ماهی سالمون
خوردن ماهی سالمون فاسد می تواند موجب مسمومیت غذایی شود پس مهم است هنگام خرید ماهی سالمون به اصلی ترین علامت برای تشخیص خراب بودن آن بسیار دقت کنید.

نشانه های ماهی سالمون خراب و غیرقابل استفاده بودن آن

سالمون جزء ماهی های خوشمزه و مغذی محسوب می شود که در انواع رژیم غذایی وجود دارد، سرشار از فواید است و یک منبع عالی برای رساندن اسید چرب امگا 3 و روغن های ضروری به بدن می باشد؛ اما از طرفی هم باید علائم خراب شدن ماهی سالمون را بشناسید، زیرا اگر ماهی خراب استفاده کنید، قطعاً بدن تان دچار مشکل خواهد شد که در این قسمت از نمناک در این باره توضیح خواهیم داد.

مرحله اول

اولین چیزی که باید به آن دقت کنید، ظاهر ماهی است. ماهی سالمونِ تازه؛ صورتی پر رنگ یا نارنجی است و تحت هیچ شرایطی دچار رنگ پریدگی یا رنگ و رو رفتگی نمی شود. اگر ماهی چنین حالتی پیدا کرد، یعنی دیگر تازه نیست و نباید آن را بخورید؛ اما اگر فکر می کنید که واقعاً تازه است و می توانید این ماهی را استفاده کنید، پس علائم دیگر را هم بررسی کنید.

رنگ ماهی سالمون

مرحله دوم

یکی دیگر از ویژگی های ماهی سالمونی که خراب شده است، وجود لکه های سفید یا تیره روی گوشت ماهی است.‌ رنگ سالمون در چنین حالتی پررنگ نیست. اگر متوجه لکه روی فیله ماهی شدید، بهتر است که آن را نخورید.

مرحله سوم

خطوط سفید معمولاً در ماهی سالمونِ سفت و تازه دیده می شود؛ اما بعد از چند روز که ماهی نزدیک به حالت خراب شدن قرار می‌ گیرد، این خطوط دیگر مانند قبل نیستند و به تدریج از یکدیگر جدا می شوند. اگر متوجه شدید که فیله ماهی سالمون سفت نیست و خطوط سفید روی آن از یکدیگر جدا شده اند یا گوشت ماهی از هم وا رفت، یعنی دیگر نباید آن را مصرف کنید.

تشخیص سالمون تازه

مرحله چهارم

یکی از مشهودترین علائمی که نشان دهنده خراب شدن ماهی سالمون است، بوی آن می باشد. بوی ماهی هرگز نباید خیلی شدید و بد باشد. ماهی سالمون تازه یک بوی ملایم شبیه به ماهی های معمولی دارد. اگر ماهی سالمونی خریداری کرده اید که بوی خیلی تندی دارد و بوی آن شبیه به آمونیاک است، بهتر است که استفاده نکنید، چرا که ممکن است مسموم شوید.

مرحله پنجم

وقتی که یک ماهی سالمون کامل خریداری می کنید که هنوز سر آن جدا نشده است، باید به چشمان ماهی دقت کنید. چشمان ماهی ای که تازه باشد، روشن است و قرنیه تیره آن کاملاً مشخص می باشد و رنگ ها در یکدیگر آمیخته نشده‌ اند و همه چیز واضح و شفاف است و هیچ لکه ای وجود ندارد؛ اما اگر چشم ماهی سالمون این شرایط را نداشت، یعنی ماهی تازه نیست.

علامت اصلی خراب شدن ماهی سالمون

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/ش
وبگردی