روش صحیح گرفتن فرمان
نحوه ی گرفتن فرمان از نکات مهم در رانندگی است، بهترین راننده کسی است که با روش صحیح گرفتن فرمان آشنا است و با این روش خودرو را بهترین نحو کنترل میکند.

روش صحیح گرفتن فرمان خودرو

پوزیشن دست روی فرمان خودرو اهمیت بسیار زیادی در رانندگی دارد؛ یعنی شما می‌ توانید با پوزیشن مناسب روی فرمان، امنیت خودتان و سرنشینان داخل خودرو را تامین کنید.‌ این قسمت از دانستنی های خودرو نمناک را تا انتها مطالعه کنید تا ببینید که چگونه باید دست تان را به شکل صحیح روی فرمان قرار دهید.

قرار دادن ایده‌آل دست ها روی فرمان چگونه است؟

معمولاً افراد متخصص پیشنهاد می‌ کنند که هر دو دست خود را در قسمت خارجی و بیرونی فرمان قرار دهید، به طوری که دست ها موازی و روبروی هم قرار بگیرند؛ یعنی اگر فرمان را یک ساعت فرض کنید، دستان شما باید روی عدد 3 و 9 باشد. در چنین حالتی بیشترین حد کنترل را روی ماشین دارید و احتمال آسیب بسیار کم‌تر است؛ همچنین پیشنهاد می‌ کنند که دستان خود را خیلی سفت به فرمان نگیرید و سعی کنید که آن را ملایم بگیرید اما آنقدر هم شل نباشد که براحتی از روی فرمان بیفتد.

نحوه گرفتن فرمان

از انگشتان خود نیز برای کنترل فرمان کمک بگیرید. انگشت شست باید روبه روی صورت تان باشد و آن را داخل فرمان نپیچانید تا تسلط بیشتری داشته باشید.

انواع روش های گرفتن فرمان

گرفتن فرمان خودرو در میان افراد مختلف، متفاوت است و به چندین روش زیر است:

روش دست به دست

اکثر رانندگان این روش را ترجیح می دهند؛ به این صورت که اگر فرمان را یک ساعت در نظر بگیرید، دست چپ بین عدد 7 و 8 و دست راست بین عدد 4 و 5 قرار می گیرد. با این روش دست چپ یا راست، فرمان را هل می دهد و دست دیگر فرمان را بالا و پایین کرده و حرکت می‌ دهد؛ همه چیز بستگی به جهت ماشین دارد.

مدل گرفتن فرمان

روش دست روی دست

این روش برای افرادی ایده آل است که در کم‌ترین سرعت هستند و خیلی دید خوبی ندارند یا برای پارک کردن ماشین هم توصیه می شود. در چنین حالتی دست چپ بین عدد 8 و 9 و دست راست بین عدد 3 و 4 قرار می‌ گیرد. با انجام این روش، اگر بخواهید دور بزنید، باید یکی از دستان تان را از روی فرمان بردارید.

روش یک دستی

روش یک دستی برای افرادی مناسب است که با دنده عقب می خواهند ماشین را از داخل پارک بیرون بیاورند که در چنین حالتی فقط یک دست را روی فرمان قرار می دهند و دنده عقب می گیرند. احتمالاً پوزیشن دست آن ها باید روی عدد 3 یا 9 باشد که انجام این کار باعث می شود تا ماشین حالت ثابتی پیدا کنند و لرزش نداشته باشد.

گرفتن یک دستی فرمان

چند ترفند برای گرفتن صحیح فرمان

  • ستون را روی فرمان مشخص کنید
  • همانطور که گفتیم باید فرمان را شبیه به یک ساعت در نظر بگیرید و یک ستون مشخص را روی آن ببینید تا بتوانید تسلط بیشتری روی آن داشته باشید.
  • هنگام رانندگی دستان خود را روی عدد 3 و عدد 9 قرار دهید
  • پیشنهاد ما این است که حتما این کار را بکنید، زیرا اگر دستان شما روی عدد 10 و عدد 2 باشد، تسلط کمتری دارید و کمی کار برایتان خطرناک پیش می‌ رود.
  • هنگام دور زدن حتما فرمان را بگیرید برای دور زدن حتما با هر دو دست فرمان را بگیرید. در غیر اینصورت کنترل خوبی روی ماشین نخواهید داشت.

روش صحیح گرفتن فرمان خودرو برای رانندگی بهتر

310
این مطلب مفید بود ؟64
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ش
وبگردی