تولد
معمای باحال جدید

معماهای باحال جدید برای دورهمی ها و مهمانی ها

کد مطلب : 80679تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 8 دقیقه
یکی از بهترین سرگرمی های جذاب برای دورهمی و مهمانی ها "معما" است که البته می تواند میزان بهره هوشی افراد حاضر در دورهمی ها را نیز بسنجد.

معماهای جالب برای دورهمی ها و میهمانی ها

معما یکی از سرگرمی های جذاب و هیجان انگیزی محسوب می شود که جدا از جنبه تفریح و سرگرمی بدون هزینه، میزان بهره هوشی افراد را می سنجد، دورهمی ها و میهمانی ها بهانه خوبی برای به چالش کشیدن ذهن حاضرین با طرح یک معما می باشد و به نوعی جو مهیجی ایجاد خواهد شد. چراکه بعضی مواقع پاسخ دادن به یک معمای آسان چنان درگیر کننده و گمراه کننده می شود که فرد پاسخ دهنده دچار هیجان و ذوق زدگی می شود، چه برسد به زمانیکه معما سخت و غیرقابل فهم باشد.

چنانچه علاقمند به این هستید که میهمانان خود را با طرح معماهایی سرگرم کنید، پیشنهاد می کنیم این بخش از نمناک را از دست ندهید، چرا که در اینجا انواع و اقسام معماها، مختص دورهمی های خانوادگی برای همه سنین و در سطح نه خیلی سخت و نه خیلی آسان گردآوری شده است که مطمئنا برایتان کاربرد خواهد داشت. پس با ما همراه باشید تا از این معما های جذاب مهیج بهره مند شوید.

1. بعضی از ماه ها 30 روز دارند بعضی 31 روز چند ماه 29 روز دارد؟

پاسخ معما :تمام ماهها حداقل 29 روز را دارند.

معمای جدید

2. اگر دکتر به شما 3 قرص بدهد و از شما بخواهد هر نیم ساعت 1 قرص بخورید چقدر طول می کشد تا تمام قرص ها خورده شود؟

پاسخ معما :1 ساعت ( شما یک قرص را در ساعت 1 و دیگری را درساعت 1/5 و بعدی را در ساعت 2 می خورید)

3. من ساعت 8 شب به رختخواب رفتم و ساعتم را کوک کردم که 9 صبح زنگ بزند زمانی که با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار شدم چند ساعت خوابیده بودم؟

پاسخ معما :ساعت کوکی نمیتواند شب و روز را تشخیص دهد پس به اولین ساعت 9 که برسد زنگ میزند که ساعت 9 شب است.

4. عدد 30 را به نیم تقسیم کنید و عدد 10 را به حاصل آن اضافه کنید چه عددی به دست می آید؟

پاسخ معما :70 (تقسیم بر نیم معادل ضرب در 2 است).

5. چوپانی گوسفند هایش به جز 9 تا مردند چند گوسفند زنده برایش باقی مانده است؟

پاسخ معما :9 گوسفند.

6. چنانچه تنها یک کبریت داشته باشید و وارد یک اتاق سرد و تاریک شوید که در آن یک بخاری نفتی یک چراغ نفتی و یک شمع باشد اول کدامیک را روشن میکنید؟

پاسخ معما :کبریت

معماهای خنده دار

7. شخصی خانه ای ساخته که هر 4 دیوار آن به سمت جنوب پنجره دارد خرسی بزرگ نزدیک این خانه می شود این خرس چه رنگی می باشد؟

پاسخ معما :سفید چون خانه ای که هر 4 دیوارش رو به سمت جنوب پنجره داشته باشد باید در نوک قطب جنوب باشد.

8. اگر 2 سیب از 3 سیب بردارین چند سیب دارید؟

پاسخ معما :2 سیب.

9. در اتاقی قرار دارید که سه کلید برق و یک درب بسته دارد. کلید های روشن و خاموش کردن سه لامپ در طرف دیگر درب قرار دارند، اما اگر درب را باز کنید دیگر هرگز دستتان به کلید ها نمی رسد. چگونه می توانید با اطمینان بفهمید که هر لامپ به کدام کلید متصل است؟

پاسخ معما :دو کلید اول را روشن کنید و هر دو را به مدت 5 دقیقه روشن رها کنید. بعد از 5 دقیقه کلید دوم را خاموش کنید و به آنطرف درب بروید. لامپ روشن مربوط به کلید اول است، به دو لامپ خاموش دست بزنید، لامپی که حرارت دارد مربوط به کلید دوم و لامپ خاموش و سرد نیز به کلید سوم وصل است.

10. مردی چادر خود را رها می نماید و سه مایل به جنوب، سه مایل به شرق و سپس سه مایل به شمال پیاده روی می کند تا دوباره به چادرش می رسد. وقتی وارد چادر می شود با یک خرس روبرو می شود که در حال خوردن غذاهایش است. خرس چه رنگی است؟

پاسخ معما :سفید. تنها جایی که با سه مایل به جنوب ، سه مایل به شرق و سه مایل به شمال رفتن به نقطه اول می رسید قطب شمال است و همه خرس ها در قطب شمال سفید رنگ هستند.

11. مردی در حال نگاه کردن به عکس یک نفر است. دوستش از او می پرسد که او کیست؟ مرد پاسخ می دهد:من خواهر و برادر ندارم. اما پدر این مرد، پسر پدر من است. آن عکس چه کسی بود؟

پاسخ معما :پسر آن مرد.

دورهمی ها

12. پدر و مادری شش فرزند پسر دارند که هر پسر یک خواهر دارد. این خانواده چند نفری است؟

پاسخ معما :نه نفر. پدر و مادر، شش پسر و یک دختر.

13. یک مرد هنگام مرگ برای تقسیم ارث به دو پسرش به آن ها می گوید که سوار بر شتر با یکدیگر مسابقه بدهند و کسی که شترش آخر از خط انتها عبور می نماید برنده است و همه اموال به نام او می شود. دو پسر سوار بر شترهای خود روز ها در صحرا پرسه می زنند و هیچکدام نمی خواهند از خط انتها عبور نمایند. در نهایت آن ها ماجرا را برای مردی دانا تعریف می نمایند و بعد از آن به سرعت سوار بر شتر می شوند و به سمت خط انتها می رانند. مرد پیر به آن ها چه گفته بود؟

پاسخ معما :قانون مسابقه این بود که صاحب شتری که آخرین نفر از خط انتها عبور کند برنده است. آن ها به گفته مرد دانا شترها را عوض کردند تا جریان مسابقه برعکس شود.

14. مردی بدون هیچ چتر یا کلاهی ساعت ها زیر باران راه می رود. در نهایت زمانی که به خانه می رسد سرتاپای او خیس است بجز موهای مرد. چرا؟

پاسخ معما :آن مرد کچل بوده است.

 

15. در یک کلاس 14 نفر از دانش آموزان دختر هستند. 8 نفر از آن ها لباس آبی به تن دارند و 2 نفر نه دختر هستند و نه لباس آبی به تن دارند. اگر 5 نفر از کسانی که لباس آبی دارند دختر باشند، چند دانش آموز در این کلاس حضور دارند؟

پاسخ معما :19 نفر 

 

16. کسی که آن را می سازد احتیاجی به آن ندارد. کسی که آن را می خرد از آن استفاده نمی نماید و کسی که از آن استفاده می نماید اصلا نمی داند که در حال استفاده از آن است. آن چیست؟

پاسخ معما :تابوت

معما برای دورهمی

17. جسد یک خانم در حیاط یک ساختمان چند طبقه پیدا می شود. به نظر می رسد که او خودش را از یکی از طبقات به پایین پرت نموده است. زمانی که پلیس از راه می رسد به طبقه اول می رود و در پنجره را باز می نماید و یک سکه به بیرون پرت می نماید. سپس او همین کار را در طبقات دیگر تکرار می نماید و در نهایت نتیجه می گیرد که این خودکشی نبوده بلکه یک قتل اتفاق افتاده است. چرا؟

پاسخ معما :چون در تمام طبقات در پنجره ها بسته بوده است.

18. دختری در مراسم خاکسپاری مادر خود عاشق مردی می شود، اما بعد از مراسم هرگز نمی تواند او را پیدا کند یا شماره اش را بیابد. چند روز بعد خواهر آن دختر می میرد و پلیس می گوید که او به قتل رسیده است. چه کسی او را به قتل رسانده؟

پاسخ معما :آن دختر. او فکر نموده که اگر کس دیگری از خانواده اش بمیرد آن مرد دو مرتبه به مراسم خاکسپاری خواهد آمد و آن ها یکدیگر را ملاقات می نمایند.

19. من شهر دارم، اما خانه نه. من کوه دارم ، اما درخت نه. من آب دارم ، اما ماهی نه. من چه هستم؟

پاسخ معما :نقشه

20. شما می دانید که 2 + 2 با 2 × 2 برابر است. حالا سه عدد پیدا کنید که حاصل جمع آن ها با حاصل ضرب آن ها مساوی باشد.

پاسخ معما :عدد 1، 2 و 3.

21. برادری به برادر کوچکترش می گوید:دو سال پیش، من سه برابر سن برادرم سن داشتم. سه سال بعد من دو برابر برادرم سن خواهم داشت. هرکدام از آن ها چند ساله هستند؟

پاسخ معما :برادر بزرگتر 17 و کوچکتر 7 سال دارد. دو سال پیش آن ها 15 و 5 ساله بودند و سه سال بعد آن ها 20 و 10 ساله خواهند بود.

معمای خنده دار

22. اگر من را داشته باشی، می خواهی مرا به اشتراک بگذاری. اما اگر مرا به اشتراک بگذاری دیگر مرا نداری. من چه هستم؟

پاسخ معما :راز 

23. چیه که پر از سوراخ هست اما با این حال آب رو داخل خودش نگه میداره؟!

پاسخ معما :اسفنج

24. من وقتی که جوان هستم، قد بلند هستم و وقتی که پیر میشم کوتاه هستم؛ من چی هستم؟

پاسخ معما :شمع

25. چیه که پیش روی تو هست ولی نمی تونی ببینیش؟!

پاسخ معما :آینده

26. کدوم ماه از سال 22 روز داره؟

پاسخ معما :تمام ماه های سال!

مطرح کردن معما

27. خانه ای تک طبقه وجود دارد که همه چیز در آن زرد است. دیوارهای زرد، درهای زرد، مبلمان زرد. بنظرت پله ها چه رنگی هستند؟

پاسخ معما :خانه یک طبقه پله نداره!

28. چیه که بالا میره ولی هیچ وقت پایین نمیاد؟

پاسخ معما :سن آدما

29. من هرجا که باشی تو را دنبال می کنم و همه حرکاتت رو حفظ می کنم ولی تو نمی تونی منو بگیری، من چی هستم؟

پاسخ معما :سایه

30. مردی در یک سوی رودخانه ایستاده و سگ خود را که در طرف دیگر رودخانه است صدا می زند. سگ بدون آن که از پل و قایق استفاده کند از رودخانه عبور می نماید، اما خیس نمی شود. چرا؟

پاسخ معما :رودخانه یخ زده بوده است.

31. اگر اتوبوسی را با تعداد 43 نفر مسافر از شهر مشهد به طرف تهران برانید و در راستا خود یعنی شهر نیشابور 5 نفر را پیاده کنید و مجدد 7 نفر جدید را سوار کنید، همچنین در شهر دامغان 8 نفر را پیاده و 4 نفر را سوار کنید و بالاخره پس از 14 ساعت به تهران برسید، نام راننده اتوبوس شما چه خواهد بود؟

پاسخ معما :اسم خودتان.

معماهای خوب

32. قاتلی که محکوم به مرگ شده است باید یکی از این سه اتاق را انتخاب کند:در اتاق اول آتش شعله می کشد، اتاق دوم پر از قاتل با تفنگ های پر است و در اتاق سوم یک گله شیر وجود دارد که سه سال است چیزی نخورده اند. کدام یک از این اتاق ها امن تر است؟

پاسخ معما :اتاق پر از شیر، چون شیرها مدت ها پیش از گرسنگی مرده اند.

33. استادانی که اشیای یادگاری درست می کنند، می توانند یک قایق را در بطری جای دهند. آیا می توانید راهی برای قرار دادن یک خیار در بطری پیدا کنید؟ بدون اینکه خیار را ببرید یا بطری را بشکنید؟

پاسخ معما :وقتی خیار هنوز خیلی کوچک است بدون اینکه آن را از ساقه جدا کنیم، داخل بطری قرار می دهیم و می گذاریم در بطری رشد کند و عظیم شود.

34. جیمز سه روز در بیمارستان بوده است. او نه بیمار بود نه صدمه دیده بود، با این حال بعد از مرخص شدن از بیمارستان باید او را حمل می کردند. علتش چیست؟

پاسخ معما :جیمز تازه در بیمارستان به دنیا آمده است.

35. حضرت موسی از هر حیوان چند عدد را با خود به کشتی برد؟

پاسخ معما :این رسالت بر عهده حضرت نوح بود نه حضرت موسی.
 

معماهای باحال جدید برای دورهمی ها و مهمانی ها

4.41006
این مطلب مفید بود ؟881125
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : معما
1 نظر به ثبت رسیده است
هانیسا شیردل1401-11-02
عالی بود دمتون گرم????????
3510
وبگردی