تولد
پیشگیری از سرماخوردگی
در فصل سرما بسیاری از افراد به سرماخوردگی مبتلا می شوند و اعضای خانواده را هم درگیر می کنند. با ساده ترین راه ها از سرماخوردگی خود و خانواده پیشگیری کنید.

بهترین و ساده ترین راه پیشگیری از سرماخوردگی

آیا زمانی که به فصل سرما و زمستان نزدیک می شوید به یاد روز های سرماخوردگی می افتید؟ سرماخوردگی در بعضی از افراد ممکن است 7 تا 10 روز طول بکشد و به راحتی به دیگر اعضای خانواده انتقال پیدا کند؛ حتی ممکن است برای اینکه کل خانواده حالشان بهبود پیدا کند، تا چندین هفته هم طول بکشد؛ بنابراین بهتر است که از این اتفاق جلوگیری کنیم اما چگونه باید این کار را انجام داد؟

در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک در این باره توضیح خواهیم داد. نکاتی که خواهید خواند، بارها و بارها مطرح شده اند و باز به آنها اشاره میکنیم تا به این باور برسید که بهترین راه پیشگیری از سرماخوردگی مواردی است که می خوانید.

دستان خود را بشویید

این یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از انتقال ویروس سرماخوردگی است و یکی از آسان ترین راهکار ها هم محسوب می شود؛ مخصوصاً زمانی که از یک جای شلوغ برمی گردید.‌ حتما باید دست خود را با آب و صابون بشویید، زیرا ویروس تا سه ساعت زنده است.

شستن دست ها

از ضد عفونی کننده استفاده کنید

محیط خانه مانند آشپزخانه، سینک ظرفشویی و نواحی دیگر که توسط افراد بیمار لمس شده را تمیز نگه دارید؛ حتی قسمت های مختلف را تمیز کنید تا مطمئن باشید که ویروس از بین رفته است.

با دیگران چیزی به اشتراک نگذارید

از استفاده از لیوان دیگری و لوازم شخصی دیگری به شدت خودداری کنید؛ مخصوصاً در فصل سرما نباید این کار را انجام دهید، زیرا احتمال شیوع بیماری بالا است.

هنگام عطسه مراقب باشید

عطسه یکی از راه های پخش شدن جرم و آلودگی‌ هایی است. به خانواده آموزش دهید که اگر می‌ خواهند عطسه کنند، این کار را داخل دستمال یا داخل آرنج خود انجام دهند.

عطسه

از استرس دور باشید

استرس باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی می شود و شما را بیشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی قرار می دهد. راه‌ هایی را برای از بین بردن استرس مانند یوگا، ورزش و مدیتیشن انجام دهید.

غذای خوب و سالم بخورید

خوردن غذای خوب یکی از مهم ترین کارهایی است که باید در فصل سرما به انجام برسانید. سعی کنید که با خوردن غذا هایی مثل سبزیجات برگ دار سبز رنگ تیره یا خوردن میوه های هفت رنگ، سیستم ایمنی خود را تقویت کنید.

میوه و سبزیجات

به اندازه کافی بخوابید

خواب نقش مهمی در سلامت بدن دارد. کودکان بیش از افراد جوان نیاز به خواب کافی دارند. پزشکان توصیه می ‌‌کنند که کودکان بین 3 الی 6 سال؛ در طول دوران بیماری باید 12 ساعت در طول شبانه روز بخوابند. افراد بزرگ تر هم حداقل به 9 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند.

صورت خود را لمس نکنید

ویروس ها خیلی راحت از طریق دست نشسته وارد بدن، بینی، دهان و چشم‌ ها می‌ شوند؛ بنابراین از قرار گرفتن صورت در معرض ویروس هایی که از طریق دست انتقال پیدا می کند، اجتناب کنید.

امسال برای پیشگیری از سرماخوردگی اینارو انجام بده

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : سرماخوردگی
وبگردی