ترک اعتیاد به هروئین
هروئین یکی از انواع مواد مخدر است که مصرف آن باعث اعتیاد و وابستگی شدید می شود که هر چه سریع تر باید به درمان و ترک این ماده مخدر اقدام کنید.

اهمیت و روش های ترک اعتیاد به هروئین

هروئین یکی از انواع مواد مخدر است که از لحاظ اعتیاد زایی، وابستگی و اعتیاد شدیدی ایجاد می کند . اعتیاد به هروئین عوارض مخرب جسمانی و روانی بسیاری دارد ، بنابراین هر چه سریعتر باید ترک اعتیاد به هروئین آغاز شود. ترک هروئین سخت ترین نوع ترک در بین انواع مواد مخدر است. برای ترک هروئین علاوه بر درمان جسمی به درمان روانی نیاز است و ترک غیر اصولی هروئین باعث بروز عوارض شدیدی میشود و احتمال بازگشت فرد در آن بسیار زیاد است.

در این بخش از نمناک عوارض جانبی مصرف هروئین و روش های ترک هروئین را آورده ایم.

هروئین

هروئین چیست؟

 • هروئین یک داروی ضد افسردگی غیرقانونی است که از مورفین حاصل شده و به گیرنده های افیونی در مغز متصل می شود و عوارض جانبی متفاوتی را به همراه دارد.
 • به دلیل سریع الاثر بودن، هروئین محبوبیت بیشتری میان دیگر مواد مخدر دارد.
 • پودری به رنگهای سفید، قهوه ای روشن و تیره می باشد که از طریق تزریق، دودکردن و استنشاق استفاده می شود.
 • غالبا با مواد اضافه از جمله شیرخشک، شکر، نشاسته، کوئینین و یا سموم خاصی ترکیب می شود تا اثراتش تقویت شوند.

عوارض جانبی هروئین :

بلافاصله پس از مصرف هروئین احساس سرخوشی ، گرگرفتگی پوست، خشکی دهان ، احساس سنگینی در بازوها و پاها و شناخت ضعیف در مصرف کنندگان تجربه می شود. این اثرات می توانند تا چندین ساعت طول بکشند و مصرف کننده می تواند احساس خواب آلودگی بیش از حدی داشته باشد.

بسیاری از مشکلات که می تواند ناشی از مصرف زیاد هروئین تجربه شود.

 • بیماری کبدی
 • بیماری کلیوی
 • عفونت باکتریایی
 • آسیب دیدگی شریان ها

بیماری کلیوی

 • ذات الریه
 • آبسه
 • آسیب دیدگی اعضای بدن بطور معمول ناشی از افزودنی های هروئین خیابانی
 •  عفونت هایی مانند هپاتیت و ایدز

مصرف بیش از حد هروئین خیابانی ممکن است مرگبار باشد زیرا محتوای آن هویت مشخصی ندارند.

الگوی مصرف:

در اواخر دهه 1970، مصرف هروئین بسیار رایج بود و در نهایت به یک اعتیاد اپیدمی در دهه 1980 تبدیل شد. متاسفانه با این وجود طی سال های اخیر، مصرف هروئین مجدد رواج پیدا کرده است خصوصا پس از رسوایی آن در فیلم های:داستان عامه پسند و قطار بازی، همچنین ارتباط آن با مرگ افراد مشهوری از جمله :جاناتان ملوین و کرت کوبین.

علاوه براین هروئین در صنعت مد تحت عنوان (هروئین شیک) نیز به محبوبیت رسید.

بسیاری افراد به اشتباه اعتقاد دارند تا زمانی که سوزن تزریق هروئین به اشتراک گذاشته نشود مصرف آن بی خطر است. با این وجود، در حال حاضر نوع خاصی از هروئین در دسترس است که از طریق استنشاق بینی و سیگار استفاده می شود. هروئین از افغانستان ، پاکستان، لائوس، میانمار و تایلند قاچاق می شود.

سوزن هروئین

اعتیاد هروئین :

یکی از بزرگترین خطرات مرتبط با مصرف هروئین توانایی آن در ایجاد رابطه با ذهن و جسم فرد می باشد. اعتیاد به هروئین باعث اختلال در زندگی طبیعی شده و خطر دستگیری در زندان را در پی استفاده یا اقدامات مرتبط با آن به همراه دارد. در بعضی مطالعات مرتبط با حیوانات، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که حیوانات نیز هروئین را در مقابل غذا ونوشیدنی انتخاب می کنند حتی اگر از گرسنگی و تشنگی تلف شوند.

به ندرت، افراد با مصرف هروئین بدون اعتیاد هستند. با این حال ، بیشتر افراد پس از اولین استفاده، به آن معتاد می شوند. برخی از فاکتورهای خطر اعتیاد به هروئین شامل موارد روان شناختی از قبیل استرس پس از سانحه، اختلال دو قطبی، اختلال شخصیتی، اضطراب، اختلال هواس و بیش فعالی مورد توجه می باشد. همچنین سابقه خانوادگی مصرف هروئین می تواند خطر ابتلا به اعتیاد را افزایش دهد.

اضطراب

ترک هروئین:

مصرف کنندگانی که به طور منظم از هروئین استفاده می کنند پس از مدتی، آستانه تحمل بدن آنها در مقابل مصرف بیش از حد بالا می رود؛ زیرا بدن به مرور زمان به هروئین عادت می کند، اگر چنین فردی قصد ترک هروئین را داشته باشد ممکن است علائم شدیدی روبه رو شود.

علائم شدید ترک هروئین :

 • اسهال و استفراغ
 • دردهای استخوانی و عضلانی
 • بی خوابی
 • بی قراری 
 • گرگرفتگی

ترک هروئین می تواند طی چند ساعت از آخرین مصرف شروع شود و به طور معمول تا یک هفته ادامه یابد، اما برخی معتادان تا ماه ها نیز نمی توانند آن را ترک کنند.

سم زدایی هروئین :

علائم ترک هروئین و میل شدید برای مصرف مجدد در تمام افرادی که قصد ترک دارند مشاهده می شود. برای به حداقل رساندن میل به مصرف هروئین از داروهایی چون متادون و سابوکسن استفاده می شود، این داروها تحت نظارت و به توصیه پزشک تجویز می شود تا به معتادان کمک کند به تدریج از هروئین جدا شوند. سم زدایی از هروئین بدون مراقبت و تلاش امکان پذیر نخواهد بود.

متادون

درمان های ترک اعتیاد :

هروئین به حدی اعتیاد آور است که تقریبا یک چهارم از افرادی که از آن استفاده می کنند به آن وابستگی شدید دارند. میل شدید به مصرف هروئین به روابط شغلی و عاطفی فرد با اطرافیانش آسیب می رساند. برای ترک اعتیاد مدت زمان و مقدار مصرف استفاده در اولویت است.

برای ترک اعتیاد به هروئین چهار روش وجود دارد:

 • ترک اعتیاد با استفاده از دارو
 • ترک سنتی به روش ناگهانی یا سقوط آزاد
 • ترک اعتیاد به صورت نیمه سریع
 • ترک اعتیاد به هروئین به صورت تدریجی

ترک اعتیاد با استفاده از دارو

یکی از سختی های اصلی ترک اعتیاد به هروئین مبارزه با علائم جسمانی مرتبط با کنار گذاشتن آن است. برخی از داروها به ترک اعتیاد کمک می کنند و علائم جسمانی در ترک هروئین را کاهش می دهند . یکی از داروهایی که برای ترک اعتیاد به مواد مخدر استفاده می شود، متادون است. مصرف متادون به ترک اعتیاد به هروئین کمک می کند و فرد برای جلوگیری از نشانه های خماری می تواند از این دارو استفاده نماید و با مصرف قرص یا شربت متادون تا فردای روز بعد علائمی از خماری ندارد.

شربت متادون

این دارو نباید خودسرانه مصرف گردد زیرا این دارو اعتیاد آور بوده و می تواند به جای ترک، شما را در دردسر جدیدربیاندازد. فرد باید تحت نظر درمانگر و پزشک متخصص شروع به مصرف متادون به جای هروئین نماید و کم کم مصرف خود را کاهش دهد و این ماده را کنار بگذارد.

داروی دیگری که در درمان دارویی ترک به فرد کمک می کند، بوپرنورفین یا ب2 است که یک داروی مسکن مخدر شبیه مورفین می باشد. از بوپرنورفین همزمان با هروئین نباید استفاده شود زیرا عوارض خطرناکی مانند تشنج و حتی مرگ را به دنبال دارد.

ترک هروئین سنتی و ناگهانی

در روش سنتی با بستن و زندانی کردن بیمار ، او بدون آنکه از دارو یا مواد جایگزین استفاده کند ، به یک باره مصرف مواد مخدر را قطع می کند. در این روش به علت قطع ناگهانی، شوک جسمی و روحی شدیدی به بیمار وارد می شود و به علت اینکه وابستگی روانی فرد با استفاده از این روش از بین نمی رود ، احتمال بازگشت در آن بسیار زیاد است .

چندین ماه زمان می برد تا بدن از هروئین پاکسازی شود. در دو هفته اول، شخص قادر به کار کردن نیست و دچار مشکلات بی خوابی، افسردگی، کم حوصلگی، کند ذهنی، فراموشی، تنبلی، عدم میل به زندگی و غیره می شود.

افسردگی

شوک مخرب وارد شده به بیمار در روش سنتی منجر به آسیب های روانی زیادی می شود. افرادی که با روش سقوط آزاد ترک کرده اند ،دچار عدم تعادل در دراز مدت یا مشکلات عصبی می شوند .

ترک اعتیاد به روش سنتی به دو حالت دیگر به صورت ترک نیمه سریع و ترک تدریجی نیز صورت می گیرد.

ترک اعتیاد به روش سنتی به صورت ترک نیمه سریع

در این روش ترک اعتیاد که مانند ترک اعتیاد به صورت سنتی است، در طول یک هفته اول فرد پس از قطع فوری مواد مخدر از دارو استفاده می کند تا عوارض و دردهای او کاهش یابد . این روش فرق چندانی با روش سقوط آزاد و عوارض حاصل از آن به علت نادیده گرفتن زمان بازسازی سیستم های تولید مواد شبه افیونی در بدن ندارد.

ترک اعتیاد هروئین به روش سنتی به صورت ترک تدریجی

کاهش تدریجی مصرف مواد یکی دیگر از روش ترک هروئین، است که در آن فرد بیمار هر روز مقداری از مصرف مواد مخدر کم می کند و به تدریج مصرف مواد را به طور کامل قطع می کند. این روش در بین روش های سنتی ترک تدریجی مورد مقبولیت متخصصین قرار دارد.

اعتیاد هروئین

روش سقوط آزاد برای بیماران با مصرف بالا مناسب نیست

روش ترک سقوط آزاد برای افرادی که به طور تفریحی و تفننی از مواد مخدر استفاده می کنند ، بهترین روش است اما این روش برای بیماران معتاد که سالها مواد مخدر با مقدار بالا مصرف می کنند ، مؤثر نیست و عوارض شدید و جبران ناپذیر دارد.

استفاده از روش سقوط آزاد برای بیمارانی که به کار دائم مشغول هستند، روش خوبی نیست زیرا معمولا تا ده ماه نمی توانند کار کنند. بهترین و امن ترین گزینه برای شاغلین استفاده از درمان های دارویی می باشد.

از چه روشی برای ترک اعتیاد به هروئین استفاده کنیم؟

برای ترک اعتیاد دو نوع مراکز درمانی وجود دارد:مراکز توان بخشی و معالجه سرپایی در خانه.

مراکز توان بخشی اعتیاد خدمات خاصی را برای معتادان و بیماران با مشکلات روانی ارائه می دهند، در حالی که در معالجه سرپایی شانس زندگی در خانه وجود داشته و طی برنامه های مرتبط، با پزشکان و مشاوران ملاقات خواهید کرد.

روش ترک اعتیاد

گام اول :صرف نظر کردن از مصرف

اولین گام در پروسه درمانی مواد مخدری چون هروئین، صرف نظر کردن از مصرف آن است که به عنوان سم زدایی نیز شناخته می شود. در طی سم زدایی فرد حداقل یک روز را در مراکز توان بخشی سپری می کند. زیرا باید اثرات مواد پس از آخرین مصرف از بین رود. در این مرحله ترک کردن واقعی شروع شده است که به میزان مصرف شما بستگی دارد. در این شرایط احساس میکنید که به آنفولانزای شدیدی مبتلا شده اید.

پزشک ممکن است متادون و یا داروی دیگری را تجویز کند که برای هر فرد نوع درمان متفاوت می باشد. علائم آنفولانزا مانند ترک هروئین می تواند تا یک هفته ادامه داشته باشد، اما شدیدترین علائم آن در دو روز اول تجربه خواهد شد. بر اساس گفته یکی از معتادان، اگر میزان استفاده از هروئین مشخص باشد تحمل و شدت علائم آسان و کوتاه است اما مشکل این جاست که معتادان از آخرین میزان مصرف خود بی اطلاع هستند.

گام دوم :معالجه

پس از سم زدایی، مرحله بعدی شرکت در کلاس ها و جلسات درمانی است که توسط مشاوران برگزار می شود. در این جلسات با افرادی که موفق به ترک شده اند ملاقات خواهید کرد. نحوه مقابله با محرک های بیرونی که باعث می شود مجدد از هروئین استفاده کنید را خواهید آموخت.

در مراکز توان بخشی با فضای باز، فعالیت هایی از قبیل اسب سواری ، پیاده روی ، شنا و . . . انجام می شود تا توسط این ورزش های درمانی استرس خود را کاهش دهید. علاوه بر این ممکن است فعالیت هایی از قبیل یوگا، روزنامه نگاری، هنر، موسیقی و تئاتر نیز آموخته شود.

پیاده روی

گام سوم:حفاظت و پشتیبانی

به محض اتمام مراحل یک و دو و یا دوره های فشرده درمان سرپایی، فرد هنوز هم به مراقبت های بعدی احتیاج دارد. مراقبت بطور معمول شامل شرکت در 12 جلسه می باشد. طول مدت درمان بستگی به اراده فرد دارد.

برخی از متداول ترین روش های حفاظتی عبارتند از :

 • سم زدایی هروئین
 • درمان شناختی و رفتاری
 • جلسات 12 مرحله ای
 •  سخنرانی های آموزشی
 • مشاوره فردی یا گروهی
 • خانواده درمانی

بهترین روش ترک اعتیاد به هروئین

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : ترک اعتیاد
وبگردی