از شیر گرفتن نوزاد نارس
روش و زمان از شیر گرفتن نوزادان نارس با نوزادان دیگر متفاوت است. برای رشد کامل نوزاد زودرس زمان و طریقه صحیح از شیر گرفتن آن ها را بدانید.

راه و روش صحیح از شیر گرفتن نوزاد نارس

زمانی که صحبت از شیر گرفتن نوزاد می شود، سن عامل بسیار مهمی است. تعیین سن صحیح برای گرفتن شیر از نوزاد به شما کمک می کند که این روند را نیز پشت سر بگذارید. در نتیجه باید سن صحیح نوزاد را پیدا کنید تا او به قدر کافی از بعضی از لحاظ رشد کرده باشد اما بعضی از نوزادان نارس هستند و زودتر از حد موعد به دنیا می آیند.

در رابطه با آن ها نمی توان مانند کودکان دیگر عمل کرد. اگر نمی دانید که چه زمانی برای از شیر گرفتن نوزاد مناسب است، پس این این قسمت از بارداری و نوزاد نمناک را تا انتها مطالعه کنید.

شیردهی نوزاد نارس

چه زمانی نوزاد نارس را از شیر بگیریم؟

1. به دنبال علائم باشید

اجازه دهید که کودک علائم را از خودش نشان دهد. اوقاتی هست که خودتان احساس می کنید کودک آماده از شیر گرفتن است. در این دوران کم کم مواد غذایی جامد را به او بشناسانید. سعی کنید که او را از لحاظ قدرتی به جویدن غذا های مختلف عادت دهید.

2. تاریخ تولد و سن را در نظر بگیرید

جدیدترین راهنمایی های موجود در مورد از شیر گرفتن نوزاد نارس نشان می دهد که تقریباً باید پنج تا هشت ماه از تاریخ تولدی که باید کودک متولد می شده، گذشته باشد.

قطع شیردهی به نوزاد

3. از فرمول قطع شیردهی برای نوزادان نارس استفاده کنید

ممکن است دلتان بخواهد که این کار را به تعویق بیندازید تا کودک شما 12 ماه را به طور کامل پشت سر بگذارد اما بهتر است طبق برنامه های طراحی شده برای خود نوزادان نارس عمل کنید.

4. تاریخ ها را دقیق در نظر بگیرید

کودک نارس با کودک معمولی متفاوت است. مثلاً اگر کودک شما یک ماه زودتر به دنیا آمده ، باید صبر کنید تا به سن حداقل 13 ماهگی و حتی بیشتر برسد و بعد او را از شیر بگیرید.

اگر سه ماه زودتر به دنیا آمده تا قبل از 15 ماهگی نباید این کار را انجام دهید زیرا کودک زودتر از حد موعد نمی تواند شیر خشک را بخورد، زیر دچار رفلاکس معده می شود و حالت تهوع و سردرد به او دست می دهد.

5. با متخصص کودک مشورت کنید

بهتر است که قبل از هر اقدامی با متخصص کودک مشورت کنید، آزمایش های لازم را روی او انجام دهید و ببینید که وضعیت رشد او برای گرفتن از شیر چگونه است.

متخصص کودک

علائمی که نشان می دهد کودک آماده گرفتن از شیر می باشد:

علائم خاصی هستند که در این زمینه به شما کمک می کند:

 • ممکن است تمایل داشته باشد از غذاهایی استفاده کند که شما استفاده می کنید.
 • ممکن است سعی کند اجسام مختلف را داخل دهانش بگذارد.
 • معمولاً بعد از گذشت زمان کوتاهی از شیر خوردن دوباره احساس گرسنگی می کند و خود شیر برای او رضایت بخش نیست.
 • همچنین دوست دارد مدام شیر بخورد.
 • حالات شبیه به جویدن و بالا پایین کردن دهان را از خودش زیاد نشان می دهد.
 • می تواند یک پوزیشن صاف داشته باشد و بنشیند، بدون این که کسی به او کمک کند.

علائم از شیر گرفتن کودک

نوزاد نارس را چگونه از شیر بگیریم؟

اکثر نوزادان نارس حتما مراحل طبیعی از شیر گرفتن را باید طی کنند. اگرچه بعضی از آن ها مدت زمان بیشتری نیاز دارند تا خودشان را بهبود دهند. اکثر نوزادان در حالت طبیعی مزه های شیرین را دوست دارند اما ممکن است شروع کردن با سبزیجات برای آن ها مزایای زیادی داشته باشد پس در همان مراحل اولیه از سبزیجات شروع کنید که یک عادت غذایی سالم است.

مراحل اولیه از شیر گرفتن

اول این که کودک خود را با مزه های مختلف و جدید آشنا کنید و صبور باشید. در صورت نیاز این مراحل را تکرار کنید. غذا خوردن با قاشق و جویدن را به کودک خود آموزش دهید. همچنین می توانید از پوره یا فینگرفود هم استفاده کنید.

تغذیه نوزاد نارس

ترفندهایی که باید به یاد بسپارید

در مطالب قبلی نمناک کامل در این باره توضیح دادی، برخی دیگر از ترفندها شامل موارد زیر است:

 1. سعی کنید در وهله اول کودک خود را با مواد جامد به مقدار بسیار کم آشنا کنید. زیرا ممکن است از خودش آلرژی نشان دهد. آلرژی به غذا جزء مشکلات رایج کودکان می باشد.
 2. انواع مختلف سبزیجات را به او نشان دهید، بدون این که آنها را با میوه ترکیب کنید و بخواهید آن ها را شیرین کنید، زیرا کودک تان اگر چیزهای شیرین را بخورد، دیگر تمایلی به سبزیجات نشان نمی دهد.
 3. نمک یا شکر به غذای جامد اضافه نکنید زیرا هم مضر است و هم در این سن نیاز نیست.
 4. همچنین می توانید هنگام شروع مصرف غذاهای جامد، طعم آب خنک و یا آب گرم را هم به او نشان دهید.
 5. نوشیدنی های شیرین را به او پیشنهاد نکنید.
 6. کودک خود را در معرض طعم های مختلف قرار دهید و به تدریج با آن ها آشنا کنید.
 7. همه مواد مغذی را به او برسانید.
 8. اگر کودک شما از مشکلات گوارشی مثل رفلاکس معده رنج می برد، علت آن این است که زودتر از زمان موعد متولد شده است. پس باید بیشتر مراعات کنید.
 9. از آن جا که شرایط تنفسی کودک نارس حساس تر است، به همین دلیل باید حتماً قبل از مصرف غذاهای جامد با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

شیوه ی صحیح از شیر گرفتن نوزادی که نارس بدنیا آمده

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی