مسافرت با کرونا
با رسیدن فصل تابستان افراد زیادی قصد مسافرت رفتن دارند اما به دلیل وجود ویروس کرونا باید نکات بهداشتی را رعایت کنند تا از افزایش انتقال این ویروس جلوگیری کنند.

باید و نبایدهای مسافرت تابستانی با وجود کرونا ویروس

این که آیا مجبور به تعویق سفر خود بخاطر کرونا ویروس هستید یا این که چگونه با این وجود به سفر بروید، نوعی دغدغه ذهنی محسوب می شود بنابراین پیرو این دغدغه ها توصیه هایی را طی صحبتی با یک مشاور و پزشک در این قسمت از سلامت نمناک آورده ایم. پس از ماه ها زندگی در قرنطینه اخیرا یکسری از افراد شروع به ترک منزل و مسافرت کرده اند که البته انتظار این امر در فصل پاییز نیز وجود دارد . با این وجود توصیه هایی را باید حین سفر رعایت کرد که عبارتند از:

توصیه های مسافرت با وجود کرونا ویروس در تابستان

با کودکان خود صحبت کنید :

با توجه به سن کودک والدین باید درمورد این شرایط با آن ها صحبت کنند. اکثر کودکان خردسال نمی توانند پیچیدگی موضوع را درک کنند بنابراین به زبانی ساده برای آن ها صحبت کنید . به آن ها این اطمینان را دهید که در صورت رعایت موارد بهداشتی ایمن خواهند بود . همچنین از آن چه که برای محافظت از خود استفاده می کنید ، به آن ها هم توضیح دهید.

صندلی وسیله نقلیه خود را عاقلانه انتخاب کنید :

بهتر است صندلی ای را انتخاب کنید تا در کنار پنجره باشد ، در این صورت هنگام مسافرت تهویه هوا مطبوعی خواهید داشت زیرا انتقال بیماری از طریق راه های تنفسی می باشد.

دماسنج مسافرتی و داروهایتان را به همراه داشته باشید :

به همراه داشتن یک دماسنج ایده خوبی است علاوه بر این که باید داروهای مورد نیاز را همراه خود داشته باشید زیرا شرایط در مقصد مشخص نیست.

دماسنج

به اماکن شلوغ نروید :

اگر در این ایام به مسافرت رفته اید ، حدالامکان به مکان های خلوت روید و از قرار گیری در جمع های شلوغ جلوگیری نمایید و به مراکز تفریحی که شلوغ نروید.

دستان خود را بشویید :

این امر یک عامل بازدارنده برای هر ویروسی است . دستان خود را قبل و بعد هر وعده غذایی بشویید . چنان چه به آب دسترسی ندارید از یک محلول ضد عفونی کننده دست استفاده کنید.

از وسایل عمومی استفاده نکنید :

وسایل عمومی و اغلب وسایل تفریحی در معرض آلودگی هستندپس از این وسایل در سفر استفاده نکرده و یا در صورت استفاده ازوسایل ضد عفونی استفاده کنید.

مواد غذایی خشک همراه خود ببرید :

در ایامی که کشور دچار این بیماری است ، بهتر است از غذاهای خانگی استفاده کرده و کمتر به رستوران روید . درسفر انواع غذاهای خشک را به همراه داشته باشید و از آن ها تغذیه نمایید.

بینی کودک و یا حتی خودتان را با محلول نمکی شستشو دهید :

در صورت مسافرت با نوزاد یا کودک نوپا بینی او را با محلول نمکی شستشو دهید زیرا علاوه بر پاک کنندگی ، حکم هیدراتاسیون را نیز خواهد داشت.

تمام اشیای اطرافتان را ضد عفونی کنید :

این اشیا در صورت سفر با اتومبیل شخصی شامل داشبورد جلو اتومبیل ، فرمان ، کنترل سخت افزار و ریموت می باشد . بدین منظور دستمال مرطوب و ضدعفونی کننده آنتی باکتریال به همراه داشته باشید.

ضدعفونی ماشین

به حیوانات خیابانی نزدیک نشوید :

برای جلوگیری از ابتلا به هر نوع بیماری از دست زدن و نزدیک شدن به این حیوانات به ویژه در سفر خودداری نمایید. هرچند حیوانات اهلی و وحشی به کرونا ویروس مبتلا نمی شوند.

صندلی ها را با یک پتو یا پارچه بپوشانید :

برای پیشگیری از تماس دست با لباس حین نشستن صندلی ها را با یک پتو یا پارچه بپوشانید . سپس این پتو و پارچه را به خوبی شسته و در فضای باز خشک کنید.

آب بنوشید :

آب بیشتری در این زمان شیوع این بیماری استفاده کنید. ممکن است آب های آشامیدنی نیز به ویروس آلوده باشند پس آب های آشامیدنی تصویه شده و یا پلمپ برای آشامیدن همراه خود داشته باشید.

خوب و مغذی بخورید :

شواهدی مبنی بر آنکه ویتامین C باعث پیشگیری از کرونا ویروس می شود وجود ندارد اما لازم است غذاهای سالم و سرشار از ویتامین استفاده کنید.

نفسی عمیق بکشید :

برای پیشگیری از هرگونه استرس ، اضطراب و نگرانی و به تبع آن تضعیف سیستم ایمنی قبل از شروع سفر و ورود به وسیله نقلیه مورد نظر نفس عمیقی بکشید.

هشدار های حین سفر را پیگیری کنید :

برای تصمیم گیری در مورد شرایط مقصد و لغو سفر لازم است از تمام منابع موجود استفاده کنید زیرا مناطق کم خطر و پر خطر بطور چشمگیری قابل تغییر هستند.

مسافرت با کرونا

سایر نکاتی که در مسافرت باید رعایت کنید :

 1. ماسک و دستکش همراه خود داشته باشید.
 2. از دست زدن به صورت و چشمهایتان اجتناب کنید.
 3. فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید.
 4. با دیگران دست ندهید و روبوسی نکنید.
 5. هنگام استفاده از وسایل نقلیه عمومی ماسک بزنید.
 6. از پول نقد استفاده نکنید.
 7. مواد غذایی بسته بندی شده استفاده کنید.
 8. در صورت استفاده از عابر بانک از دستکش استفاده کرده و دستها را ضدعفونی کنید.
 9. کارت بانکی خود را پس از استفاده ضد عفونی کنید.
 10. برای پرداخت وجه در طول سفر، از دریافت کننده وجه بخواهید اجازه دهد خودتان کارت را در دستگاه کارتخوان بکشید و او مبلغ و رمز کارت را وارد کند.
 11. در پمپ بنزین از دستکش استفاده کنید.
 12. درصورت سرفه و عطسه حتما از دستمال کاغذی استفاده کنید و در یک نایلون پلاستیکی و یا محفظه دردار بیندازید. در صورت نداشتن دستمال، دهانتان را با آرنج خود بپوشانید.
 13. بعد از هر سرفه ماسک خود را درآورده و در یک پوشش پلاستیکی قرار داده و دستان خود را بشویید.
 14. کارت پرواز و بلیط اتوبوس می تواند آلوده به ویروس باشد. بعد از لمس آن ها دستانتان را ضدعفونی کنید.

نکته :

در این روزها بهتر است از سفر کردن اجتناب کنید و اگر تب دارید و سرفه می کنید ، به هیچ وجه سفر نکنید.

برخی سوالات متداول:

1. اگر واقعا قصد مسافرت داشته باشیم می توانیم برای تابستان آن را برنامه ریزی کنیم ؟

در حقیقت امکان پیشگویی آنکه کرونا ویروس در تابستان چگونه باشد وجود ندارد . با توجه به غیر قابل پیش بینی بودن ، سفر های کوتاه و اقتصادی مشکلی نخواهند داشت. در صورت مسافرت تابستانه انتظار ضدعفونی کنندگی های دستی و اجبار ماسک در هواپیما ،تور، هتل و نقاط بازرسی را داشته باشید.

سفر در کرونا

2. به منظور دریافت هزینه پرداختی برای سفر لغو شده بهار چه کنیم ؟

در واقع تاخیر های زیادی برای بازپرداخت مبلغ سفر لغو شده به دلیل حجم بالای افراد وجود دارد که این امر به سیاست شرکت هواپیمایی ، هتل ، اپراتور تور یا سایر مشاغل مسافرتی بستگی دارد.

هتل ها معمولا قبل از اقامت 24 ساعت فرصت کنسلی دارند . اگر پرواز شما لغو یا جا به جا شد می توانید بازپرداخت دریافت کنید اما توصیه می شود دست نگه دارید زیرا فرصت هنوز باقیست.

3. آیا اقامت در هتل، مکان های دیدنی ، سلف های غذا خوری ،وسایل نقلیه و خانه های استیجاری ایمن است؟

برخی از مکان های تفریحی و پارک ممکن است هنوز بازگشایی نشده باشند و در صورت باز گشایی تجمع افراد زیاد خواهد بود بنابراین لزوما مطمئن تر از اقامت هتل وجود ندارد . اگر از سلف های غذاخوری استفاده می کنید از پاکیزگی و رعایت نظافت آن ها مطمئن شوید زیرا استاندارد کردن سیاست های بهداشتی در سلف واقعا دشوار است.

4. آیا می توان نقاط دیدنی سفرهای بین المللی را در صورت بازگشایی برای تابستان، پاییز یا سال بعد رزرو کرد؟

ابتدا لازم است شرایط ورود به آن ها را بدانید زیرا ممکن است پس از رسیدن در قرنطینه بمانید.

5. آیا می توان بیمه نامه سفر خریداری کرد ؟

این امر تصمیمی شخصی است اما باید توجه داشت که بیمه نامه سفر شامل هزینه های بیماری همه گیر نمی شود اما هر بیمه نامه ای سیاست خود را دارد ، پس با یک تماس یا مراجعه به دفاتر بیمه ای از پوشش دهی آن ها مطلع شوید . بیمه نامه ای انتخاب کنید که به هر دلیل اجازه لغو آن را داشته باشید و اصولاً این بیمه نامه ها از لحاظ هزینه ای گران خواهند بود.

6. آیا می توان برای سفر در پاییز، اواخر سال و یا سال آینده بلیط رزرو کرد ؟

پاسخ به این سوال دشوار است زیرا هم پیش بینی اوضاع مشخص نیست و هم ایمنی در مقابل یک بیماری همه گیر دشوار است و قیمت گذاری بلیط ها دراین شرایط متفاوت خواهد بود.

7. برای کاهش آسیب پذیری در مقابل کرونا ویروس و مسافرتی با رعایت شرایط ایمنی چه باید کرد ؟

بدین منظور لازم است قبل از سفر به پزشک مراجعه کنید و در مورد شرایط پزشکی و سلامتی خود با او صحبت کنید.

8. اگر در سفر علائم کرونا داشتیم چه کنیم؟

با رعایت تمامی موازین بهداشتی خود را به مرکز درمانی برسانید و حتما از دستکش و ماسک استفاده کرده تا دیگران را به این بیماری مبتلا نسازید . در حین سفر و داشتن علایم تب و سرفه حتما خدمه هواپیما یا اتوبوس را مطلع کنید.

نکات و توصیه های مسافرت تابستانی با وجود کرونا ویروس

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : nextavenue / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی