نکات تربیتی برای والدین
تربیت صحیح کودک یکی از دغدغه های والدین می باشد که برای حل آن باید نکات تربیتی مورد نیاز برای تربیت فرزند را آموزش ببینند.

نکات تربیتی مهمی که همه والدین باید بداند

همه والدین می دانند فرزندپروری صرف نظر از شیرینی هایی که دارد یکی از دشوار ترین کار های دنیا است چرا که والدین از همان ابتدای تولد و حتی قبل از آن برای تربیت صحیح فرزندان اضطراب دارند و می خواهند از راه و روشی مناسب برای شکوفایی و پرورش آنها استفاده کنند.

همانطور که همه والدین می دانند فرزندپروری صرف نظر از شیرینی هایی که دارد دشوار ترین کار دنیا است و از همان ابتدای تولد و حتی قبل از آن والدین برای تربیت صحیح فرزندان اضطراب دارند و می خواهند از راه و روشی برای شکوفایی آنها استفاده کنند. به همین دلیل در این بخش از سبک زندگی نمناک به منظور کاهش استرس در تربیت کودک، مواردی که باید برای رشد او بدانید را ارائه می دهیم.

تربیت کودک

به صحبت های فرزندانتان گوش دهید 

گوش دادن به صحبت های کودک، برقراری تماس چشمی و قطع نکردن صحبت های او در تقویت اعتماد به نفس آنها موثر است. اگر کودکتان از شما پیشنهاد یا کمک نمی خواهد این کار را انجام ندهید و در عوض سولاتی از او بپرسید، مثلا "در رابطه با موضوعی خاص، چه نظری داری؟" گوش دادن به کودک باعث ترغیب آنها به ادامه ارتباط می شود.

به فرزندانتان اجازه اشتباه بدهید

کودکان خوشحال می دانند که چطور می توانند با مشکلی کنار بیایند زیرا با اشتباه کردن در زمینه های مختلف مثل ریختن شیر و .. یاد گرفته اند که چطور باید مسائل را حل کنند. روانشناسان کودک بیان می کنند بچه ها وقتی اولین بار کاری را درست انجام نمی دهند نیاز به حمایت دارند تا به تلاش خود ادامه دهند. بنابراین وقتی کودکان این نوع تفکر را یاد بگیرند احتمال بهبود مهارت حل مسئله و موفقیت آنها در بزرگسالی بیشتر است.

نحوه برخورد با کودک

قدردانی را به فرزندانتان بیاموزید

یکی از سریعترین راه ها برای رسیدن به شادی قدردانی است. مطالعات نشان می دهد قدردانی با افزایش حس رفاه شخصی ارتباط دارد. اگر کودکان، سپاسگزار داشته های خود باشند، بیشتر احساس شادی می کنند. علاوه بر این خانواده هایی که در طول روز، لحظاتی مانند صرف غذا را در کنار هم سپری می کنند کودکان سالم تری تربیت می کنند.

با فرزندانتان اوقاتی را خارج از منزل بگذرانید 

برخی از روزهای هفته را به بیرون رفتن و گردش در طبیعت اختصاص دهید. بر اساس مطالعات، تفریح در فضایی خارج از منزل، باعث افزایش روحیه ، تخیلات و کاهش پرخاشگری می شود و زمانی را فراهم می کند که بیشتر روی فعالیت ها و اقدامات خود تمرکز کنید. به طور مثال فعالیت هایی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا، قایق رانی یا گردش در طبیعت به رفع استرس کمک می کند.

وقت گذرانی با کودک

فرزندانتان را به خاطر آنچه که هستند ستایش کنید 

انسانها اتفاقات بد را بیشتر از خاطرات خوب به یاد می آورند و آنها را مرور می کنند. احساسات منفی مانند عصبانیت و ترس، باعث ترشح نوعی مواد شیمیایی می شوند که تاثیر قوی تر نسبت به احساسات مثبت مانند امید ، الهام و شادی را دارد.

تحقیقات نشان می دهد برای مقابله با این مسئله باید کودک را بیشتر مورد تعریف و تمجید قرار دهید، همچنین کار باید به نحوی انجام بگیرد که تاثیر بیشتری داشته باشد. هنگامی که کودک به دلیل باهوش بودن، مورد ستایش قرار می گیرد ، شادی در او تقویت می شود. علاوه براین کودک را باید به خاطر تلاش های او در هر زمینه مثبتی، مورد ستایش قرار دهید.

سرگرمی مشترک با فرزندنتان داشته باشید 

بازی کردن را به دلیل افزایش سن کنار نگذارید زیرا بهترین بخش از دوران کودکی، بازی کردن است. با کودک خود بازی کنید تا او با روشهای مختلف بازی آشنا شود.

بازی با کودکان

دلسوزی را به فرزندانتان بیاموزید 

دلسوزی دو نوع است:دلسوزی نسبت به خود و دیگران . بسیاری از کودکان این پیام را از والدین خود دریافت می کنند که:"وقتی خوب هستی تو را دوست دارم " یا "من تو را دوست دارم تا وقتی که من را دوست داری". آموختن دلسوزی به کودک به معنای نشان دادن عشق بی قید و شرط است. به کودک خود نشان دهید چطور می تواند همدل و مراقب دیگران باشد. در مطلب " آموزش همدلی و درک احساسات دیگران به کودکان " در بخش های قبلی نمناک در این باره کامل صحبت کردیم.

عشق را به فرزندانتان نشان دهید

عشق را می توان با در آغوش گرفتن ، نوازش و بوسیدن سایر اعضای خانواده به فرزند خود نشان داد. سیستم حسی بدن، برای رفع نیازهای ما با اجتماع ساخته شده و تماس فیزیکی و لمس کردن یکی از راه های ارتباط و تقویت احساسات مثبت در انسانها می باشد.

مادر و دختر

تعدیل احساسات را به فرزندانتان یاد بدهید

قشر جلوی مغز عواطف را تعدیل می کند و به تأثیر و تعامل والدین حساس است. به طور مثال کودک قبل از شام یک کوکی می خواهد و شما درخواست او را رد می کنید، در این صورت بیشتر بچه ها ناز می کنند و اگر به خواسته خود نرسیده باشند شروع به غر زدن و سپس فریاد زدن می کنند.

در این شرایط شما به فریاد او واکنش نشان می دهید و با دادن کوکی به کودک، به او یاد داده اید که جیغ زدن راه موثری برای رسیدن به خواسته هایش است. همچنین اگر عصبانی شوید، کودک این واکنش شما را می آموزد. به جای رفتارهای نامناسب، از واکنش عاطفی مناسب الگوبرداری کنید و وقتی کودک نیز رفتار شما را تکرار کرد او را تشویق کنید.

به سوالات فرزندانتان پاسخ دهید 

اگر کودک بپرسد "باشگاه آقایان چیست" چه باید بگویید؟ به نظر کارشناسان، بزرگترها تمایل دارند تا به سوالات کودکان پاسخی کامل دهند ، اما باید توجه داشت که بیشتر کودکان تمایلی به شنیدن جزئیات ناخوشایند ندارند و باید به آنها توضیح ساده و در عین حال صادقانه بدهید.

سوالات کودکان

از مقایسه فرزندانتان با کودکان دیگر بپرهیزید 

به هیچ وجه کودک خود را با کودکان دیگر مقایسه نکنید زیرا هر انسانی نقاط قوت و ضعف خود را دارد و علاوه بر این، مقایسه کردن تاثیر منفی بر روحیه کودک می گذارد.

با فرزندانتان پازل بازی کنید 

در سنین کودکی مغز کودکان انعطاف پذیری بالا و توانایی توسعه مهارت ها را دارد، به همین دلیل بهتر است در این دوران آنها را با زبانهای خارجی، کتابها، چیدن پازل و ...آشنا کنید.

فرزندانتان را وادار به رقابت کنید

والدین باید به کودکان خود رقابت سالم را آموزش دهند و به آنها بیاموزند که همیشه در زندگی برد و باخت وجود دارد.

با فرزندانتان خوب صحبت کنید

کلماتی که در حین صحبت با فرزند خود یا حتی دیگران استفاده می کنید تاثیر زیادی روی مهارت گفتاری کودک در آینده دارد، به همین دلیل باید در انتخاب کلمات دقت لازم را داشته باشید.

صحبت مادر و کودک

درست غذا خوردن را به فرزندانتان یاد بدهید 

به کودک خود درست غذا خوردن را از همان ابتدای کودکی که شروع به خوردن غذا می کند، بیاموزید تا مانند سایر رفتارهای مرتبط با سبک زندگی برای او تبدیل به عادت شود.

موارد دیگری که والدین باید برای پرورش فرزندانشان بدانند 

در مطلب قبلی سبک زندگی نمناک تحت عنوان " این چند جمله را هرگز به کودک تان نگویید "  نکات مهمی خواندید و دانستید ، پس به کودک نگویید سکوت کن.

در مطلب " تاثیر شگفت انگیز قصه گویی در زندگی و آینده کودکتان " اهمیت این امر را دانستید ، پس برای کودک کتاب قصه بخوانید.

به کودک بیاموزید چگونه اوقات خود را بدون تلویزیون، تبلت و رایانه بگذراند.

با کودک خود موسیقی گوش کنید.

قوانین زیادی برای کودک تعیین نکنید.

در تربیت کودک ثابت قدم باشید.

انتظارات مشخص و مختصری از کودک داشته باشید.

مهم ترین نکات تربیتی برای والدین موفق

4.111
این مطلب مفید بود ؟92
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/س
برچسب : تربیت کودک
وبگردی