عزت نفس و اعتماد به نفس
داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس هر دو برای افرادی که قصد رسیدن به موفقیت و پیشرفت در کار و زندگی را دارند ضروریست اما این دو تفاوت هایی دارند که باید بدانید.

عزت نفس و اعتماد به نفس چه تفاوتی با هم دارند؟

عزت نفس را چگونه تعریف می کنید و تفاوت آن را با اعتماد به نفس در چه چیزی می دانید؟ این کلمات خودشان سرنخ های مختلفی دارند. آیا عزت نفس مربوط به کاری می شود که می توانید انجام دهید یا مربوط به ارزش های شما نسبت به خود است؟

هنوز بسیاری از افراد هستند که اصلاً فکر نمی کنند عزت نفس و اعتماد به نفس تفاوتی با هم داشته باشند. در این قسمت از سبک زندگی نمناک اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم تا تفاوت این دو را متوجه شوید.

اهمیت اعتماد به نفس

چرا عزت نفس و اعتماد به نفس اهمیت دارد؟

بسیار مهم است به کاری که انجام می دهید، افتخار کنید و سعی کنید همیشه چیز های خوب را خلق کنید. زمانی که یاد بگیرید چگونه کاری را انجام دهید و آن را به یک شکل خوب به پایان برسانید، اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می کند اما در واقع اعتماد به نفس به تنهایی کافی نیست.

درست است که اعتماد به نفس به شما انرژی زیادی می دهد و باعث می شود که متوقف نشوید اما مطالعات، ارتباط بین عزت نفس سالم و عملکرد بهتر مغز را نیز به اثبات رسانده اند.

به عبارت دیگر عزت نفس باعث می شود ذهن شما بهتر کار کند و به طور کلی از لحاظ فیزیکی و ذهنی وضعیت بهتری داشته باشید. با درجه سالم عزت نفس، از شکست و طرد شدن کمتر از همیشه می ترسید و کم تر به فکر نظرات دیگران هستید.

اگر به خودتان، آن طور که باید ارزش بدهید، احتمالاً سعی می کنید تا جدیدترین چیزها را امتحان کنید زیرا ارزش شما بسته به نتیجه و خوب به نظر رسیدن ندارد. اگر به اندازه کافی عزت نفس داشته باشید، نه تنها عملکرد مغز بهتری دارید، بلکه از لحاظ جسمانی نیز وضعیت بهتری خواهید داشت.

اهمیت عزت نفس

تفاوت بین عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

اگر به خاطر کار های خوبی که انجام داده اید، نسبت به خودتان حس بهتری دارید، این یعنی اعتماد به نفس. اگر به وظایفی که باید انجام می دهید، نگاه کنید و به توانایی خود ایمان بیاورید، بازهم این یعنی اعتماد بنفس اما عزت نفس یعنی به خودتان حس خوبی داشته باشید و علت آن این باشد که حقیقت را پذیرفته اید، ارزش خود را می دانید و به عنوان یک انسان خودتان را یک موجود مهم می دانید، این یعنی عزت نفس.

اعتماد به نفس چیزی است که به راحتی آشفته می شود و ممکن است کاهش پیدا کند و با یک اشتباه، یک انتقاد تند و یک حرف منفی خدشه دار می شود. عزت نفس هم احتمال کاهش دارد اما وابسته به آن چیزی نیست که انجام می دهید یا چقدر در انجام آن کار خوب عمل می کنید.

اعتماد به نفس و عزت نفس

از طرفی عزت نفس را راحت تر می توانید در خودتان ایجاد کنید و زمانی که عزت نفس داشته باشید، اعتماد به نفس شما نیز راحت تر به دست می آید.

به عبارت دیگر هر چه قدر که بیشتر قبول کنید انسان با ارزشی هستید و پستی بلندی های شخصیت خود را بپذیرید، بهتر می توانید تعیین کنید که چه کارهایی باعث خوشحالی و موفقیت شما می شود. هر چه قدر که کم تر از انتقاد و شکست خوردن بترسید، با اعتماد بیشتری برای خودتان تلاش می کنید.

اگر هم اکنون با هر دوی این مفاهیم مشکل دارید، باید سعی کنید اول روی ساخت یک عزت نفس سالم سرمایه گذاری و تمرکز کنید. زمانی که عزت نفس را در خودتان ایجاد کنید، قطعاً می توانید اعتماد به نفس تان را نیز بالا ببرید.

تفاوت مهم عزت نفس و اعتماد به نفس

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی