صنایع دستی قم
استان قم از استان های متمدن و باستانی کشور عزیزمان است که با حضور در این استان، توصیه می شود حتما از صنایع دستی محبوب آن بازدید نمائید.

صنایع دستی و سوغات هنری معروف قم

قم یکی از استان های کوچک ایران که همجوار با استان تهران می باشد یکی از مهمترین شاه راه های کشور را به خاطر قرار گیری در همسایگی تهران در خود جای داده است و به عنوان یکی از مراکز خرید سوغات در ایران محسوب می شود به طوری که علاوه بر ایرانیان، گردشگران خارجی نیز از صنایع دستی قم برای خانواده و اقوام خود هدایایی خریداری می کنند.

بنابراین بازار صنایع دستی قم یکی از جاذبه های مهم گردشگری این منطقه به شمار می رود و در رونق بخشیدن به اقتصاد این شهر قدمتی طولانی دارد. در ادامه این بخش از فرهنگ و هنر نمناک با ما باشید تا با صنایع دستی استان قم آشنا شوید.

قالی دستبافت

از مهمترین صنایع دستی قم که دارای قدمت بسیار طولانی است می ‌توان به فرش های دستبافت اشاره کرد، چراکه هنرمندان این استان فعالیت بسیار چشمگیری در حوزه قالیبافی دارند تا جایی که باعث شده است برخی از قالیبافان از مناطق مختلف کشور به این استان مهاجرت کنند. زنان و مردان ساکن قم با فعالیت در کارگاه های تولیدی مشغول به بافتن قالی های دستبافت، قالی های ابریشم، کرک و... می باشند و از این راه امرار معاش می کنند.

قالی دستبافت

مرواربافی

یکی از صنایع دستی قم که جزو صنایع نو پای این استان به شمار می رود مروار بافی نام دارد. این هنر از انوع حصیربافی به شمار می رود و در مناطق شمالی ایران رایج است. با استفاده از الیاف سلولزی مروار بافته می شود و محصولاتی همچون سبد، انواع ظروف، مبلمان تولید می شود.

سفال سازی

به علت اینکه استان قم دارای خاک مرغوبی است سفال گری در این منطقه از رونق بالایی برخوردار است. هنرمندان استان قم آثار بسیار خارق العاده ای با استفاده از گل درست می کنند. این محصولات با برجستگی ها و کنده کاری های جذابشان طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است.

سفال سازی

کاشی کاری

کاشی کاری یکی دیگر از صنایع معروف استان قم به شمار می رود که از جایگاه و رونق بسیار بالایی برخوردار است و باعث پیشرفت اقتصادی در این منطقه شده است. هفت رنگ یکی از جذاب ترین سبک های کاشی کاری به شمار می رود. از لحاظ تولید اجرای این کار در مقایسه با معرق سرعت بالایی دارد. سفید، فیروزه ای، قهوه ای، زرد، سبز، لاجوردی، قرمز، حنایی، سیاه، طلایی از جمله رنگ های مورد استفاده در این حرفه هستند.

رنگرزی

به واسطه رونق فرش دستبافت، رنگرزی هم به طور سنتی پا به پای آن رونق داشته است و به عنوان یکی از صنایع دستی این منطقه به شمار می رود. البته ناگفته نماند که این هنر در سال های اخیر به ورطه فراموشی سپرده شده است و کمتر کسی پیگیر و دنبال کننده این هنر دیرینه می باشد.

رنگرزی

نقاشی سنتی

نقاشی سنتی در استان قم که شامل نقاشی روی سفال، چوب، چرم، شیشه، چینی می باشد، یکی دیگر از صنایع دستی این استان به شمار می رود. در این صنعت نقوش ختایی، اسلیمی، جانوری و... به زیبایی به چشم می خورد و طرفداران بسیار زیادی به خود اختصاص داده است.

معرق کاری چوب

معرق کاری روی چوب هم از صنایع دستی معروف قم به شمار می رود و هنرمندان بسیار ماهری در این حوزه پرورش داده است. علاوه بر تابلو های هنری در صنعت معرق لوازمی همچون مبل، نیز، صندلی و وسایل تزیینی تولید می شود.

معرق کاری چوب

معرق کاری کاشی

معرق کاری کاشی یکی دیگر از صنایع دستی قم به شمار می رود که با در کنار هم قرار گرفتن نقوش مختلفی از کاشی ها اثری بی بدیل خلق می کند. جالب است بدانید گاهی مواقع طراحی این نقوش از نقش های گره کشی و گاهی از گل و بوته، ختایی، اسلیمی می باشد. این کاشی ها زینت‌بخش بناهای تاریخی به شمار می رود.

منبت کاری

هنر منبت کاری از جمله صنایع دستی به شمار می‌رود که سابقه‌ای طولانی در ایران دارد. در این هنر نقشه ها به زیبایی هرچه تمام و به شکل برجسته روی زمینه کار قرار می گیرد. هنرمندان قمی عمده فعالیت خود را در تولید طراحی و منبت کاری اشیاء های تشریفاتی مثل مبل های استیل پیاده کرده اند و در اکثر موارد در هنر خود از نقوش اصیل و خاص مثل طرح های ختایی، اسلیمی و یا گل و بوته به کار می‌گیرند.

منبت کاری

خرمهره

خرمهره از معروف ترین صنایع دستی قم به شمار می رود و قدمت آن به پنج هزار سال قبل بر می گردد. جالب است بدانید باستان شناسان خاستگاه تولید خرمهره را متعلق به ایران می دانند.خرمهره شامل یک سنگ فیروزه ای یا آبی رنگ می باشد و در دفع انرژی های منفی و چشم زخم کاربرد دارد و نا گفته نماند که رنگ آبی ملایم آن در روانشناسی بسیار آرامش بخش است.

انگشترسازی

انگشترسازی یکی دیگر از صنایع دستی استان قم می باشد که شامل 10 الی 15 شغل می باشد و یکی از این شغل ها ریخته گری می باشد. در این صنعت انگشترها در پایه های مختلف مثل دیواره دار یا حفره ای، چنگه ای، مهره ای، خوشه ای، سنگفرشی، تراز و بالرین و... ساخته می شود.

انگشترسازی

سنگ تراشی

تراش سنگ های قیمتی برای ساخت انگشتر های زیبا و قیمتی اصلی ترین کاربرد هنر سنگ تراشی می باشد. بسیاری از مغازه دارن و کسبه این منطقه از همین راه به گذران زندگی و امرار و معاش می پردازند. یک نماد انگشتر زیبا با نگین هایی از سنگ در اطراف حرم مطهر تعبیه شده است که بسیار جذاب و چشم نواز است.

منسوجات سنتی

منسوجات سنتی شامل صنایعی همچون خورجین بافی، نواربافی، شعربافی، عبابافی و... می باشد که با استفاده از ابزارهای ساده ای بافته و تولید می شوند و برای تزئین لوازم منزل، لباس، شال، سجاده کاربرد دارند. این محصولات نیز از طرفداران خاص خود برخوردار هستند.

صنایع دستی شیک و سوغات معروف قم

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ن /ف.ن
برچسب : صنایع دستی
وبگردی