یخچال فریزر

دلایل سرد نشدن یخچال فریزر

کد مطلب : 92258زمان مطالعه : 4 دقیقه
یکی از مهمترین مشکلاتی که افراد با یخچال پیدا می‌کنند، عدم سرد شدن دستگاه و فاسد شدن مواد غذایی است. از ایراد داشتن تنظیمات دما گرفته تا چیدمان و چینش اشتباه باعث بوجود آمدن این مشکل می‌شوند.

با این که کار یخچال سردسازی است، گاهی وقت‌ها دچار مشکل عدم سردسازی می‌شود و منجر به خراب شدن مواد غذایی داخل یخچال می‌شود. همچنین هزینه‌های زیادی را برای کاربر رقم می‌زند. با دانستن علت سرد نکردن یخچال فریزر، می‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید و در مواقعی که این با این مشکل روبرو شدید، اقدامات لازم را به‌جا بیاورید.

چرا فضای داخل یخچال سرد نمی‌شود؟

با این که وظیفه‌ی اصلی یخچال سرد سازی است، اما یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که می‌تواند برای آن ایجاد شود، این است که نتواند فضای یخچال را خنک کند. از آن‌جا که قیمت یخچال این روزها کم نیست، احتمالا این مشکل شما را بترساند و فکر کنید که باید به فکر خرید یخچال باشید. اما همیشه هم اینطور نیست و این مشکل می‌تواند راحت یا به کمک یک تعمیرکار برطرف شود.

1.ایراد داشتن تنظیمات دما

مهم ترین موردی که در صورت عدم سرد سازی یخچال باید به سراغش برویم، تنظیمات دما است. خوشبختانه انجام این کار دشوار هم نیست و بدون نیاز به تعمیرکار یا کارشناس، می‌توانید تنظیمات را چک کنید.

برای این کار نگاهی بیندازید به درجه یا کنترل پنل دیجیتال یخچال و ببینید روی چه دمایی تنظیم شده است. این مورد را هم در یخچال و هم در بخش فریزر بررسی کنید. اگر عدد خیلی بالا باشد، آن را پایین بیاورید تا مطمئن شوید مواد غذایی در فضای خنکی هستند. برای این که دمای داخل یخچال ثابت شود حدود 24 ساعت زمان احتیاج است. بعد از این زمان دوباره یخچال را چک کنید تا مطمئن شوید دما در درجه‌ی مورد نظر ست شده باشد.

2. انسداد دریچه‌های هوا

هوای سرد باید جریان داشته باشد تا سردسازی یخچال فریزر بدون مشکل برطرف شود. در صورتی‌که دریچه‌های گردش هوای داخل یخچال به وسیله مواد غذایی یا هر چیز دیگری مسدود شده‌ باشند، گردش هوا اتفاق نمی‌فتد و هوای سرد وارد یخچال نمی‌شود.

برای رفع این مشکل باید دریچه‌ها را تمیز کنید و چیدمان یخچال به نحوی باشد که هیچ چیزی مسیر را نبندد.

3. سطح نابرابر

اگر پایه‌های یخچال فریزر خود را به‌ اندازه‌ی یکسان قرار ندهید یا آن را روی سطح نابرابر بگذارید، این نابرابری روی عملکرد آن تاثیر می‌گذارد. از این مشکلات، می‌توانیم به سرد نکردن یخچال اشاره کنیم. برای اطمینان از این که یخچال در سطح ناصاف قرار دارد، از یک تراز کمک بگیرید.

4. خراب بودن لاستیک درب یخچال

درب یخچال دارای یک نوار لاستیکی است که از خروج هوای سرد به بیرون جلوگیری می‌کند. زمانی که این لاستیک خراب باشد، کثیف شده باشد یا پاره شده باشد، مانع بسته شدن درب می‌شود و همین امر، موجب خروج هوا از یخچال و کاهش قدرت یخچال در سردسازی می‌شود.

اگر مشکل فقط کثیفی لاستیک است، آن را می‌توانید با مایع ظرفشویی و یک کهنه یا حوله تمیز کنید. اگر خراب شده‌اند، می‌توانید از تعمیرکاران یا سرویس‌کاران یخچال فریزر بخواهید تا به این مشکل رسیدگی کنند.

5. چیدمان نادرست یخچال

مسئله ساده‌ای مثل چیدمان و توزیع نادرست مواد غذایی در یخچال می‌تواند جلوی خنک شدن آن را بگیرد! این به آن خاطر است که اگر منواد غذایی را به خوبی داخل یخچال نچینید،‌ ممکن است گردش هوا به درستی شکل نگیرد. پس درب یخچال را باز کنید و وضعیت چیدمان داخلی آن را چک کنید. آن وقت می‌توانید مواد غذایی را به‌گونه‌ای بچینید که جلوی دریچه هوا را نگیرد.

6. کثیف بودن کویل کندانسور

کویل کندانسور به خنک سازی فضای داخلی یخچال کمک زیادی می‌کند. اما اگر به‌درستی کار نکند، خنک سازی داخلی به مشکل می‌خورد! باید مراقب باشید که این بخش از یخچال زیر گرد و خاک مدفون نشده باشد! اگر حیوانات خانگی دارید، باید حواستان باشد که این کویل را نجوند و به آن آسیب نرسانند. همچنین کویل کندانسور نباید چرب شود یا تار عنکبوت ببندد. نحوه تمیز کردن کندانسور با توجه به مدل یخچال متفاوت خواهد بود. پس حواستان باشد که حتما برای این کار مدل یخچال خود را بررسی کنید یا از تعمیرکار کمک بگیرید.

سخن پایانی

یخچال را می‌توانیم قلب تپنده آشپزخانه در نظر بگیریم. وسیله‌ای که اگر نباشد یا خراب باشد، مشکلات زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد. آن وقت امکان ذخیره‌سازی مواد غذایی وجود ندارد و هزینه‌های زیادی را برای شما رقم خواهد زد. در این مطلب یکی از شایع‌ترین مشکلات یخچال، یعنی سرد نشدن آن را بررسی کردیم. پس اگر با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنید،‌ دانستن مواردی که در این مطلب عنوان شد به شما کمک شایانی خواهد کرد. توجه داشته باشید که این مشکل صرفا ارتباطی با برند یخچال و قیمت آن نخواهد داشت و اینطور نیست که در صورت خرید یخچال گران‌تر با این مشکل مواجه نخواهید شد. بنابراین فرقی بین انتخاب یخچال فریزر امرسان با یخچال فریزر سینجر، هیمالیا و هیچ برند دیگری نیست و این مشکل ممکن است برای همه یخچال‌ها ایجاد شود.

دلایل سرد نشدن یخچال فریزر

51
این مطلب مفید بود ؟10
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی