فداکاری در زندگی مشترک
همه آدمها در زندگی مشترک رفتارهایی دارند که به ظاهر مشکلی ندارند و رفتارهای بدی نیستند، اما اگر یکم راجب آنها تحقیق کنید متوجه آثارمخربشان در زندگی میشوید.

فداکاری در زندگی مشترک تو این 10 مورد اشتباهه

قبل از اینکه این مقاله را بخوانید، باید بدانید که فداکاری همیشه هم کار خوبی محسوب نمی شود. گاهی اوقات فداکاری باعث ایجاد سوءتفاهم در فرد مقابل می شود و باعث می شود که توقع او از شما بالاتر برود.

به همین دلیل در این قسمت از نمناک قصد داریم مواردی را به شما معرفی کنیم که فداکاری کردن در آن ها اشتباه محض است. هر چند طرف صحبت ما آقایان هستند و آمار نشان میدهد که رفتارهای عنوان شده بیشتر مختص آقایان است، اما مواردی که در ادامه خواهید خواند میتواند برای هر دو طرف در زندگی مشترک مفید باشد.

 فداکاری یک طرفه

زوجین باید هر دو به اندازه یکدیگر از خود گذشتگی داشته باشند تا رابطه خود را پایدار نگه دارند. یعنی شما و همسرتان باید به اندازه هم قدم های مثبت و موثری برای بهبود رابطه بردارید اما زمانی که رابطه یک طرفه باشد و فقط یک نفر بخواهد تلاش کند، فداکاری کردن اصلا جایز نیست زیرا تبدیل به یک توقع بی جا می شود و اگر احساس  کردید فداکاری و از خودگذشتگی فقط از طرف شما است، بهتر است که این اشتباه را مرتکب نشوید.

فداکاری یک طرفه

فداکاری منجر شده به خشم و عصبانیت

بهترین راه در چنین شرایطی این است که شما با همسرتان صحبت کنید. در مورد رفتار های یکدیگر تجزیه و تحلیل داشته باشید تا بتوانید رابطه را به یک جای خوب راهنمایی کنید. گاهی اوقات فداکاری بیش از حد باعث ایجاد خشم و خشونت می شود، زیرا طرف مقابل احساس می کند که شما بیش از حد ضعیف هستید و این رفتارتان را نمی پسندد.

فداکاری کردن در مورد خودتان

شما هرگز نباید خود را برای دیگری تغییر دهید. شما یک شخصیت ثابت دارید. اگر خودتان خواستید برای پیشرفت یا هر هدف دیگری که دارید، خود را تغییر دهید؛ اشکالی ندارد اما نباید به خاطر آرزو های دیگران دست به شخصیت خودتان بزنید. پس تغییر کردن شما برای رسیدن شخص دیگر به اهدافش کار درستی نیست.

فداکاری در مورد ارزش هایتان

همه انسان ها ارزش هایی در درون خودشان دارند و هیچ کس حق ندارد که به آن ها دست بزند، حتی اگر اولویت زندگی شما باشد. هنگامی که ازدواج می کنید، باید زندگی خود را عاشقانه و صمیمانه نگه دارید اما هرگز به خاطر شخص مقابل به ارزش هایتان دست نزنید و هرگز در این مورد فداکاری نکنید.

فداکاری در مورد آزادی

ایا تا به حال افرادی را دیده اید که به خاطر همسرشان آزادی خود را زیر پا می گذارند و سعی می کنند خودشان را محدود کنند تا شخص مقابل به آمال و آرزوهایش برسد. این فداکاری باعث می شود آزادی شما سلب شود و حقوق تان نسبت به قبل پایمال شود و این کار خوبی نخواهد بود.

ناراحتی

فداکاری در مورد رویاها و علایق

اگر شخص مقابل از شما بخواهد که از رویا ها و آرزوهای تان بگذرید و علاقه خود را کنار بگذارید، قطعاً درخواست خوبی از شما نداشته است و حق ندارید در این مورد فداکاری کنید. فداکاری نباید باعث شود که شما پا روی آرزوهای تان بگذارید. پس باید سعی کنید در کنار حفظ زندگی مشترک، رویا ها و علایق خود را هم دنبال کنید.

فداکاری در مورد ارزش دادن به خود

ارزش های اخلاقی با ارزش دادن به خود متفاوت است و شما باید به خودتان افتخار کنید و به خاطر دستاورد هایی که داشته اید، به خود احترام بگذارید. شخص مقابل هم باید به شما احترام بگذارد. اگر کسی بخواهد حس خود ارزشی را در شما نشانه بگیرد و باعث شود با فداکاری هایتان این خود ارزشی را پایمال کنید، پس حتما درخواست نابجایش را رد کنید.

فداکاری در مورد فضای شخصی

زندگی و ازدواج نباید باعث شود که شما فضای شخصی و خصوصی زندگی خود را از دست بدهید و تعاملات اجتماعی در بیرون از منزل، شغل، رابطه با خانواده و همسر هر کدام جایگاه خودشان را دارند اما فداکاری در مورد از بین بردن فضای شخصی زندگی شما اصلاً راهی برای زندگی نیست. شما باید سعی کنید دوستان، روابط، شغل و زمان آزادی و تنهایی خودتان را داشته باشید و به خاطر هیچ کس آن را از دست ندهید.

فداکاری در مورد خانواده خودتان

همه انسان ها باید به خانواده خود توجه کنند. زمانی هم که ازدواج می کنید، نباید خانواده خود را قربانی کنید. هنگامی که همسرتان می خواهد پا روی علایق خود نسبت به خانواده بگذارید و یا روابط اجتماعی خود را دستخوش تغییر کنید، اگر احساس می کنید که انجام این کار به شما آسیب وارد می کند نباید آن را انجام بدهید. فداکاری های بعد از ازدواج نباید رابطه شما را با خانواده تان کم رنگ کند.

خانواده

آرامش و شادی درونی

آرامش درونی و شادی شما در زندگی باید حفظ شود. نباید با فداکاری کردن این آرامش را به هم بزنید زیرا چیز بزرگی را از دست می دهید که دیگر نمی توانید آن را به دست آورید و همیشه این حس آزارتان می دهد. رابطه شما باید سرشار از انرژی مثبت باشد و به شما کمک کند که این انرژی مثبت را افزایش دهید. پس مراقب باشید که فداکاری ها باعث نشود که از احساسات خوب جا بمانید.

فداکاری های اشتباه و مخرب در زندگی مشترک

520
این مطلب مفید بود ؟200
منبع : theeasywisdom / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
وبگردی