تولد
گوسفند قربانی

گوسفند قربانی عروس و نذری نر باشه یا ماده؟

تاریخ انتشار : 26 خرداد 1403کد مطلب : 90611زمان مطالعه : 4 دقیقه
رسم قربانی کردن گوسفند از سالهای بسیار قدیم برای جلوگیری از چشم زخم و دلایلی دیگری وجود داشته اما نکاتی برای گوسفند قربانی وجود دارد که احتمالا نمیدانستید.

چه گوسفندی برای قربانی مناسب است؟ قربانی نر باشد یا ماده؟

قربانی یکی از قدیمی‌ترین سنت‌های بشری است و به کشتن گوسفند، گاو، شتر و مانند آنها به نیت تقرب به خدا اطلاق می‌گردد. قربانی کردن گوسفند در مناسک حج یادبودی از ماجرای ذبح اسماعیل است و بر کسانی که در حج تمتع شرکت کرده و در سرزمین منا باشند واجب و بر دیگران مستحب موکد است. با توجه به نزدیکی عید قربان برای مخاطبان این سوال پیش می آید که چه گوسفندی را باید برای قربانی کردن بخذرند؟ کدام نوع گوسفند برای قربانی مناسب است؟ و....در این بخش از نمناک به شما خواهیم گفت که چه گوسفندی برای ذبح مناسب است.

بیماری گوسفند

برخی بیماری های دام به انسان نیز منتقل می شود پس مهم ترین چیزی که در زمان خرید گوسفند زنده برای قربانی کردن باید در نظر بگیرید این است که آیا دام مورد نظر سالم است یا خیر. مطمئن شوید گوسفند خریداری شده از تمام بیماری های انگلی، باکتریایی و ویروسی دامی در امان است. برای اطمینان از سالم بودن گوسفند خریداری شده برای قربانی، حتما آن را از مراکز معتبر فروش دام که تحت نظر کارشناسان دام هستند خریداری کنید.

گوسفند

وزن گوسفند

گوسفندی را برای قربانی انتخاب کنید که وزنش کم نباشد و وزن ایده آل گوسفند بین 50 تا 55 کیلوگرم باشد، معمولا گوسفندانی که وزن کمی دارند با بررسی ستون مهره های شان قابل تشخیص اند. توجه کنید برخی فروشندگان وزن دقیق گوسفند را به شما نگفته و برخی نیز با آب دادن بیش از حد به حیوان باعث ورم کردن آن شده و در این حالت وزن گوسفند بیشتر از عدد واقعی نشان می دهد.

سن گوسفند

برای قربانی گوسفندی را انتخاب کنید که سن کمتری داشته باشد زیرا هرچه گوسفند جوان تر باشد، گوشت آن هم تازه تر، نازک تر و خوش طعم تر است. برای تخمین سن گوسفند شناسنامه صادر شده برای حیوان یا تعداد دندان های آن به کار می آید.

نژاد گوسفند

گوسفندهایی با نژادهای مختلف وجود دارد، برای قربانی گوسفندی از نژاد های گوشتی بخرید. باید بدانید هر نژاد گوسفند زنده، از لحاظ خصوصیاتی چون شیرده بودن، پشم و موی مناسب، گوشتی بودن، توانایی راهپیمایی طولانی، توانایی زیستن در محیط های طبیعی فقیر و … با یکدیگر فرق دارد.

قربانی نر باشد یا ماده؟

یکی از آداب مستحب در قربانی این است که اگر قربانی، شتر یا گاو است از جنس ماده انتخاب شود و اگر گوسفند یا بُز است از جنس نر باشد. (فاضل لنکرانی ره، محمد، مناسک حج، ص 397)

گوسفند قربانی عروس

در این باره به دو نمونه از روایات اشاره می شود:

امام موسی کاظم (علیه السلام) در پاسخ به علی بن جعفر درباره قربانی می فرماید:«قوچ چاق، شاخ دار و نر قربانی کن و اگر گوسفند چاق نر پیدا نکردی، بُز نر چاق و اگر بز نیافتی برّه چاقی را قربانی کن». (مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج 10، ص 264)

در روایتی دیگر آمده:امام علی (علیه السلام) هر سال یک قوچ از جانب رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و قوچ دیگری را هم از سوی خود قربانی می نمود. (شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج 2، ص 489)

نکات کلیدی درباره قربانی کردن در ایام عید قربان

 1. برای قربانی کردن می توانید از بین شتر، گاو، گاومیش، گوسفند و بز، یکی را برای قربانی کردن در روز عید قربان انتخاب نمایید.
 2. از قربانی کردن حیوان باردار به ویژه در زمانی که به زمان وضع حمل نزدیک شده است بپرهیزید.
 3. گوسفند را برای قربانی انتخاب کنید که از نظر ظاهری سالم و تمیز باشد.
 4. گوسفندی را برای عید قربان بخرید که سرفه نکند، ورمی زیر گلویش نباشد و در کل ظاهری نرمال داشته باشد.
 5. در خرید گوسفند برای عید قربان داشتن تحرک و نشخوار عادی گوسفند را در نظر بگیرید.
 6. در خرید گوسفند برای عید قربان دقت کنید هیچ گونه عفونت و آبریزش ظاهری در چشم، بینی و گوش گوسفند نباشد.
 7. توجه نمایید در گوش و دنبه گوسفند کنه ای وجود نداشته باشد.
 8. قربانی کردن حیوان بیمار را جایز نیست.
 9. ترشحات چشم و بینی، نشان دهنده ی بیماری گوسفند می باشند.
 10. گوسفند سالم، نسبت به صداهای اطراف حساس بوده و واکنش نشان می دهد.
 11. فعالیت و تحرک نرمال گوسفند، نشان دهنده ی سلامت گوسفند می باشد.
 12. صدای طبیعی و میزان تولید صدای نرمال، نشان دهنده ی سلامت گوسفند می باشد.
 13. هفت نفر از حجاج بیت الله الحرام می توانند به صورت اشتراکی یک گاو، گاومیش یا شتر قربانی کنند.
 14. سن گوسفند و بز یک سال، سن گاو و گاومیش برای قربانی کردن دو سال و حداقل سن شتر برای اینکه شرایط قربانی کردن را داشته باشد پنج سال تمام است.
 15. قربانی کردن حیوان بیمار، میشی که نتواند به بره اش شیر دهد، حیوانی که کور یا لنگ است، دامی که شدیدا لاغر است، حیوانی که پستان نداشته باشد، حیوانی که بینی نداشته باشد و… جایز نیست.

گوسفند قربانی عروس و نذری نر باشه یا ماده؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ن.ح
برچسب : گوسفند
وبگردی