چکاپ بدن
برای اطلاع از میزان سلامتی و پیشگیری از بیماری ها پزشکان اغلب توصیه می کنند که چکاپ مرتب نیاز است، البته که چکاپ عمومی بدن فواید دیگری نیز به همراه دارد.

اهمیت چکاپ مرتب عمومی بدن

همه ما در یک دنیای سمی و پر از خطر زندگی می کنیم. به همین دلیل طول عمر افراد رو به کاهش است و تعداد بیماری ها در حال افزایش می باشد. به همین خاطر پزشکان به ما پیشنهاد می دهند که به طور مداوم چکاپ هایی برای مطمئن شدن از سلامت خود داشته باشیم تا بتوانیم سطح سلامتی مان را بسنجیم. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک نیز در مورد فواید چکاپ مرتب چیزهای زیادی به شما خواهیم گفت.

چه کسانی به چکاپ مرتب نیاز دارند ؟

مشاهده شده است که افراد بین 30 الی 60 سال در معرض بیماری هایی بر اثر سبک زندگی غلط هستند. زندگی غلط، مشکلات ژنتیکی و کمبود خواب، همگی عاملی برای مشکلات سلامتی بدن می باشند و مشکلات خفیف تا شدید را در بر می گیرند. چکاپ کامل بدن، شامل تست هایی برای دیابت، میزان سطح کلسترول، فشار خون و بیماری قلبی است که می تواند به افزایش طول عمر افراد کمک کند. چکاپ های مرتب و عمومی بدن تشخیص زودرس بیماری و در نتیجه درمان سریعتر و بهتر آن را فراهم میسازد در نتیجه بیماری بسیار راحت تر قابل درمان است.

چکاپ بدن

اثرات مثبت چکاپ منظم برای بدن

جلوگیری از مشکلات جدی تر

به عنوان مثال اگر شما چکاپ منظم قند و کلسترول داشته باشید، می دانید که چقدر احتمال ابتلا به دیابت و افزایش کلسترول در آینده دارید. به همین دلیل اگر در معرض خطر باشید، پزشک می تواند به شما کمک کند تا سطح قند وارد شده به بدن را کنترل کنید و بیشتر مراقب سلامتی تان باشید.

کاهش هزینه های پزشکی

چکاپ مرتب می تواند در طولانی مدت باعث صرفه جویی در خرج کردن پول شود. چکاپ های سلامتی به عنوان یک راه جلوگیری کننده برای خطر جراحی های احتمالی و دیگر مشکلات مزمن پزشکی است.

چکاپ مرتب بدن

درمان ساده تر بیماری در مراحل اولیه

با یک آزمایش خون ساده میتوان بسیاری از بیماری ها را تشخیص داده و پیش از آنکه به مراحل پیشرفته تری برسند آنها را درمان کرد و این یکی از مهم ترین فواید انجام چکاپ های منظم عمومی بدن است.

جلوگیری از رشد بیماری ها در آینده

سرطان بیماری است که اگر دیر تشخیص داده شود، به سختی بهبود پیدا می کند. انجام یک چکاپ منظم به پزشک کمک می کند که قبل از افزایش خطر، این بیماری را بشناسد و آن را تشخیص دهد.

تشخیص سرطان

کاهش خطر بیماری ها و پیچیدگی ها در طول درمان

زمانی که فرد بتواند به زودی مشکل خودش را تشخیص دهد، پیچیدگی و خطر در مقایسه با مراحل آخر بیماری بسیار کمتر خواهد بود. چکاپ منظم در این زمینه به ریکاوری زودتر کمک خواهد کرد.

افزایش طول عمر

با انجام چکاپ منظم بدن می توانید متوجه شوید که تا چه حد بدن سالمی دارید. با انجام راهکار های پیشگیرانه که توسط پزشک ارائه شده است، می توانید طول عمر خود را افزایش دهید.

چکاپ عمومی بدن

چند وقت یکبار باید چکاپ انجام دهیم ؟

اگر بخواهیم واقعیت را در نظر بگیریم، قطعاً هیچ کدام از ما دوست نداریم که خبر بد بشنویم؛ مخصوصا اگر این خبر در مورد سلامتی مان باشد اما نتیجه نادیده گرفتن چکاپ های مرتب، گاهی اوقات به شدت بدتر خواهد بود.

این که چند وقت یکبار باید به پزشک مراجعه کنیم و چه کاری انجام دهیم، بستگی به فاکتورهای زیادی از جمله وضعیت سلامت کنونی بدن، سن، جنسیت، سابقه خانوادگی و خطر بیماری ها در گذشته دارد. معمولا برای گروه های سنی مختلف برنامه ریزی های چکاپ به صورت زیر است:

  • سن بین 18 تا 30 سال - یک بار، در هر دو الی سه سال
  • سن بین 30 تا 50 سال - یک بار، در هر دو سال
  • سن 50 سال به بالا - یک بار در سال

اهمیت چکاپ مرتب عمومی بدن + فواید

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی