تولد
آلودگی هوا
گرد و خاک موجود در هوا از معضلات بسیاری از شهرها است به همین دلیل خانواده ها باید به توصیه ی پزشکان برای حفظ سلامتی در آلودگی هوا توجه ویژه ای داشته باشند.

مراقبت از خود در هوای ناسالم پر از خاک و گرد و غبار

این روز ها به دلیل وجود ذرات گرد و غبار در هوا که حتی در خانه، داخل اتومبیل و محل کار هم رهایمان نمی کنند، باید یک سری اقدامات احتیاطی را انجام بدهیم. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک همراهِ ما باشید تا ببینیم چه طور می شود آمادگی های لازم برای مقابله با گرد و غبار را به دست آورد. هر آنچه در ادامه خواهید خواند، توصیه هایی است که پزشکان متخصص ارائه داده اند و خودشان نیز با این روش ها از سلامت خود مراقبت می کنند.

 1. با بیرون نرفتن؛ از گرد و غبار دور بمانید. مخصوصا اگر باد شدید می وزد و دید کم است، هرگز بیرون نروید و پنجره و در ها را ببندید.
 2. بینی و دهان تان را با ماسک یا پارچه مرطوب بپوشانید تا اگر لازم شد بیرون بروید، گرد و غبار کم تر وارد بینی و دهان تان شود.
 3. هنگام رانندگی، پنجره های اتومبیل تان را ببندید و به جای هوای تازه؛ از تهویه مطبوع استفاده کنید. اگر هم دید کم است، آهسته تر رانندگی کنید.
 4. برای جلوگیری از عفونت به چشمان تان دست نزنید. از وسایلی مثل عینک استفاده کنید. اگر گرد و غبار وارد چشم هایتان شد، آن ها را با آب بشویید. اگر از لنز های طبی استفاده می کنید، مراقب باشید و مرتبا آن ها را با مایع مخصوص بشویید.
 5. همیشه مقداری آب همراه تان داشته باشید تا از کم آب شدن بدن تان پیشگیری کنید.
 6. کسانی که آلرژی دارند؛ باید در این شرایط حتی قبل از شروع علائم؛ آنتی هیستامین مصرف کنند.
 7. در خانه ورزش کنید. اگر هم عادت دارید که بیرون پیاده روی کنید، مدت زمانش را کم کنید. اگر آسم دارید حتما اسپری تنفسی همراه تان داشته باشید.
 8. هر روز پیش بینی میزان آلودگی هوای مربوط به منطقه زندگی تان را بررسی کنید.
 9. از تردد در مناطق شلوغ و بزرگراه ها خودداری کنید؛ زیرا آلودگی آلاینده های اتومبیل ها هم به گرد و غبار اضافه شده و بیشتر اذیت می شوید.
 10. در خانه کمتر انرژی مصرف کنید. تولید برق هم باعث آلودگی هوا می شود. با کاهش مصرف انرژی، می توانید به بهتر شدن کیفیت هوا و کاهش انتشار گاز های گلخانه ای کمک کنید.
 11. از مسئولین مدرسه فرزندتان بخواهید اجازه ندهند که راننده های سرویس بچه ها قبل از خروج دانش آموزان اتومبیل هایشان را روشن نگه دارند.
 12. چوب یا زباله نسوزانید. سوزاندن هیزم و زباله باعث ایجاد ذرات (دوده) در بسیاری از مناطق کشور است.
 13. از تجهیزات چمن زنی برقی به جای بنزینی استفاده کنید. موتور های دو زمانه قدیمی حتی بیشتر از خودروها می توانند هوا را آلوده کنند که در کنار گرد و غبار؛ شرایط سخت تر خواهد کرد.
 14. به کسی اجازه ندهید که داخل خانه سیگار بکشد.

آلودگی هوا

مواد غذایی که هنگام آلودگی هوا باید مصرف کنید

 1. مواد مغذی مثل ویتامین C قوی ترین آنتی اکسیدان برای بدن ما است و رادیکال های آزاد را از بین می برد. ویتامین C کافی در رژیم غذایی روزانه برای حفظ سلامت ریه ها بسیار مهم است.
 2. سبزیجاتی مثل برگ گشنیز، جعفری، کلم و سبزی شلغم منابع خوبی برای این ویتامین به حساب می‌ آیند. میوه هایی مثل آملا، پرتقال و گواوا هم سرشار از ویتامین C هستند.
 3. ویتامین E بهترین ماده در برابر آسیب به بافت های بدن انسان است. روغن آفتابگردان، گلرنگ و سبوس برنج سه منبع اصلی هستند و بعد از آن روغن کانولا، بادام زمینی و زیتون قرار دارند.
 4. بادام و تخمه آفتابگردان دو منبع دیگر این ویتامین هستند. در بین ماهی ها هم ماهی آزاد، قلیه و مارماهی به دلیل داشتن ویتامین E توصیه می شود.
 5. ادویه ها و گیاهانی مثل پودر فلفل قرمز، پاپریکا، میخک، پونه کوهی، ریحان و جعفری حاوی مقدار کافی ویتامین E هستند.
 6. بتاکارن که به کنترل التهاب کمک می کند را هم می توانید در سبزیجات برگدار، گشنیز، شنبلیله، کاهو و اسفناج پیدا کنید.
 7. برگ تربچه و هویج هم منابع خوبی هستند.
 8. چربی های امگا- 3 هم از بدن و قلب در برابر آلودگی هوا محافظت می کنند. منابع این چربی های سالم عبارتند از آجیل و دانه هایی مثل گردو، دانه چیا و دانه کتان.
 9. دانه شنبلیله، دانه خردل و سبزیجات سبز برگ هم میزانِ امگا-3 را تامین می کنند.

پزشکها تو هوای آلوده چطور از خودشون مراقبت میکنن؟

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی