اعتیاد به مواد مخدر
به کمک ترک اعتیاد با درمان دارویی غیرمخدر و به کار گیری برنامه های مدون، امیدواریم به سمت «جامعه ای بدون اعتیاد» پیش خواهیم رفت.

روشی مناسب برای درمان اعتیاد

درمان اعتیاد علاوه بر راه کارهای روانشناسی، با دو دسته دارویی قابل انجام است:داروهای مخدر و داروهای غیرمخدر. به کارگیری درمان غیرمخدر به صورت تزریق های ماهیانه، نور امیدی را به لحاظ داشتن یک جامعه بدون اعتیاد در دل ها روشن کرده است. در این زمینه، در برخی کشورهای جهان، برنامه های مدونی برای رسیدن به «جامعه بدون اعتیاد» آماده شده است.

خوشبختانه پس از طی مراحل قانونی از جمله اخذ مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو، درمان غیرمخدر برای ترک اعتیاد به صورت تزریق ماهیانه توسط داروسازی نانودارو تولید شده و در اختیار جامعه قرار گرفته است. این دارو فقط با تجویز پزشک قابل تهیه است.

برای رسیدن به جامعه بدون اعتیاد به چه ابزاری نیاز داریم؟

همه ما می دانیم این هدف در حد یک شعار بزرگ است. همچنین می دانیم تا هدف بزرگ نداشته باشیم، پیشرفتی حاصل نمی شود. پس برای پیشرفت با هم تلاش کنیم.

بزرگ فکر کنیم، محلی عمل کنیم

برای مهار اعتیاد در هر جامعه لازم است به صورت محلی عمل کنیم. باید در هر محله به همه افراد اطلاع رسانی کنیم که چه راه حل هایی در دسترس است و سهم هر فرد در انجام آن چیست.

ارتباطات محلی افراد به طور معمول بسیار قوی است و با اتکا بر این روابط خوب می توان پیام های درست را در راه رسیدن به جامعه بدون اعتیاد در سطح کوچک آن، به راحتی گسترش داد.

پیشگیری:الوویت نخست

در هر جامعه ای لازم است بیشتر درباره پیشگیری از اعتیاد صحبت شود. باید به نوجوانان درباره احتمال وسوسه و استفاده از مواد مخدر توضیح داد. به طور حتم اگر نوجوانان نترسند و در صورت استفاده از مواد مخدر در اوایل قضیه را با خانواده مطرح کنند درمان بسیار موثرتر است. هر چه طول مدت استفاده از مواد مخدر بیشتر باشد، مراحل درمان بیشتر و طولانی تر می شود. 

کسانی که فقط نوبت های محدودی مواد مصرف کرده باشند راحت تر ترک می کنند و با تعداد کمتری آمپول دوره درمان آنها کامل می شود. هم چنین این افراد به طور معمول نسبت به درمان های روانشناسی هم پذیرش بهتری دارند.

همکاری بخش های مختلف جامعه

در صورتی که در یک محله، فردی اعتیاد دارد، همه دست به دست هم بدهند و برای درمان وی اقدام شود. باید در هر محله سازوکاری برای حمایت مالی از افرادی که در حال ترک اعتیاد هستند وجود داشته باشد. برای درمان موفق اعتیاد باید فرد به روانپزشک یا پزشک درمانگر با تجربه در زمینه ترک اعتیاد مراجعه نماید.

می توان با پزشکان محلی که روند درمان اعتیاد را آغاز می کنند صحبت شود که هزینه تزریق های ماهیانه ترک اعتیاد را از بیماران کم بضاعت نگیرند و در عوض، از یک صندوق مالی محلی تامین شود. 

رهایی از اعتیاد

آگاهی دادن به والدین

نوجوانی پرخطرترین سن برای آغاز اعتیاد است. در بیشتر موارد اعتیاد با مصرف تفریحی قرص های مخدر در این سنین آغاز می شود. باید به والدین آگاهی داد که با نوجوانان دوست باشند و مشکلات نوجوانان برای آنها مهم باشد و در حل مسایل با آنها همدلی کنند. 
والدین باید نسبت به نگهداری داروهای مخدر در منزل حساس باشند و در صورت شک به اعتیاد با نوجوان روراست باشند و با پزشک مشورت کنند. گاهی همین آگاهی دادن به نوجوانان درباره گزینه درمانی تزریقی و امکان رفع میل به مواد با انجام تزریق ماهیانه باعث می شود در همان اوایل مصرف، نوجوان راه درمان را پیش بگیرد و اعتیاد را کنار بگذارد.

ارزیابی عملکرد

خوب است افراد تاثیرگذار محلی در جلساتی که با هم دارند، کارکرد روش های مختلف و تجارب افراد را در هر بخش مورد ارزیابی قرار دهند. به صحبت های پزشک محل که عهده دار برنامه ترک اعتیاد است اهمیت بدهند. با والدین صحبت کنند و رفتارهای موفق آنها را بشنوند و این تجارب موفق را به سایرین منتقل کنند.
اتحاد و اجماع افراد محلی با سایر محله ها هم مهم است. باید پیش نیازهای لازم برای پدید آمدن چنین شبکه تبادل تجارب به وجود آید.
اطلاعات بیشتر
برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه رسمی اینستاگرام داروسازی نانودارو و وبسایت http://www.nanodaru.com/ مراجعه بفرمایید. 

جامعه بدون اعتیاد: واقعیت یا رویا؟

54
این مطلب مفید بود ؟40
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی