پاسخ به تعریف و تمجید
همه ما از طرف دیگران تعریف و تمجید هایی دریافت می کنیم و ممکن است نحوه برخورد صحیح را در این مواقع ندانیم بنابراین بهتر است یک سری نکات تعارفی را بلد باشید.

بهترین شیوه پاسخ به تعریف و تمجید دیگران

همه ما از طرف دیگران، تعریف و تمجیدهایی دریافت می کنیم اما وقتی نوبت به پذیرش آنها و پاسخ دادن به آن شخص می‌رسد، در مورد اینکه چه بگوییم دچار مشکل می‌شویم و این رفتار گاهی اوقات منجر به توهین ناخواسته به شخص می شود. بنابراین ضروری است که تعارف ها را با ظرافت بپذیریم و با دادن پاسخی صحیح، به درستی عمل کرده باشیم.

چه کسی دوست ندارد تعریف و تمجید دریافت کند؟ اگر کسی از شما با مهربانی و صمیمیت تعریف کرد، باید با همان لطف و صمیمیت آن را بپذیرید. این تعریف و تمجیدها به ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس در افراد کمک می کند، همچنین احساسات مثبتی را میان گیرنده و دهنده ایجاد می کند؛ ولی چگونه باید پاسخ تعریف دیگران را داد؟

در این بخش از نمناک توضیحاتی وجود دارد که می توانید هنگام پاسخ دادن به فردی که از شما تعریف می کند، از آنها استفاده کنید. پیروی از این مراحل باعث می شود که شرایط برای شما ساده‌تر باشد.

تعریف دیگران

اصول پایه برای پاسخ به هر نوع تعریف و تمجیدی

به شکل عمومی و صرف نظر از اینکه فرد تعریف کننده از شما کیست، در پاسخ به تمجید دیگران به این موارد دقت کنید:

مستقیم و شفاف پاسخ دهید

همیشه پیشنهاد می شود هنگام پاسخ دادن به یک تعریف، مستقیماً پاسخ دهید. هرچه می خواهید بگویید، اما مستقیم و واضح بگویید. از پاسخ هایی مانند "اوم" یا "اوه" اجتناب کنید زیرا ممکن است طعنه‌آمیز یا دور از ادب به نظر برسند.

تماس چشمی برقرار کنید

هنگام پاسخ دادن باید به چشمان تعریف کننده نگاه کرد. نگاهی که مهربان به نظر برسد، و فرد احساس کند که شما تعریف را به خوبی دریافت کرده اید و میدانید که او احساس خوبی نسبت به شما دارد.

اعتماد به نفس داشته باشید

هر زمان که به تعریف کننده پاسخ می دهید، همیشه با اطمینان صحبت کنید. وجود اعتماد بنفس در برخورد با این شرایط، باعث می شود اینطور به نظر برسد که بسیار به دریافت تعریف و تمجید عادت کرده اید و برایتان مسئله ای جدید نیست. این نگرش مطمئن به شما کمک می کند تا ارزش خود را افزایش دهید و تعریف کننده با شما احساس راحتی کند.

گفت و گو

برای پاسخ کلمات خوبی انتخاب کنید

بسیار مهم است که کلمات خود را با نهایت دقت انتخاب کنید زیرا در چنین شرایطی و ابراز احساسات، کلمات مهم هستند. این اثر ماندگاری را برای همیشه در ذهن گیرنده می‌گذارد و پیوندی قوی ایجاد می‌کند.

یک تشکرِ ساده انتخاب کنید

در پاسخ فردی که از شما تعریف می کند، رفتار مودبانه داشته باشید اما تشکر را پیچیده نکنید و برای جبرانِ تعریف زیاد فکر نکنید، یک تشکرِ ساده کار را به خوبی انجام می‌دهد.

از خودتان تعریف نکنید

برخی افراد پس از تعریف دیگران فرصتی گیر آورده و از آن برای تعریف کردن از خود استفاده می کنند. این کار را انجام ندهید زیرا هیچ‌کسی دوست ندارد کسی که هم‌اکنون از خودش متشکر است را تحسین کند پس تنها از او تشکر کنید.

به تعریف‌ها وابسته نشوید

گرچه تعریف عزت‌نفس‌تان را افزایش می‌دهد، نباید به این تعریف‌ها وابسته شوید و از دیگران انتظار تعریف و تمجید داشته باشید، باید بتوانید همه تعریف‌ها را، هرقدر کوچک، قدردانی کنید و برای بیانِ جزئیاتِ بیش‌تر درخواست ندهید و نخواهید که به تعریف کردن از شما ادامه بدهند.

اعتماد به نفس

تعریف را تلافی کنید

بازگرداندن و جبرانِ تعریف دیگران به شما حس خوب می‌دهد پس سعی کنید روشی برای تلافیِ تعریف پیدا کنید اما در تعریف زیاده روی نکرده و از جملات ساده محبت آمیز استفادهنمایید.

زیاده‌روی نکنید

تعریف و تمجید از دیگران را تبدیل به مسابقه نکنید مثلا اگر فردی از شما تمجید می کند، شما در بازگرداندن و جبرانِ تعریف زیاده روی نکنید یعنی در پاسخ به هر تعریفی که از شما می‌کنند یک تعریف از آن‌ها نکنید.

سواستفاده نکنید

اگر کسی از شما تعریف کرد، سعی نکنید از این تعریف چیزِ بیش‌تری نصیب خود کنید، شما نباید از تعریف دیگران سواستفاده کرده و از مهربانی‌ آنان استفاده ابزاری کنید تا به خواسته‌ تان برسید.

نمونه هایی از جملات مناسب برای پاسخ به تعریف و تمجید

اگر فکر می کنید پاسخگویی به تعریف و تمجید برای شما یک چالش است، ما چند مثال برای کمک به شما در این زمینه به اشتراک می گذاریم. این مثال‌ها به شما ایده درستی در مورد اینکه بهترین پاسخ شما هنگام دریافت تعریف و تمجید چگونه باشد، می‌دهد. برخی از راه هایی که می توانید پاسخ دهید عبارتند از:

"خیلی ممنون؛ این نظر لطف شماست."

"من فکر می کنم شما هم فوق‌العاده هستید."

"بسیار متشکرم؛ من هم (فلان) ویژگی شخصیتی شما را تحسین می کنم."

" عزیزم ممنونم که این حس خوب رو به من منتقل کردی"

و....

به تعریف و تمجید دیگران چطور پاسخ بدیم بهتره؟

4.719
این مطلب مفید بود ؟181
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : آداب معاشرت
وبگردی