تولد
عوارض کم تحرکی
کم تحرک بودن در زندگی روزمره علاوه بر تاثیراتی که بر جسم می گذارد عوارض زیادی هم روی سلامت روح دارد که برای پیشگیری از این عوارض بهتر است آنهارا بشناسید.

عوارض کم تحرکی و تاثیر مخرب آن بر سلامت جسم و روح

منفعل بودن و نشستن در تمام طول روز در دراز مدت می تواند بر سلامت جسم تأثیر بگذارد. بی تحرکی و متابولیسم ارتباط نزدیکی با هم دارند به همین دلیل، سبک زندگی کم تحرک توانایی بدن برای تجزیه چربی و تنظیم فشار خون و سطح قند خون را مختل می کند و در واقع افراد کم تحرک در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به چاقی، دیابت نوع 2، بیماری های قلبی عروقی و انواع خاصی از سرطان هستند. مطالعات نشان داده اند عدم تحرک در طولانی مدت یکی از دلایل مرگ زودرس است و علاوه بر اثرات طولانی مدت، عوارض نامطلوبی وجود دارد که می توانید روزانه آنها را احساس کنید.

بی تحرکی سبب می شود کالری کمتری سوزانده و در نتیجه وزن خود را افزایش خواهید داد. استخوان‌های شما ضعیف‌تر می‌شوند و قدرت و استقامت ماهیچه‌ها را از دست می‌دهید همچنین، سیستم ایمنی بدن شما ضعیف می شود و به طور کلی، احساس ناخوشایندی خواهید داشت، اما اینها تنها عوارض آن نیست که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به آن خواهیم پرداخت.

کم تحرکی

درگیر کردن بی دلیل مغز

بیرون آمدن از رختخواب در بیشتر روزها می تواند ناخوشایند به نظر برسد زیرا مغز انسان بی تحرکی را به رفتارهای پویا تر ترجیح می دهد.هر چه زمان بیشتری را صرف بی تحرکی کنید، مغز انرژی بیشتری مصرف می کند تا شما را از این وضعیت خلاص کند.

برای جلوگیری از قرار گرفتن در این وضعیت، باید مطمئن شوید که برنامه دارید. در صورت امکان پیاده روی به سمت محل کار را شروع کنید و در باشگاه بدنسازی عضو شوید. هنگامی که شروع به مراقبت از بدن خود می کنید، مغز به مصرف انرژی عادت می کند، بنابراین به شما انگیزه می دهد.

زوال عقل و ضعف حافظه

بسیاری از افراد نشستن طولانی مدت را با کاهش سلامت مغز مرتبط نمی دانند. اکثر افراد حتی به سلامت مغز خود فکر هم نمی کنند اما، حقیقت این است که سلامت مغز به دلیل کم تحرکی می تواند آسیب ببیند.

در حالی که زوال عقل و سایر مشکلات حافظه به شدت با عوامل ژنتیکی مرتبط هستند، مطالعات نشان داده اند ورزش نکردن می تواند تأثیر مشابهی داشته باشد. مطالعه ای بر روی بیش از 16000 بزرگسال بالای 65 سال انجام شد و محققان دریافتند که ورزش نکردن خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد.

علاوه بر این مطالعه ای که انجام شد اثرات مشابهی را نشان داد. محققان از مغز 35 نفر اسکن گرفتند که این اسکن لوب گیجگاهی داخلی یا درگیر در شکل گیری حافظه را ارائه می دهد. بخشی از مغز که در ساختن خاطرات جدید نقش دارد با کم تحرکی نازک می شود و همین مسئله، در دراز مدت باعث ناتوانی در بخاطر سپردن خاطرات و تغییرات خلق و خو می شود که تنها راه حل این مشکل، افزایش فعالیت بدنی است.

زوال عقل

دور و عقب ماندن از جامعه

اگرچه به نظر می رسد می توانید به راحتی از داخل خانه با مردم در ارتباط باشید اما، این کاملاً درست نیست. هر چه بیشتر کم تحرک باشید، کمتر در ارتباط با مردم قرار می گیرید. افراد کم تحرک،حداقل کار روزمره را انجام می دهند و همین امر موجب کاهش تعاملات آنها با همکاران، خانواده، دوستان می شود پس اگر تمام روز را در خانه بمانید ایجاد روابط جدید برایتان دشوارتر خواهدشد و دایره افرادی که می شناسید ثابت می ماند و فرصتی برای ملاقات با افراد جدید ندارید و منزوی می شوید.

حتی نزدیک ترین افرادی که به شما نزدیک هستند، بیشتر و بیشتر دور می شوند و اگر هرگز دوستان خود را رو در رو نبینید، پیوند شما ضعیف خواهد شد. برای اطمینان از اینکه تعامل اجتماعی کافی دارید باید با افراد ارتباط داشته باشید و فعالیت های مشترک انجام دهید. بهترین راه برای اطمینان از اینکه منزوی نمی شوید این است که فعال باشید و سرگرمی های جدید را امتحان کنید به خصوص اگر شامل فعالیت بدنی باشد.

افزایش سطح استرس

در حالی که تحقیقات در مورد این موضوع محدود است، مجموعه شواهد نشان می دهد بی تحرکی با سطوح بالاتر استرس مرتبط است. یکی از دلایل اصلی بی تحرکی و استرس استفاده زیاد از فناوری است.

به طور متوسط، افراد کم تحرک زمان بیشتری را در مقابل نمایشگرها می گذرانند و این می تواند باعث ایجاد احساس اعتیاد شود که برای همه افراد یک احساس استرس ایجاد می کند علاوه بر این، ضعف بدن بر سلامت روان فشار وارد می کند و همانطور که شروع به احساس ضعف می کنید، کنترل کمتری بر زندگی، اعمال خود احساس می کنید بنابراین، میزان استرس افزایش می یابد.

اگر به دلیل افزایش بی تحرکی در زندگی دچار استرس می شوید به احتمال زیاد باید شروع به فعالیت کنید. فعالیت های هفتگی که نیاز به قدرت بدنی دارند را برنامه ریزی تا به محض اینکه به تناسب اندام رسیدید، کاهش سطح استرس را احساس کنید.

استرس

افسردگی و اضطراب

حوزه اصلی که تحت تاثیر بی تحرکی قرار می گیرد، سلامت روان است. هنگامی که بی تحرک می شوید، احتمال اینکه افسردگی یا اضطراب را تجربه کنید بسیار بیشتر است. دلیل اصلی این موضوع هورمون ها هستند زیرا آنها نقش اساسی در تعادل خلق و خوی شما دارند و هورمون اولیه درگیر در این فرآیند سروتونین است و هنگامی که ترشح نمی شود، منجر به افسردگی و اضطراب می شود بنابراین وقتی تمام روز را دراز می کشید، احتمال ترشح سروتونین در مغز کاهش می یابد.

هنگامی که غیر فعال هستید، مغز سروتونین ترشح نمی کند بنابراین، افسرده می شوید و هنگامی که افراد احساس اضطرب یا افسردگی می کنند کمتر به فعالیت بدنی می پردازند زیرا قدرت انجام این کار را پیدا نمی کنند و این یک چرخه معیوب ایجاد می کند که تنها با فعالیت بدنی می توان آن را تغییر داد.

عوارض دیگر کم تحرکی و زندگی بی تحرک

علاوه بر موارد بالا،زندگی کم تحرک عوارض دیگری دارد که شامل:

تنبلی

ریسک و عوارض زندگی کم تحرک انسان های امروزی

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
برچسب : تنبلی
وبگردی