تولد
حلقه دور ماه

راز مخفی حلقه دور ماه رو میدونی؟

کد مطلب : 85420زمان مطالعه : 2 دقیقه
احتمالا در شب، هنگام تماشای ماه، متوجه ی نور دور ماه شده اید.حلقه ی دور ماه پدیده ی شگفت انگیزی است که در شرایط خاص اتفاق می افتد.

حلقه دور ماه چیست و چگونه تشکیل میشود؟

اگر شما هم جزو افرادی باشید که به ماه و زیبایی های آن، توجه کرده ایدف حتما متوجه حلقه نورانی که دور ماه تشکیل می شود، شده اید. حلقه ای که به نام پدیده لونار شناخته می شود.
اما این حلقه چیست و چگونه تشکیل می شود، سوالی است که در این بخش از سرگرمی نمناک به ان پاسخ خواهیم داد.
لونار، حلقه دور ماه
لونار پدیده‌ ای است که در آن حلقه هایی در اطراف ماه ایجاد می شود. این اتفاق ممکن است در هر تایم و زمانی از سال رخ بدهد اما معمولاً در فصل زمستان بیشتر است و شاید دلتان بخواهد برای یک بار هم که شده این پدیده را ببینید. در واقع این بازتاب نور ماه از کریستال های یخ در اطرافش است.

شرایط مناسب آسمان برای ایجاد حلقه دور ماه

پدیده ایجاد حلقه دور ماه شبیه به رنگین کمان است و زمانی اتفاق می افتد که نور با آب تعامل برقرار می کند، آب یخ می زند‌، شبیه به یک مدار و به شکل ابر تشکیل می گردد و 36 کیلومتر از ماه فاصله دارد.

در حالت ایده آل شرایط آسمان یک لایه نازک از این هاله را ایجاد می‌ کند. اگر ابر ها غلیظ تر باشند و حالتی شبیه به مه وجود داشته باشد، شما می توانید حلقه های دور ماه را تماشا کنید.

حلقه دور ماه

هم‌زمان که نور ماه در طول ابر های سیروس درخشان می گردد، میلیون ها کریستال یخ کوچک ضربه می زنند و جهت را تغییر می دهند و وارد یکدیگر می شوند، سپس نور شکسته می شود.

چگونه و چرا حلقه ها را می بینیم؟

این کریستال ها دقیقاً در برابر چشم شما جهت‌ گیری می‌ کنند و نور بازتاب شده از این کریستال های یخ مستقیماً به ماه بر می گردد و شما می توانید در زاویه 22 درجه با چشم خود آن ها را مشاهده کنید اما دقیقا مثل رنگین کمان، هر کس بر اساس زاویه ای که قرار دارد؛ آن را به گونه ای متفاوت می بیند. همانطور که می‌دانید خورشید 400 هزار برابر نور بیشتری نسبت به ماه دارد، در نتیجه رنگ های ماه کم زور تر می باشند و چشم ما کمتر قادر به تشخیص آن ها است. پس به همین خاطر است که شما تا به حال این حلقه ها را ندیده اید.

راز مخفی حلقه دور ماه رو میدونی؟

410
این مطلب مفید بود ؟82
منبع : treehugger / بخش سرگرمی نمناک/ن/ش
وبگردی