سارا خادم الشریعه
“سارا خادم الشریعه”، از نخبه های بازی شطرنج با جوایز و مقام های متعدد در سطح جهان می باشد که توانست در سن 18 سالگی، عنوان استاد بین المللی شطرنج را کسب کند.

بیوگرافی سارا خادم الشریعه، استاد بزرگ شطرنج

سارا خادم الشریعه یکی از ورزشکاران محبوب کشورمان در رشته شطرنج است که در سن 18 سالگی و در هشتاد و چهارمین کنگره شطرنج جهان توانست عنوان استاد بین المللی شطرنج را به دست آورد. خادم الشریعه برای اولین بار در تاریخ شطرنج ایران ، موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی جوانان جهان (دختران) شده است. در ادامه این بخش از نمناک با بیوگرافی سارا خادم الشریعه و زندگی خصوصی و حرفه ای وی آشنا شوید.

تولد

سارا خادم الشریعه در 20 اسفند 1375 در تهران متولد شده است. او تک فرزند و از خانواده سادات می باشد. او موفقیت خود در زمینه شطرنج را مدیون حمایت های پدر و مادرخود است.

خانم سارا خادم الشریعه

علاقه او به ورزش از کودکی

او در کودکی رشته های مختلف ورزشی را دنبال می کرد و به تنیس و بسکتبال علاقمند بود اما به طور تصادفی با ورزش شطرنج آشنا شد و زمانی که یکی از دوستانش به کلاس شطرنج رفت، از خانواده خواست تا او را به کلاس شطرنج بفرستند و از سن هشت سالگی به شطرنج علاقه مند شد. پس از آشنایی او با شطرنج ، دیگر ورزش ها را کنار گذاشته و فقط این رشته را ادامه داد. 

سارا خادم الشریعه

تحصیلات

او تحصیلات خود را تا دیپلم تمام کرده و به علت حضور در اردوهای مختلف وارد دانشگاه نشده اما قصد دارد که تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته تربیت بدنی ادامه دهد. 

وارد شدن به دنیای قهرمانی

او یک سال پس از یادگیری شطرنج اولین مقام کشوری را به دست آورد و سال بعد مقام آسیایی کسب کرد. 

انگیزه برای شطرنج بازی کردن

او در سال دوم دبیرستان با استاد هرندی آشنا شد. آشنایی با استاد هرندی و موفقیت ها و پیروزی هایی که خانم پورکاشیان کسب می کردند باعث انگیزه او در این رشته و ادامه دادن آن شد.

کسب عنوان استاد بزرگی بانوان

سارا خادم الشریعه نخستین شطرنج باز زن ایرانی است که در سن 18 سالگی درجه استاد بزرگ بانوان را کسب کرد و در هشتاد و چهارمین کنگره شطرنج جهان موفق به کسب عنوان استاد بین المللی شطرنج شد.

استاد بین المللی شطرنج

کسب مقام دوم مسابقات در گرندپری 2016

سارا خادم الشریعه به عنوان نماینده ایران در پایان دوره ششم گرندپری شطرنج بانوان 2016 در خانتی مانسیسک روسیه شرکت کرد و مقام دوم مسابقات در گرندپری 2016 که در تهران برگزار شد را کسب کرد. 

حرکت جوانمردانه سارا خادم الشریعه در مسابقات گرندپری 2016

سارا خادم الشریعه بعد از مشاهده وضع نامناسب روحی حریف خود در مسابقات گرندپری 2016 با تساوی موافقت کرد و کاندیدای دریافت جایزه اخلاق سال 2016 شد و عنوان سوم را در این مسابقات به دست آورد.

کسب عنوان در رقابت های برق آسای جهان

 1. سارا خادم الشریعه در رقابت شطرنج قهرمانی جهان 2016 در سن پترزبورگ روسیه در بخش سریع توانست با کسب 9 امتیاز از 12 دور رقابت توانست به مقام دومی برسد.
 2. او 13 امتیاز 17 امتیار ممکن را کسب نمود و رده دوم رقابت های برق آسای جهان را از آن خود کرد.
 3. او پس از به دست آوردن عنوان نایب قهرمانی جهان در 2 بخش سریع و برق آسا توانست، عنوان قهرمانی مجموع جهان در سال 2018 را به دست آورد.

جایزه میلیاردی سارا خادم الشریعه

سارا خادم الشریعه در مسابقات رپید و بلیتس قهرمانی جهان 1 طلا و 2 نقره به دست آورد، علاوه بر آن صاحب جایزه 69 هزار دلاری را از آن خود کرد. هزینه پرداخت دستمزد مربی خارجی و هزینه بردن همراه با خود در سفرهای خارجی و... بر عهده خود ورزشکار است که مبلغ قابل توجهی می شود.

جوایز سارا خادم الشریعه

برد قهرمانان جهان

سارا خادم الشریعه با شش قهرمان جهان بازی کرد و توانست آن ها را شکست بدهد. الکساندرا کاستینوک، موزیچوک و جوونجو از قهرمانانی هستند که سارا خادم الشریعه آن ها را شکست داده است.

علاقه او به  یودیت پلوگار

سارا خادم الشریعه به یودیت پلوگار مجارستانی علاقه دارد و دوست دارد مانند او در شطرنج مهارت زیادی به دست آورد. سطح بازی یودیت پلوگار به حدی بالاست که در برخی مسابقات معتبر برای تیم ملی مردان مجارستان هم بازی کرده است. او آرزو دارد که قهرمان بانوان جهان و جزو 10 نفر برتر جهان باشد.

ازدواج و همسر سارا خادم الشریعه

سارا خادم الشریعه در شهریور 1396 با اردشیر احمدی فیلمساز و مجری اینترنتی ازدواج کرده اسـت. اردشیر احمدی که تصویرش را در نمناک مشاهده می کنید متولد 5 اسفند 1368در اصفهان است که از کودکی به کانادا مهاجرت کرد. تحصیلات او در رشتهٔ فیلم و سینما است و از سری برنامه های وی برنامه آشپزی در سه سوت، از ونکوور تا لوس انجلس و برنامه ذره بین می باشد.

همسر سارا خادم الشریعه

در اواسط سال 94 فیلم جنجالی به نویسندگی و کارگردانی اردشیر احمدی در ارتباط با زندگی شخصی و فعالیت های بابک زنجانی در رسانه ها منتشر شد. اردشیر احمدی در تاریخ 20 دی ماه سال 93 یک روز پس از سفرش به اصفهان دستگیر و پس از 3 ماه با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. 

جوایز و افتخارات

 1. در سال 1394 قهرمان شطرنج زنان ایران (IRAN) شد
 2. در سال 2014 در مسابقات شطرنج قهرمانی جوانان جهان موفق به کسب عنوان دوم شد.
 3. او نماینده ایران (IRAN) در پایان دور ششم گرندپری شطرنج بانوان 2016 درخانتی مانسیسک روسیه بود.
 4. در گرندپری 2016 در تهران مقام دوم مسابقات را کسب کرد .
 5. در مسابقات گرندپری 2016 کاندیدای دریافت جایزه اخلاق 2016 شد.
 6. در گرندپری روسیه به عنوان سوم دست یافت.
 7. در رقابت های شطرنج سریع و برق آسای قهرمانی جهان 2018 که در سن پترزبوگ روسیه 9 امتیاز از 12 دور رقابت، را کسب و به مقام نایب قهرمانی رسید.
 8. با کسب 13 امتیاز از 17 امتیاز رده دوم رقابت های برق آسای جهان را نیز از آن خود کرد.
 9. در سال 2018 عنوان قهرمانی مجموع مسابقات برق آسا را به خود اختصاص داد.

زندگی شخصی سارا خادم الشریعه ؛ قهرمان شطرنج

4.519
این مطلب مفید بود ؟172
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک /ن /ف.ن
برچسب : شطرنج
وبگردی