بارداری دوم
خانم ها در دوران بارداری با علائم و مشکلات مختلفی رو به رو می شوند و هر فردی در بارداری اول و دوم علائم متفاوتی دارد که باید آن ها را بداند.

حقایق و دانستنی های مهم درباره بارداری دوم

بسیاری از خانم ها در دوران بارداری با مشکلاتی روبرو هستند که کمی شرایط را برایشان سخت می کند اما جالب است بدانید که بارداری اول با بارداری دوم و سوم متفاوت است و شما باید نکات مهم تری را در نظر بگیرید که در این قسمت از نمناک آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

بارداری دوم بیشتر شما را درگیر می کند

آیا بارداری اول را به خاطر دارید و یادتان می آید که چقدر با انرژی بودید؟ احتمالاً احساس خاص و منحصر به فردی داشتید. همزمان که باردار بودید، زمان زیادی را در بین اعضای خانواده، دوستان و همسرتان سپری می کردید اما در بارداری دوم مسئولیت دیگری هم دارید که آن هم نگهداری از فرزند اول است و در نتیجه وقت کمتری برای خودتان دارید همچنین بدن تان با تغییرات هورمونی مواجه می شود و همزمان هم باید یک بچه دیگر را بزرگ کنید و هم آماده زایمان شوید. عوارض اختلالات هورمونی در این دوران، خستگی است.

نکات بارداری دوم

ممکن است نوع زایمان تان متفاوت باشد

تجربه زایمان در بارداری اول و دوم متفاوت است. اکثر خانم ها عقیده دارند که زایمان دوم راحت تر است و همه چیز بهتر پیش می رود و تجربه تان در زایمان اول به شما کمک می کند که بهتر با زایمان دوم کنار بیایید.

زودتر حرکت کردن بچه را متوجه می شوید

اولین حرکات جنین داخل شکم قابل تشخیص هستند و شما این موضوع را در بارداری دوم زودتر متوجه خواهید شد و می توانید از 13 هفتگی آن را احساس کنید.

شکم تان زودتر بزرگ می شود

بسیاری از خانم هایی که برای بار اول باردار می شوند، معمولاً چیزی از ظاهرش مشخص نیست و در سه ماه دوم مشخص می شود اما در بارداری دوم این گونه نیست. در بارداری دوم از سه ماه اول هم می توان فهمید که شما باردار هستید زیرا ماهیچه های شکمی شما بیشتر کش می آید و برگرداندن آن ها به سایز اولیه سخت تر است.

فرق بارداری اول و دوم

حالت تهوع و ویار شدید نخواهید داشت

نمی توان گفت که در بارداری دوم هیچ حالت تهوعی مخصوصاً هنگام صبح وجود ندارد اما اگر هم وجود داشته باشد، همه چیز کم تر و ضعیف تر است و احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

سوزش سینه کاهش پیدا می کند

در بارداری های اول اکثر خانم ها با سوزش سینه مواجه هستند و استفاده از لباس زیر بالاتنه برایشان بسیار سخت است اما در بارداری دوم این سوزش به طور کامل برطرف می شود یا این که مقدار آن بسیار کاهش پیدا می کند.

ویار غذایی تان کاهش پیدا می کند

در بارداری دوم معمولاً تمایلات و تنفرات از بعضی غذاهای خاص کاهش پیدا می کند و دیگر آن شدت بارداری اول را ندارد اما در کل، معمولاً ویار در بارداری های مختلف متفاوت است و به یکدیگر شباهت ندارد.

ویار بارداری دوم

پایین تر آمدن جنین

عضلات لگن و شکم بعد از یکبار بارداری ضعیف می شوند. به همین دلیل جنین در بارداری اول کمی بالاتر بوده و شکم شما به سمت بالا است اما در بارداری دوم شکم به سمت پایین افت می کند و عضلات به سمت پایین کشیده می شود و درد و فشار بیشتری احساس خواهد شد.

درد بعد از زایمان و انقباضات شکمی معمولاً بیشتر است

هنگامی که شما زایمان می کنید، رحم باید بیشتر تلاش کند تا بتواند به سایز اول برگردد و در نتیجه منقبض می شود و شما انقباضات بعد از زایمان را احساس می کنید که معمولاً در بارداری اول خفیف است اما در بارداری دوم شدیدتر می شود که حتی ممکن است هنگام شیردهی هم آن را احساس کنید.

ممکن است کمر دردتان بیشتر باشد

یکی از هورمون هایی که در بدن در دوران بارداری ترشح می شود، هورمون ریلاکسین است و وظیفه آن آماده سازی بدن برای زایمان از طریق گشاد کردن عضلات و مفصل ها است که در چنین حالتی درد مخصوصاً در ناحیه کمر در اولین بارداری هم اتفاق می افتد؛ اما در بارداری دوم یا سوم و چهارم این درد بدتر می شود و مفصل ها و ماهیچه ها بیشتر شل می شوند و درد و ناراحتی بیشتر به وجود می آید.

بارداری دوم و آنچه کسی تا به حال به شما نگفته

58
این مطلب مفید بود ؟80
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی