تولد
تهیه کشمش خانگی
خشک کردن انگور و تهیه کشمش و مویز خانگی روش های مختلفی دارد. خشک کردن انگور در آفتاب یا سایه از جمله روش های درست کردن کشمش در خانه می باشند.

روش های درست کردن کشمش در خانه

برای تهیه کشمش از روشهای مختلفی می توان استفاده کرد اما بهترین کشمش، نوعی است که انگور آن در هوای آزاد و به دور از هر گونه مواد شیمیایی و گوگرد به کشمش تبدیل شود. تهیه کشمش در منزل به روشهای مختلفی انجام می شود، در این بخش از رازهای خانه داری در نمناک روشها،ترفندها و نکات مربوط به کشمش را ارائه کرده ایم.

کشمش خانگی

تهیه کشمش خانگی

تهیه کشمش در مناطقی که دارای آب و هوای گرم و خشک هستند به راحتی امکان پذیر است. خشک شدن طبیعی انگور باعث حفظ آنزیم درون آن می شود، به همین دلیل کشمش های خانگی بسیار شیرین تر هستند؛ به طور مثال هسته انگور کیفیت کشمش و مویز را کاهش می دهد.بنابراین بهتر است از نوع بدون هسته، گوشت دار، رسیده و نه خیلی ریز و نه درشت استفاده کنید.

انواع روشهای خشک کردن انگور برای تهیه کشمش عبارتند از:

کشمش آفتابی (خشک کردن انگور در آفتاب)

حبه های انگور که دچار پوسیدگی، کپک زدگی، ترکیدگی و یا نارس هستند را از خوشه جدا کنید تا در نهایت کشمش با کیفیت داشته باشید چرا که میوه های خراب موجب پوسیدگی سایر قسمت ها می شود و کیفیت محصول را کاهش می دهند. خوشه های انگور را با دقت شسته و ضد عفونی کنید. سپس خوشه های انگور را از طنابی آویزان کنید و یا درون ظرفی بریزید که هوا در آن جریان داشته باشد.

طرز تهیه کشمش آفتابی

در این روش ظرف مورد نظر باید به مدت 15 الی 20 روز (متناسب با شرایط آب و هوا)در معرض آفتاب و به دور گرد و غبار باشد. خوشه های انگور را هرچند وقت یک بار زیر و رو کنید تا تمام قسمت ها خشک شود.

اگر تعداد خوشه های انگور زیاد است می توانید روی یک پارچه در زیر نور خورشید پهن کنید تا پس از گذشت چند روز به کشمش تبدیل شوند.انگورهای خشک شده را از ساقه جدا کرده و در جای خشک و خنک نگهداری نمائید. رنگ این کشمش سبز مایل به قهوه ای تیره خواهد بود.

* تابش نور خورشید، موجب از بین رفتن بسیای از ویتامین ها به خصوص ویتامین آ ، ویتامین ب و ویتامین ث می شود، همچنین کیفیت کشمش کاهش پیدا می کند.

تهیه کشمش مویز

کشمش سایه خشک( خشک کردن انگور در سایه)

در این روش خوشه های انگور را توسط طناب در یک مکان سرپوشیده که جریان هوا برقرار است، آویزان کنید. کشمش در این روش بعد از 50 تا 60 روز تهیه می شود و رنگ آن سبز و بدون هیچ آلودگی است. برای تسریع فرآیند خشک شدن انگور می توانید از پنکه استفاده کنید.

انگورهای خشک شده مقداری رطوبت دارند، بنابراین آنها را از ساقه جدا کرده و در محیط خشک و خنک نگهداری کنید.

*در این روش برخلاف روش آفتاب خشک، بسیاری از ویتامین های انگور حفظ می شود، تنها معایب این روش رطوبت کمتر آن نسبت به انگور تازه است.

طرز تهیه کشمش خانگی

نکات مهم:

  • تهیه مویز و کشمش در منزل کار ساده ای است. اما کشمش های سبز خانگی دارای کیفیت و خوش رنگی کشمش های بازاری نیستند چرا که در تهیه کشمش های صنعتی از مواد شیمیایی استفاده می شود.
  • در هنگام بارندگی حتی بارش اندک باران، مویزها را به مکانی دیگر انتقال دهید.
  • کشمش های تهیه شده در هر روش باید مقداری رطوبت داشتهباشند، بنابراین باید از خشک شدن کامل انگورها جلوگیری کرد.
  • شستشوی انگور قبل از تهیه کشمش، فرآیند تولید را کندتر می کند، بهتر است بعد از تهیه کشمش، آنها را بشوئید.

آموزش کامل خشک کردن انگور و تهیه کشمش مویز خانگی

4.273
این مطلب مفید بود ؟6112
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : کشمش
وبگردی