جلوگیری از آلزایمر
ابتلا به آلزایمر در سنین بالا ترس همه انسان هاست، اگر میخواهید از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنید باید کارهایی را در روزمره خود انجام دهید که بسیار مهم می باشد.

جلوگیری از ابتلا به آلزایمر با ساده‌ترین راه ممکن

زمانی که سن بالا می‌ رود، بعضی از افراد فکر می‌ کنند که کنترل سلامت مغز؛ دست آن ها نیست اما تحقیقات نشان می دهد که شما می توانید با افزایش اطلاعات و آگاهی خود در مورد سلامت ذهنی و مغزی و با انجام بعضی از فعالیت ها و تغییراتی در سبک زندگی، روی احتمال ابتلا به آلزایمر اثر‌گذار باشید و این احتمالات را کم کنید.

مطالعات جدیدی در این باره انجام شده است و به این نتیجه رسیده اند که انجام یک کار مشخص در هر 20 دقیقه تا حد زیادی خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد؛ حتی اگر این کار را در سن بالا شروع کنید.

پیری

20 دقیقه ورزش مساوی است با ایمنی در برابر آلزایمر

ورزش کردن فقط به اندازه 20 دقیقه در روز؛ باعث کاهش خطر آلزایمر می شود. تحقیقات اخیر در این باره روی 404 نفر بین سن هفتاد و هشتاد سال انجام شده است و اطلاعات را در مورد فعالیت‌ های فیزیکی افراد بررسی کردند.

آزمایش‌ها روی بافت مغزی آن ها نشان داد افرادی که فعال تر هستند و جنب و جوش بیشتری دارند، از لحاظ ارتباط ذهنی و سلول های مغزی سالم تر هستند و علائم آلزایمر در آن ها کمتر دیده می‌شود. هر چقدر که فعالیت فیزیکی بیشتر باشد، سلول های مغز سالم تر باقی می ماند و همین موضوع نشان می‌ دهد که ورزش تا حد زیادی برای سلامت مغز مفید است.‌ در نتیجه پیشنهاد می کنند که 20 دقیقه در روز فعالیت فیزیکی داشته باشید.

تاثیر فعالیت بدنی در پیشگیری از آلزایمر

فعالیت فیزیکی به مغز کمک می کند که پروتئین های حیاتی مورد نیاز را برای عملکرد صحیح تامین کند. یافته‌ های تیم تحقیقاتی روی سلامت مغز تمرکز کرده اند و آن ها را مورد بررسی قرار دادند.

عملکرد سلول های مغزی هم مورد بررسی قرار گرفته اند و به این نتیجه رسیدند که ورزش و فعالیت فیزیکی می‌ تواند پروتئین های از دست رفته را جایگزین یا ترمیم کند و وضعیت خوبی را در مغز به وجود بیاورد که باعث انجام کار های ارتباطی می شود.

پروتئین های مغز را به تعادل می رساند و عملکرد مغز بهبود بخشیده می شود. طبق نظر متخصصان، رابطه مثبتی بین فعالیت فیزیکی و این پروتئین های مغزی وجود دارد که از آلزایمر در آینده جلوگیری می‌ کند و اهمیت آن ها برای سلامت مغز بسیار بالا است.

ورزش

پیاده‌روی راه جلوگیری از آلزایمر

متخصصان توصیه می‌ کنند که پیاده‌روی را جزء سبک زندگی خود قرار دهید. همان طور که گفتیم، فعالیت فیزیکی اهمیت بسیار زیادی دارد؛ باعث سلامت مغز می شود اما به نوع فعالیت هم بستگی دارد.

پیاده‌روی یکی از بهترین فعالیت‌ ها برای افراد سن بالا است و اگر به دنبال راهی برای انجام فعالیت بدنی هستید، متخصصان پیشنهاد می کنند که از کار های ساده مثل پیاده‌روی شروع کنید. به عنوان مثال در روز های اول 5 تا 10 دقیقه پیاده‌روی کنید و بعد بهترین زمان را برای خودتان پیدا کنید و آن را به 20 دقیقه افزایش دهید. حتی می‌ توانید 30 دقیقه در روز هم پیاده‌روی کنید و آن را به یک روتین در زندگی خود تغییر داده و به آن پایبند باشید.

اثبات تاثیر ورزش در جلوگیری از آلزایمر

مطالعات دیگر؛ ارتباط بین ورزش و کاهش خطر آلزایمر را به اثبات رساندند. مطالعات دیگری در این زمینه انجام شده و ثابت کرده که ورزش باعث کاهش خطر آلزایمر می شود و کیفیت زندگی افراد را ارتقا می‌ دهد. در این مطالعه 70 مرد و زن را در سن 55 تا 80 سالگی مورد بررسی قرار دادند و وضعیت بیماری آنان را بررسی کردند و آن ها را به دو گروه تقسیم کردند.

گروه اول چند بار در هفته پیاده‌روی انجام می‌ دادند و گروه دوم حرکات کششی انجام می‌ دادند.

گروه اول سه جلسه ورزش در هفته به مدت 25 الی 30 دقیقه داشتند و 7 ماه این کار را تکرار کردند و هر هفته پیاده‌روی های 30 الی 40 دقیقه ای؛ به اندازه 4 الی 5 بار انجام می‌ دادند.

طبق مطالعات، گروهی که پیاده‌روی می‌ کردند و مهارت حرکتی بیشتری داشتند،‌ عملکرد ذهنی و حافظه ‌شان بهتر بود.

ورزش های حرکتی و ایروبیک برای عملکرد بدن و مغز اهمیت بسیار زیادی دارد. مغز یک عضو منحصر به فرد است که مدام باید خون رسانی و اکسیژن رسانی به آن انجام شود تا کارش را درست انجام دهد.

جلوگیری از آلزایمر در عرض 20 دقیقه

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : bestlifeonline / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ن.ح
وبگردی