بارداری در تابستان
گذران تابستان برای بسیاری از افراد سخت و طاقت فرساست بارداران نیز از این موضوع رنج می برند ولی می توانند این گرما و سختی را از خود دور کنند.

 مراقبت های لازم دوران بارداری در فصل تابستان

تحمل گرما و فصل تابستان برای برخی از خانم های بارداری بسیار سخت و طاقت فرسا می رسد. مخصوصا اگر در ماه های آخر این دوران باشند.اما با توجه به برخی از راهنمایی های این بخش این روزها را با کمترین دغذغه سپری خواهند کرد. قطعاً همه شما در مورد بارداری مطالب زیادی را خوانده اید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده اید زیرا دوست دارید همه چیز به بهترین نحو خود پیش برود. قطعا فصل تابستان ، فصل مورد علاقه برای خانم های باردار نمی باشد.

بارداری در فصل تابستان کمی برای خانم ها سخت تر پیش خواهد رفت. سپری کردن این فصل برای خانم های باردار به راحتی فصل های دیگر نیست. در نتیجه باید راهکارهایی را در پیش بگیرند تا بدون نگرانی و در امنیت کامل این فصل را پشت سر بگذارند که در این قسمت از نمناک به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

چرا باردار بودن در فصل تابستان اتفاق خوبی نیست ؟

ناراحتی و سختی بارداری در فصل تابستان افزایش پیدا می کند، به طوری که گرمای فصل به آن ها غلبه می کند. پیروی کردن از یک رژیم غذایی خاص در طول تابستان یکی از راه هایی است که می تواند به افزایش سلامت افراد کمک کند. برای مثال کم آبی از خطرات موجود برای خانم های باردار در فصل تابستان می باشد. عرق کردن مداوم می تواند مایعات مورد نیاز بدن آن ها را بیرون بریزد.

ورم کردن نیز نتیجه ی بارداری است اما فقط تابستان این ورم ها را بدتر می کند ؛ مخصوصاً در قسمت های قوزک پا و کف دست. تحمل مداوم گرما باعث می شود که سختی زیادی برای خانم های باردار به وجود بیاید. یکی دیگر از سختی های موجود برای خانم های باردار می تواند بیرون رفتن از منزل باشد زیرا احساس کلافگی به آن ها غلبه خواهد کرد.

بارداری در تابستان

راه کارهای ضروری برای مراقبت های بارداری در فصل تابستان

خوشبختانه راهکارهایی برای خانم های باردار وجود دارد که می توانید آن ها را در پیش بگیرد و وضعیت را برای خود راحت تر کنید.

یک دوش خنک بگیرید:

سعی کنید در این فصل کمی مانند پرنسس ها رفتار کنید. مثلاً اگر برایتان مقدور است، از وان حمام استفاده کنید. سعی کنید که دمای داخل حمام را به دمای اتاق برسانید. برای خودتان شمع روشن کنید. موسیقی های مورد علاقه را پلی کنید و اجازه دهید که ذهن شما در وان حمام کمی آرام شود.

ماساژ بگیرید:

ماساژ قبل از زایمان به شدت در بهبود روحیه خانم ها مخصوصاً در فصل تابستان اهمیت دارد. ماساژ می تواند بدن شما را آرام کند، حفره ها و منافذ عرق را پاکسازی کند و باعث شود که از راحتی آن لذت ببرید.

لباس های خنک بپوشید:

منظورمان از لباس های خنک، این نیست که تمام پوست شما بیرون باشد و هیچ پوششی روی آن قرار نگرفته باشد. بلکه می توانید کمی لباس خود را خیس کنید و یا ژل های خنک کننده به آن بزنید تا دمای بدن شما در بیرون از منزل تحت کنترل باشد و بیش از حد افزایش پیدا نکند.

مراقب رژیم غذایی تان باشید :

راقب آنچه خام می خورید، باشید زیرا مصرف خام گوشت و مرغ و تخم مرغ سبب ابتلا به توکسوپلاسموز شده و این بیماری می تواند بر سلامت جنین اثر منفی بگذارد پس میوه و سبزی را خوب شسته و ضدعفونی کنید و از مصرف سالاد و سبزی های خام ضدعفونی نشده در رستوران ها ، شیر، ماست و پنیر محلی پرهیز کنید.

تغذیه در بارداری

لباس های راحت بپوشید:

شاید دلتان بخواهد در دوران بارداری لباس های مخصوص این دوران را بپوشید و از انواع مختلف لباس ها که بسیار هم جذاب هستند، استفاده کنید اما همیشه بهترین انتخاب برای فصل تابستان لباس های راحتی می باشد و نباید بیش از حد به فکر زیبایی جذابیت باشید. لباس های راحتی به پوست شما اجازه تنفس بهتر می دهد و در تابستان که بدن عرق بیشتری تولید می کند، مانع از گرمازدگی در شما شده و اجازه می دهد تا عرقها بویژه بین سینه ها و زیر بغل سریعتر تبخیر شده و از عرق سوختگی جلوگیری شود.

برنامه ریزی برای صبح زود:

شاید تنها چیزی که در دوران بارداری به آن علاقه ندارید، این است که صبح ها زود از خواب بیدار شوید. یکی از بهترین زمان ها برای ادامه فعالیت های فیزیکی خانم های باردار، صبح زود می باشد. فرقی ندارد که این فعالیت ها شامل ورزش کردن و یا کارهای خانه باشد. در حقیقت صبح زود دمای هوا کمتر است و انجام کارها برای شما مخصوصاً در فصل تابستان بهتر خواهد بود و باعث می شود که عصرها هیچ کاری نداشته باشید و به راحتی استراحت کنید.

در منزل وقت خود را بگذرانید :

اگر باردار هستید و شاغل نیستید، در تابستان خانم برای متعادل نگه داشتن درجه حرارت بدن در گرمترین ساعات روز، در منزل بمانید ودر هوای خنک خانه استراحت کنید. اگر حوصله خانه ماندن ندارید، با کارهایی مانند مطالعه ، انجام کارهای هنری مانند بافتنی، قلاب بافی، کوبلن و نقاشی اوقات فراغت خود را پر کنید.

از ورم پاها جلوگیری کنید :

ورم و بارداری مانند دو دوست هستند که همیشه با یکدیگر خواهند بود. مخصوصاً در گرمای تابستان ورم ها بیش از همه ، خانم های باردار را اذیت می کنند. به همین دلیل هر وقت که می نشینید ، یک بالش را زیر پای خود قرار دهید تا پای شما بالاتر از حد معمولی قرار بگیرد. همچنین می توانید یک حوله خنک روی پاهای خود بیاندازید .پاها را از صندلی به شکل آویزان نگه ندارید. برای طولانی مدت در یک جا ننشینید. پاهای خود را با روغن ماساژ بدهید. شاهی، کرفس، مرکبات، و یا قطعات کوچک جعفری، که به عنوان دیورتیک (داروی ادرار آور) طبیعی عمل می کنند ، استفاده نمایید.

چرت عصر گاهی بزنید :

گرما و کلافگی در فصل تابستان می تواند به همه خانم های باردار غلبه کند. بدن شما نمی تواند به خوبی به آن پاسخ دهد. بنابراین نباید بیش از حد از خودتان کار بکشید. زمانی که عصر می شود، کمی استراحت کنید و اجازه دهید که فعالیت های شما به زمان دیگری موکول شود و این تایم را به چرت زدن اختصاص دهید.

شنا کنید :

شنا کردن یکی از بهترین تمرین های ورزشی برای خانم های باردار محسوب می شود که باید به آن پایبند باشید؛ مخصوصاً این که در فصل تابستان به سر می برید. از رفتن به استخر خجالت نکشید و شنا و آب تنی کنید تا درجه حرارت بدن کاهش یابد. اگر به استخر دسترسی ندارید، از استخرهای بادی در حیاط منزل استفاده کنید. اگر قصد آب تنی در فضای رو باز را دارید، از کرم ضد آفتاب استفاده کرده و از کلاه های پلاستیکی که باعث گرمازدگی می شوند، استفاده نکنید.

از موهایتان مراقبت کنید:

قطعاً مو ها عاملی برای افزایش عرق در فصل تابستان می باشد. پس موهایتان را به صورت دم اسبی یا دم خرگوشی ببندید و از روی گردنتان جمع کنید تا جریان هوا بیشتر پوست شما برسد. همچنین می توانید موهای خود را کوتاه کنید تا در این دوران راحت تر باشید.

مراقبت از مو

بدنتان را هیدراته نگهدارید :

به اندازه کافی آب بنوشید. هیچ مقدار آبی برای این دوران کافی نیست. تا جایی که می توانید آب بخورید. آب در دوران بارداری به پاکسازی بدن می پردازد و دمای آن را مطلوب نگه میدارد. می توانید نوشیدنی های مورد علاقه و بدون قند و سالم را جایگزین آب کنید تا از تنوع آن لذت ببرید.

مصرف نمک را کاهش دهید :

کاهش سدیم بدن در دوران بارداری یکی از علت های التهاب و ورم ، مخصوصاً در فصل تابستان می باشد . به جای این که این نمک را وارد غذا کنید، می توانید از انواع گونه های گیاهی که سدیم ندارند، استفاده کنید . البته منظور ما این نیست که نمک را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید زیرا ید یک عامل مهم برای سلامت کودک می باشد.

انگشترهایتان را درآورید:

بسیاری از خانم ها در دوران بارداری با ورم دست و پا مواجه می شوند. برای این که آزار کم تری از این ورم ها ببینید، انگشتر ها و حلقه ها را از دستتان در بیاورید.

کفش مناسب انتخاب کنید :

کفش شما در دوران بارداری مخصوصا در فصل تابستان، باید از زمان های دیگر متفاوت باشد زیرا پای شما ورم می کند. پس باید کفش کاملاً راحت به پا کنید.

مراقب حشره کش ها باشید :

در تابستان تعداد حشره ها افزایش می شود، بسیاری از افراد برای از بین بردن حشرات از حشره کش ها استفاده می کنند اما حشره کش ها حاوی موادی سمی هستند که استفاده از آنها برای سلامت زنان باردار و جنین مضر است . اگر پشه ها و سایر حشرات آزارتان می دهند، لباس های بلند بپوشید و از پشه بند استفاده کنید و حدالامکان از حشره کش ها استفاده نکنید.

اسموتی بنوشید :

باید مطمئن شوید که شما و کودکتان به اندازه کافی غذای مغذی دریافت کرده اید. اسموتی ها غذاهای مغذی، خوشمزه و آسانی هستند که مایعات خنک نیز در آن ها وجود دارد. می توانید اسموتی هویج، بادام زمینی و موز را امتحان کنید که به شدت عالی و خنک کننده خواهند بود.

اسموتی

ضد آفتاب بزنید:

آیا می دانستید که پوست خانم های باردار بیش از بقیه در معرض لک و سوختگی می باشد ؟ به همین دلیل پوشش ضد آفتاب برای پوست بسیار مهم است . همچنین باید از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خودداری کنید.

مراقبت های لازم دوران بارداری در فصل تابستان

4.8159
این مطلب مفید بود ؟1545
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی