پیاز و سردرد

چرا وقتی پیاز می خورم ، سردرد می گیرم ؟

کد مطلب : 76521تعداد نظرات : 4 نظرزمان مطالعه : 2 دقیقه
شما هنوز در مورد اینکه آیا پیاز خام و سردرد بهم ارتباطی دارند مردد هستید و یا به این نکته فکر میکنید که تا بحال بعد از خوردن پیاز سردرد گرفته اید یا خیر؟ با ما همراه باشید.

چرا وقتی پیاز می خورم ، سردرد می گیرم ؟

بوهایی که معمولا می توانند عاملی برای میگرن باشند ، شامل پیاز، غذا های چرب و محصولات پاک کننده هستند که سردرد را تحریک می کنند . بیش از 50 درصد از افرادی که از میگرن رنج می برند، به بو حساسیت دارند.

70 درصد خانم ها معمولاً به بعضی از گروه های خاص حساسیت نشان می دهند . چند مورد از بوهای غذا نیز ممکن است عاملی برای میگرن باشد . فلفل یکی از موادی است که عاملی برای بهبود سردرد واقعی بر اثر بو است.

محققان جدید به این نتیجه رسیده اند که بو گاهی اوقات برای این وضعیت ها مفید واقع خواهد شد . نزدیک به 15 درصد از افراد جوان از میگرن رنج می برند . معمولاً این سردرد های شدید با علائمی مثل حالت تهوع و احساس سبک شدن سر همراه است . تغییرات در مواد شیمیایی طبیعی در مغز می تواند این حمله ها را افزایش دهد.

در بیشتر موارد 75.9 درصد از این سردرد ها به دلیل محرک های بیرونی است . استرس ، نوسانات هورمونی ، آب و هوا ، آشفتگی و به هم ریختگی خواب ، رژیم غذایی و نور زیاد از علت های رایج حملات میگرنی خواهد بود.

رابطه پیاز و سردرد

آزمایشی برای تشخیص تاثیر بوی پیاز خام روی سردرد

چنانچه بیش از این در بخش سلامت نمناک گفته شد بیش از 50 درصد از افرادی که از میگرن رنج می برند، به بو حساسیت دارند که به این وضعیت اوسموفوبیا گفته می شود خانم ها مشخصاً در این مورد حساس تر هستند.

بعضی از آن ها کافی است که چند دقیقه در منزل در معرض یک بوی خاص قرار بگیرند. معمولاً دوری از این بو ها می تواند بهترین و امن ترین راهکار برای پیشگیری از حملات میگرنی باشد. معمولاً پیاز یکی از همین مواد است.

پیاز خام و یا سیر خام نیز عاملی برای حملات میگرنی است . به همین منظور آزمایشی روی یک خانم جوان 32 ساله انجام شد و او را به مدت یک ساعت در معرض پیاز له شده قرار دادند و متوجه حملات سردرد او شدند.

همچنین سوزش چشم، بینی، حالت تهوع، خستگی، گلو درد، احساس سردرگمی و آشفتگی، ضربان قلب، سوزش زبان و گردن درد نیز در این فرد ظاهر شد.

برای این فرد از روش درمانی فلفل استفاده شد که آن هم از طریق بو کردن بود و توانست درد او را تسکین دهد. محققان بر این عقیده هستند که پیاز و مواد طبیعی بودار دیگر می توانند تغییراتی را در قسمت عواطف و احساسات در مغز به وجود بیاورند که این قسمت به ناحیه مرتبط با احساس بویایی بسیار نزدیک است.

چرا وقتی پیاز می خورم ، سردرد می گیرم ؟

3.361
این مطلب مفید بود ؟4021
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : dailymail / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
4 نظر به ثبت رسیده است
عظیمی1399-07-11
درسته،من به شدت بعداز خوردن پیاز حالت تهوع و سردرد شدید میگرفتم،با پوست کردن و خرد کردنش خ
معمولا خفیف هست،ولی وقتی بخورم خیییلی شدید میشه.با اینکه به پیاز علاقه دارم ولی باید ازش دوری کنم.خیلی درد وحشتناکیه
572
علی جباری1400-11-22
من بوی پیاز داغ، عطر، سیگار و حتی گرما و نور هم سردرد میگیرم و سرگیجه بعضی اوقات هم حالت تهوع
111
بیتا1401-10-23
من هم از بوی پیاز شدیدا سردرد میگیرم وبوی بعضی عطرها وعود..... خیلی وحشتناکه دردش
81
مصی1402-07-08
سلام. یعنی میشه بعد از خوردن پیاز، با بو کردن فلفل، سردرد مون رو برطرف کنیم؟؟
61
وبگردی