سم آلتمن، مدیر عامل OpenAI
سم آلتمن کیست؟ سم رئیس OpenAI بوده و تحقیقات بسیار جذابی در زمینه هوش مصنوعی و امکانات آن انجام داده است. بیایید با هم مسیر موفقیت او را در بدست آوردن این عنوان بررسی کنیم. 

نگاهی به زندگی سم آلتمن، مدیر عامل OpenAI 

مجله تایم، نشریه مشهوری که همیشه افراد تاثیرگذار جهان را تشخیص داده و معرفی می‌کند، اخیرا سم آلتمن را به عنوان مدیرعامل سال معرفی کرد. اما سم آلتمن کیست؟ سم رئیس OpenAI بوده و تحقیقات بسیار جذابی در زمینه هوش مصنوعی و امکانات آن انجام داده است. اما انتخاب او به عنوان مدیرعامل سال 2023، مسلما باعث می‌شود تعهد او به تغییر چشم‌اندازهای فناوری و پیدا کردن روش‌های نوآورانه با هدف ساختن آینده‌ای بهتر برای بشریت، قدرتمندتر شود. بیایید با هم مسیر موفقیت او را در بدست آوردن این عنوان بررسی کنیم. 

زندگی‌نامه سم آلتمن

داستان سم به عنوان یک اعجوبه جوان شروع شد و هوش و روحیه کارآفرینی قابل توجهش را از همان دوران جوانی به نمایش گذاشت. او ابتدا Loopt را تاسیس کرد. در واقع یک شبکه اجتماعی مبتنی بر لوکیشن بود که مسیر صعود آلتمن را هموار کرد. این موفقیت اولیه باعث شد که سم توجه چهره‌های بانفوذی را به خود جلب کند. مسیر شغلی او با این موفقیت روشن شد و در نهایت او به کسی که بازی را در صنعت فناوری تغییر می‌دهد تبدیل شد.

OpenAI و انقلاب تکنولوژی

افراد زیادی هستند که وقتی می‌پرسیم سم آلتمن کیست، پاسخ می‌دهند مدیر OpenAI. در واقعا مدیریت قدرتمند او در این کمپانی باعث شد چنین شهرتی را بدست آورد. او و تیمش به صورت مداوم روی توسعه هوش مصنوعی عمومی کار می‌کردند و اصول اخلاقی خاص خود را داشتند. سم بارها عنوان کرده است که بزرگترین تعهد کاری او، پیشرفت تکنولوژی در جهت منافع بشریت است. به همین دلیل هم مجله تایم از او تقدیر کرد و نام او به عنوان مدیرعامل برتر مطرح شد. 

ChatGPT بیشتر از 1 میلیون کاربر را در عرض 5 روز بعد از راه‌اندازی‌اش در نوامبر 2022 با مدیریت سم آلتمن بدست آورد. با وجود چالش‌ها و آشفتگی‌هایی که در ماه گذشته در OpenAI پیش آمد، همچنان سم آلتمن توسط مجله تایم به عنوان " مدیر عامل سال" در سال 2023 انتخاب شد. آلتمن به دلیل مشارکت در صنعت فناوری این جایزه دریافت کرده است. آن‌ها در این مجله اشاره کردند که ChatGPT بیشتر از 1 میلیون کاربر را فقط در عرض 5 روز اول کار خودش در نوامبر سال 2022 بدست آورد و در حال حاضر 100 میلیون کاربر دارد. این تعداد کاربر را پلتفرم بسیار موفقی مثل فیسبوک، در 4 سال و نیم بدست آورد. 

مشخص شده است که OpenAI در سال 2022 درآمد 28 میلیون دلاری را گزارش کرده بود اما در سال 2023، این درآمد به 100 میلیون دلار در ماه رسید. بعد از موفقیت عظیم ChatGPT، این شرکت GPT-4 را در مارس همان سال منتشر کرد. این نسخه آپدیت شده به مراتب توانایی بیشتری نسبت به نسخه قبلی خود داشت، چون می‌توانست تصاویر را هم آنالیز کند و کدهای قابل اعتماد را در چندین زبان برنامه‌نویسی اصلی بنویسد. 

آلتمن در حین بررسی جلسات استماع در مجلس سنای ایالات متحده در مورد هوش مصنوعی، در یک تور جهانی به کشورهایی مثل هند، اسرائیل، ژاپن، کره جنوبی و غیره سفر کرد. ماه عسل این سفرها این بود که چندین مقام دولتی نیاز به سیاست هوش مصنوعی را درک کرده و بر آن تاکید کردند.

به گفته مجله تایم، اعضای هیئت مدیره OpenAI نگران رفتار آلتمن بودند، چون او تمایل داشت افراد مختلف را با یکدیگر ارتباط دهد تا به نتیجه دلخواه خودش برسد. همچنین نشان داد که آلتمن مطمئن شد همه اطلاعات از طریق او جریان پیدا می‌کند. در 17 نوامبر 2023، هیئت مدیره آلتمن را از شرکت برکنار کرد و اظهار داشت که او به اندازه کافی در ارتباط با اعضای هیئت مدیره صادق نیست. 

مدیر عامل مایکروسافت، ساتیا نادلا، درست بعد از این ماجرا، سم آلتمن را در گروه خود استخدام کرد. برکناری سم و استخدامش در مایکروسافت، دلیلی بود برای واکنش‌های کارکنان شرکت در آن روزها. آن‌ها حتی تهدید کردند که اگر هیئت مدیره استعفا ندهد، استعفا خواهند داد. بنابراین بعد از 5 روز، آلتمن دوباره به عنوان مدیر عامل شرکت با چهره‌های تازه در هیئت مدیره استخدام شد. با توجه به تهدیدات کارکنان، این استخدام چیز دور از تصوری هم نبود. 

بعد از این ماجراها، آلتمن یک پست با این مضمون منتشر کرد:" بهترین منافع شرکت و ماموریت همیشه در اولویت هستند. واضح است که بین من و اعضای هیئت مدیره سوء تفاهم‌هایی واقعا وجود داشته است. من از بررسی مستقل هیئت مدیره و تحقیقات آن‌ها در مورد همه رویدادهای اخیر استقبال می‌کنم."

شاید باور نکنید، مجله تایم در کنار سم آلتمن، تیلور سوییفت را هم به عنوان "شخصیت سال" و لیونل مسی را به عنوان " ورزشکار سال" معرفی کرد. 

سخن پایانی

ما در مدرسه صفر تا صد، قبلا در مورد اینکه سم آلتمن کیست و زندگی‌نامه او در کنار افرادی همچون جردن پیترسون صحبت کرده‌ایم. اما بعد از جنجال‌هایی که در دو ماه گذشته بخاطر اخراج و دوباره استخدام شدنش در OpenAI داشت، بسیاری از کسب و کارها و مدیران توانستند درس‌های خوبی از مسیر کاری او بگیرند. اصلا به همین دلیل هم مجله تایم نام او را در کنار افراد مطرح دیگری در جهان آورده است. او یک مدیر متعهد و قدرتمند بود که تحت حمایت تیم کاری خود قرار گرفت و بدون این که شرکت در نبودش ضرر ببیند، جنجال ها را با آرامش پشت سر گذاشته و مجدد به کرسی قدرت برگشت. 

 

سم آلتمن، مدیر عامل OpenAI مدیرعامل سال 2023 از نگاه مجله تایم.

52
این مطلب مفید بود ؟20
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی