الگوی فرزند
همه پدر مادر ها دوست دارند فرزندشان را به نحو احسن تربیت کنند اما نمیدانند چگونه الگوی خوبی باشند، اگر میخواهید الگو کودکتان باشید باید نکاتی را رعایت کنید.

برای آنکه تبدیل به الگوی فرزندت شوی و او تو را بهترین بداند

نسلِ امروز نسلی بسیار باهوش است. بچه هایی که این روز ها متولد می‌ شوند، بسیار دقت می‌ کنند و روی رفتار ما حساس هستند و به خاطر همین باید مراقب رفتار و حرف‌ هایمان باشیم. اما چگونه باید الگوی خوبی برای آن ها بود؟ در این قسمت از خانواده پلاس نمناک در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد.

شنونده خوبی باش

باید یاد بگیرید که قبل از هر چیزی قدرت شنوندگی خود را افزایش دهید؛ یعنی باید به گونه‌ای رفتار کنید که احساس کند چقدر ارزش دارد و با وجود این که سرتان شلوغ است، به حرف‌ های او گوش می دهید.

مادر فرزند

ابراز محبت کن

هرگز اجازه ندهید که فرزندتان کمبود محبت داشته باشد. قرار نیست که خیلی احساسی و عاطفی با او رفتار کنید اما باید به اندازه کافی به او توجه نشان دهید.

فرزندت رو تشویقِ کن

باید یاد بگیرید که مشکلات فرزندتان را شناسایی کنید. باید مراقب باشید که او را تشویق کرده و سرزنش نکنید‌. تشویق شما عاملی برای انگیزه بخشی به او خواهد بود.

در مورد زندگی خوش بین باش

کودک باید خوش بین بودن را از شما یاد بگیرد. باید چیز های منفی را از ذهنش پاک سازی کنید و یاد بگیرید که چگونه نسبت به او خوش بین باشید.

مراقب تن صدات باش

نباید سر فرزندتان داد بزنید. باید مراقب تن صدای خود باشید و هرگز رفتار خشن از خودتان نشان ندهید.

رفتار بد با کودک

سبک زندگی سالم داشته باش

فرزندتان باید از شما سبک زندگی سالم را یاد بگیرد. باید یک رژیم غذایی متعادل، ورزش و خواب کافی را از شما ببیند تا بتواند خودش هم سبک زندگی سالمی داشته باشد.

فعال باش

فرزندتان باید ببیند که شما برای زندگی تان تلاش می کنید و فعال هستید و درگیر انجام کار های روزانه می باشید؛ همین باعث می شود که حس بهتری پیدا کند.

تنظیم اهداف رو جدی بگیر

باید یاد بگیرید که برای خودتان هدف تعیین کنید. زمانی که فرزندتان ببیند شما در زندگی هدف دارید، هم از شما الگو برداری می کند و هم هرگز بدون برنامه و بدون هدف کاری را انجام نمی دهد.

استقامتت رو از دست نده

کودک باید ببیند که شما با چالش ها و سختی های زندگی کنار می‌ آیید، درآمد بالایی دارید و می توانید روی پای خودتان بایستید تا او نیز قدرت بالایی داشته باشد.

مادر شاغل

اخلاقیات رو رعایت کن

کودک باید ببیند که شما اخلاقیات را رعایت می کنید. به کسی توهین نکرده و صدمه وارد نمی‌ کنید.

دست بلند نکن

باید ببیند که شما هرگز روی او دست بلند نمی کنید که این تاثیر مثبت زیادی روی او دارد و باعث می‌ شود که خیلی راحت با شما ارتباط بگیرد و خودش هم هرگز رفتار خشونت آمیزی نداشته باشد.

لبخند بزن

فرزندتان باید یاد بگیرد که در هر شرایطی شاد باشد و لبخند بزند. انجام این کار ها باعث می‌ شود تا احساس غم و استرس به او غلبه نکند. باید شاهد این باشد و ببیند که شما از زندگی‌تان لذت می برید تا این الگوی مثبت را از شما بگیرد.

در لحظه زندگی کن

کودک باید از شما یاد بگیرد که در لحظه زندگی کند. باید از زمان خودش به بهترین شکل ممکن استفاده کند. نباید به چیز های منفی فکر کند.

غذا خوردن

مهربان باش

هیچ کس غیر از شما نمی‌ تواند مهربانی کردن را به فرزندتان بیاموزد. شما باید سعی کنید به افراد ضعیف تر از خودتان در مقابل فرزندتان کمک کنید تا بتواند مهربانی واقعی را بفهمد.

بی ریا باش

بعضی از پدر و مادر ها می خواهند که بیش از حد در چشم فرزندشان خوب باشند و ممکن است به انجام کار های ریاکارانه دست بزنند اما انجام این کار خیلی مصنوعی خواهد بود و ریاکارانه به نظر می رسد.

استقامت بالا را فراموش نکن

بسیار مهم است که در زندگی استقامت و پایداری بالایی داشته باشید و سعی کنید که در کنار فرزندتان زمان بیشتری را سپری کنید؛ زیرا اگر ساختار مشخصی نداشته باشید، خودتان و فرزندتان آسیب می بینید. او نیز باید این استقامت و پایداری را از شما بیاموزد.

رفتار خوبت را نشان بده

کودک باید یاد بگیرد که رفتار خوبی از خودش نشان دهد. شما نیز باید به او بیاموزید که چگونه رفتار خوبی داشته باشد. می توانید این را به او آموزش دهید که خودتان به عنوان یک انسان؛ رفتار خوبی با او داشته و با کسی سر جنگ ندارید.

ذهن آگاهی را تمرین کن

کودک می‌ تواند از شما یاد بگیرید که چگونه انسانیت داشته باشد. در کنار او در کار های انسان دوستانه شرکت کنید و با آن ها تعامل بالایی برقرار نمایید.

درخت کاری

صداقت داشته باش

بسیار مهم است که صداقت را به فرزندتان بیاموزید. باید با او صادق باشید و نباید به او دروغ بگویید. همیشه تحت هر شرایطی با او صادقانه رفتار کنید و صداقت را به بهترین شکل ممکن؛ یاد دهید.

دوست داری فرزندت تورو بهترین الگو بدونه؟

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : تربیت کودک
وبگردی