تولد
مراقبت مو فرفری
افرادی که موهای فرفری دارند برای جلوگیری از آسیب به موهایشان باید از روتین روزانه مناسبی را برای مراقبت از موهای فر استفاده کنند.

باید نبایدهای مهم مراقبت از موهای فرفری

دغدغه افرادی که موهای فر دارند تنها حالت دادن به مو نیست، بلکه آنها مدام در جستجوی روتین مناسب مراقبت از موهایشان نیز هستند. آیا شما هم علی رغم تلاش هایتان، نمی توانید موهایتان را صاف کنید؟

استایل موها بسیار مهم است زیرا بازتاب دهنده سبک زندگی و حال و روز شماست. یک روتین مناسب میتواند موهای شما را از حالت وزوزی و خشک بودن در بیاورد و علت دیگر مهم بودن این روتین این است که موهای شما در طول روز در معرض آسیب های گوناگونی قرار می گیرند. در ادامه با مطالعه این قسمت از بهداشت و سلامت پوست و موی نمناک میتوانید مناسب ترین روتین برای موهای فر را پیدا کنید.

1. ابتدا جنس موهای خود را بشناسید

مو برای خانم ها مهم ترین همراه در مسیر زیبایی است! این همراهی زمانی دوستانه تر میشود که شما مراقبت های به خصوصی را برای موهای تان در نظر می گیرید.

موهای فر به دلیل حالتی که دارند، خشک و فاقد رطوبت هستند زیرا چربی پوست سر به راحتی در بین آن ها پخش نمی شود اما شما با دانستن جنس و نوع موهایتان می توانید محصولات مناسبی برای مراقبت از موی خود انتخاب کنید تا رطوبت لازم را دریافت کنند.

مراقبت مو فرفری

2. مراقبت های قبل از شامپو زدن را بدانید

موهای فر به طور طبیعی خشک و مجعد به نظر می رسند. اگر فکر می کنید که مو های شما به این مراقبت ها احتیاج ندارند کاملا اشتباه می کنید. این مراقبت های ویژه رطوبت لازم را به موها می بخشند و همچنین جلوی آسیب مواد مضر موجود در شامپو به موهایتان را می گیرند.

از نرم کننده استفاده کنید تا موها رطوبت لازم را دریافت کنند. با دستان خود قسمت های وز مو را جدا کرده و به نرم کننده آغشته کنید سپس اجازه دهید که چند دقیقه روی موهایتان باقی بماند و سپس آبکشی را انجام دهید.

3. از انواع ماسک مو استفاده نمایید

برای داشتن موهای فر براق، شاداب و بدون وز از انواع ماسک مو استفاده کنید زیرا انواع ماسک مو ، موهایتان را تا شستشوی بعدی سالم و براق نگه می دارد.

ماسک موهای فر

4. بعد از ماسک مو موهایتان را با آب سرد بشویید

بعد از ماسک مو موهایتان را با آب سرد بشویید زیرا شستن مو با آب سرد از وز شدن آن جلوگیری می کند و باعث بسته شدن کوتیکول شده و رطوبت را در موها به دام می اندازد.

5. استفاده مداوم از شامپو را متوقف کنید

دیر به دیر استفاده کردن از شامپو برای موهای شما بسیار خوب است. هر مرتبه که به حمام میروید از شامپو استفاده نکنید؛ گاهی اوقات آبکشی موها بدون استفاده از شامپو و مواد شیمیایی کافی است با این حال نرم کننده مو میتواند همراه خوبی برای موهای تان باشد و هر وقت که میخواهید میتوانید از آن استفاده کنید.

6. شامپوی مناسب را انتخاب کنید

اگر شامپوی مناسب موهایتان را انتخاب نکنید، ممکن است آسیب ببیند. بهتر است هر بار که حمام میکنید از نرم کننده یا مخلوط جوش شیرین به جای شامپو استفاده کنید. استفاده از شامپو های بدون سولفات هم خوب است؛ زیرا سولفات برای ساقه های مو بسیار مضر است.

شامپو برای موی فر

7. از یک اسپری آب پاش استفاده کنید

وقتی موهایتان خشک است، محصولات مراقبتی را روی موهایتان استفاده نکنید. زیرا روی موی مرطوب و نم دار بهتر و مؤثرتر عمل خواهند کرد. موهای شما باید خیس باشند تا گره خوردگی آن به خوبی باز شود.

8. از سرم مو استفاده کنید

برای اینکه موهای فر شما نرم شود و به آسانی آن ها را تفکیک کنید، از سرم مو استفاده کنید و سه یا چهار پاف از آن را کف دستان خود بریزید و آن را به آرامی روی فرهای موهایتان بمالید.

9. موهای فر را شانه یا برس نکشید

مو های فر بیشتر مستعد کرک شدن هستند و زمانی که از خواب بیدار میشوید آن ها بسیار کرک و بهم ریخته بنظر می آیند. شانه کشیدن موهای فر میتواند آنها را بدتر هم کنید.

به جای استفاده از شانه برای حالت دادن به موهایتان از یک اسپری آب استفاده کنید. اگر موهای شما وزوزی شده اند هرگز آنها را زیاد شانه نکنید؛ بلکه با دست هایتان به آرامی آنها را از هم جدا کرده و حالت بدهید.

شانه زدن موی فر

10. از «ترفند آناناس» استفاده کنید

برای اینکه موهای فر شما حجم و حالت طبیعی خود را حفظ کنند، شب ها پیش از خواب، موهای خود را خیلی شل در بالاترین نقطه سر خود جمع کنید.

11. از اتو و سشوار دور بمانید

از اتوی مو، سشوار، و هیچ وسیله حالت دهنده حرارتی دیگری به طور مداوم استفاده نکنید. وسایل حالت دهنده موی حرارتی ممکن است که کار شما را آسان تر کنند اما آنها را به عنوان آخرین گزینه برای حالت دهی در نظر بگیرید. علاوه بر این ؛ این وسایل رطوبت موی شما را از بین میبرند و بدترین دشمن موهایتان هستند.

اگر می خواهید گاهی از سشوار استفاده نمایید، از دیسپانسر سشوار استفاده کنید که روی خروجی آن قرار می گیرد و برای حفظ فر مو استفاده می شود از وز شدن موهای فر جلوگیری می کند.

برای استفاده از دیسپانسر، از یک محافظ حرارتی، روی موهای خود استفاده کنید و با کمک انگشتان خود، هر حلقه را به شکل مطلوب بچرخانید. سپس، تمام موهایتان را در دیسپانسر جمع کنید و آن را دور تا دور موهای خود بچرخانید.

اتو و سشوار موی فر

12. موهایتان را با آب خیلی داغ نشویید

شاید هیچ چیز به اندازه دوش گرفتن با آب گرم در پایان یک روز سخت، لذت بخش نباشد اما آب داغ میتواند موهای شما و چربی پوست سرتان را از بین ببرد. آب و بخار داغ حمام بخصوص اگر دما خیلی بالا باشد موجب خشک شدن موها می شود اما آب سرد گزینه مناسبی برای دوش گرفتن و شستن موهای تان است.

آب سرد باعث می شود که مو ها و پوست شما تمیز و سالم بمانند و همچنین از آسیب و شکستگی آن ها جلوگیری می کند. حمامتان را با آب ولرم شروع کنید و در پایان از آب سرد استفاده کنید تا متوجه تاثیر آن بر سلامت موهایتان شوید.

13.روی بالش ساتن یا ابریشم بخوابید

روی بالش ساتن یا ابریشم بخوابید زیرا موهای شما روی الیاف ابریشم و ساتن سُر می خورد و کمتر به گره خوردگی دچار می شود پس روبالشتی پنبه ای خود را عوض کنید چون موهای فر و حالت دار شما روی سطح خشن روبالشی پنبه ای گیر کند و گره بخورد و بشکند.

بالش ساتن یا ابریشم

14. نحوه خوابیدن خود را تغییر دهید

اگر بد بخوابید موهای فر شما خیلی زود به هم ریخته می شوند. به همین علت بهتر است که روی شکم خود بخوابید و از روبالشی های ابریشم و ساتن استفاده کنید. همچنین می توانید مو های خود را با کش یا روسری جمع کنید تا از اصطکاک بین آن ها و ملحفه خوابتان جلوگیری شود.

15. موهایتان را به طور مرتب کوتاه کنید

اگر دارای موهای فر هستید و موهای شما موخوره دارد، هر شش تا هشت هفته یک بار برای مرتب کردن موهای خود به آرایشگاه سر بزنید زیرا موخوره مو را وز می کندو موهایتان سالم و زیبا به نظر نخواهد رسید.

کوتاه کردن موی فر

16. از روغن های مناسب موی فر استفاده کنید

روغن زدن به موها یکی از مهم ترین بخش های روتین مراقبت از مو می باشد. این کار موجب فرایند گردش خون مناسب پوست سر و رشد سالم موها می شود. شما می توانید برای این کار از روغن نارگیل، کرچک و یا روغن زیتون استفاده کنید.

قبل از اینکه به رختخواب بروید یا قبل از رفتن به حمام این روغن ها را به آرامی روی پوست سر خود ماساژ دهید. این کار را یکساعت به طور مداوم تکرار کنید.

مراقبت از موهای فر می تواند بسیار خسته کننده و زمان بر باشد اما اگر روتین مراقبت از موی بالا را انجام بدهید، می توانید از زندگی با موهای فر خود لذت ببرید.

روتین مراقبت از موهای فرفری + نکات حرفه ای

4.213
این مطلب مفید بود ؟112
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی