مراقبت از سبزه عید
سبزه عید یکی از اصلی ترین اجزاء در سفره هفت سین است. خانم های باسلیقه به کمک نکات نگهداری و رشد آن بهترین سبزه عید را در هفت سین خود قرار میدهند.

ترفندهای مفید برای نگهداری و مراقبت از سبزه عید

سبزه یکی از سین های هفت سین نوروزی و سبزه‌ انداختن‌ یکی‌ از مقدمات‌ نوروز است. از روزگاران قدیم کاشتن سبزه مرسوم بوده است زیرا پیشینیان ما سبزه را نماد برکت و باروری می‌دانستند. اگر شما هم در نظر دارید برای عید نوروز سبزه بکارید، برای ماندگاری بهتر سبزه ها بهتر است نکات این بخش از نمناک را رعایت کنید.

بذرهای سالم و تازه تهیه کنید

برای اینکه سبزه خوبی داشته باشید، باید بذرهای خوب و سالم تهیه نمایید. بذرهایی که کهنه باشند، قوه رشد خود را از دست داده و سبز نمی‏ شوند.

سبزه عید

بذرها را به موقع بکارید

یکی از نکاتی که در کاشت و مراقبت سبزه باید به آن توجه نمایید، این است که شما باید بذرها را به موقع بکارید زیرا ماندگاری سبزه ها زیاد نیست، اگر شما خیلی زود سبزه را برای عید بکارید، بیش از حد رشد کرده و خراب خواهد شد.

زمان کاشت سبزه بذرهای مختلف:

  1. ماش: کمتر از 2 هفته تقریبا 18 اسفند
  2. گندم: 20 روزقبل از عید تقریبا برای 20 اسفند
  3. عدس:2 هفته قبل از عید تقریبا برای 14 اسفند
  4. شنبلیله و ارزن: بیش از 2 هفته تقریبا 16 اسفند
  5. خرفه و شاهی: 1هفته قبل از عید تقریبا برای 22 اسفند

از ظروف سفالی برای سبزه استفاده کنید

برای جلوگیری از خراب شدن سبزه و ماندگاری بهتر آن، برای سبزه عید از ظرفهای سفالی و ظروف چینی استفاده نمایید. بهتر است از ظرف های فلزی و پلاستیکی برای کاشت سبزه عید استفاده نکنید.

به اندازه ظرف توجه کنید

برای اینکه سبزه عیدتان زیبا و ماندگاری بهتری داشته باشد، مقدار دانه ی جوانه زده باید با ظرف مورد نظر هماهنگ باشد. زیاد بودن دانه ها سبب پوسیدن قسمتی از دانه ها می شود پس به مقدار دانه ی جوانه زده با توجه به ظرف مورد نظر دقت کنید و تمام دانه های جوانه زده را با دست به آرامی پهن وبه صورت مساوی در ظرف پخش کنید.

اندازه ظرف سبزه

در زمان جوانه زنی به بذرها توجه کنید

برای اینکه سبزه شما خراب نشود، در زمان جوانه زنی به بذرها توجه کنید. بذرهای خیس خورده را درون یک پارچه مرطوب پیچیده و درظرف مناسبی قرار دهید و به صورت مداوم پارچه را خیس کنید تا رطوبت کافی به بذرها برسد. تا مرحله ای که جوانه ها هنوز به یک سانت نرسیده اند از پارچه مرطوب استفاده کنید.

مقدار نور را تنظیم کنید

پس از جوانه زنی بذرها آنها را در یک ظرف نسبتا گود ریخته، به صورتی که روی هم انباشته نشوند؛ به مدت یک شبانه‏ روز پارچه‏ ای مرطوب روی ظرف بکشید و یک روز بعد پارچه را از روی جوانه ها برداشته و ظرف را درمحلی نور گیر قرار دهید.

به سبزه عید زیاد آب ندهید

به سبزه بیش از حد آب ندهید، اگر به سبزه خود بیش از حد آب دهید و آب در ظرف سبزه عید جمع شود، سبزه خراب خواهد شد. بهتر است با آبپاش روی سبزه آب بپاشید و از گرفتن سبزه زیر شیر آب خودداری کنید.

آب دادن به سبزه

از آب داغ و خیلی سرد اجتناب کنید

در زمان آب دادن به سبزه ها از آب لوله استفاده کنید و از آب داغ و آب خیلی سرد دوری کنید. همانطور که گفتیم ساقه سبزه ها را با آبپاش اسپری کنید و از بالا به سبزه ها آب ندهید تا ساقه ها کج و سبزه شما خراب نشود.

سبزه را زیر نورمستقیم خورشید قرار ندهید

برای اینکه ماندگاری سبزه شما زیاد شود، بهتر است اجازه ندهید که سبزه‏ ها با سرعت زیاد رشد کنند. اگر سبزه را در مقابل نورخورشید قرار دهید، بیش از حد رشد کرده و خراب می شود پس زیاد سبزه را جلوی نور وگرما قرار ندهید و آن را در محل خنک قرار داده تا از رشد سریع سبزه جلوگیری شود.

سبزه را در دمای معتدل قرار دهید

بهترین دما برای رشد و نگهداری سبزه ها دمای متعادل است، پس از قرار دادن سبزه در محیطی هایی که سرما و گرمای شدیدی دارند به شدت بپرهیزید.

محیط مناسب سبزه

سبزه ها را در فضای باز قرار دهید

برای اینکه سبزه شما خراب نشود، در طول روز سبزه ها را در فضای باز قرار دهید و در شب سبزه را به درون خانه منتقل کنید. اگر سبزه در معرض نورغیر مستقیم خورشید قرار نگیرد، پلاسیده و زرد خواهد شد.

در نگهداری از سبزه عید، هرگز این اشتباهو نکن

4.797
این مطلب مفید بود ؟925
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
برچسب : سبزه عید
وبگردی