تست خون
بیماری های مقاربتی از راه های مختلفی مثل تماس اندام تناسلی، دهان، مقعد و پوست انتقال می یابد.برای آگاهی از علل، پیشگیری و درمان آن تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بیماری مقاربتی چیست؟

بیماری های مقاربتی از طریق تماس اندام تناسلی، دهان، مقعد و پوست به شریک جنسی انتقال می یابند. البته در مواردی هم ممکن از راه تزریق با سرنگ آلوده یا فرآورده تزریقی آلوده، همچنین از مادر باردار به جنین منتقل شوند. برای آگاهی از علل، پیشگیری و درمان این گونه بیماری ها تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بیماری های منتقله از راه جنسی

بیماری های مقاربتی (STD) که به آن ها عفونت های مقاربتی (STIs) یا بیماری های آمیزشی (venereal diseases) نیز گفته می شود، عفونت هایی هستند که توسط ارگانیسم هایی از طریق فعالیت جنسی از شخصی به شخص دیگر منتقل می شوند. بسیاری از بیماری های مقاربتی بدون علامت هستند یا علائم خفیفی دارند، به همین دلیل فرد ممکن است بدون آن که از بیماری خود مطلع باشد، عفونت را دیگران انتقال دهد.

بنابراین، غربالگری عفونت های مقاربتی برای اطمینان از عدم ابتلا ، تشخیص زودهنگام و درمان سریع آن ها ضروری است. انجام آزمایشات مربوط به بیماری های مقاربتی به عنوان بخشی از غربالگری های روتین برای تمام افراد فعال از نظر جنسی توصیه می شود.

شایع ترین بیماری های مقاربتی

در ادامه با شایع ترین انواع بیماری های مقاربتی آشنا خواهید شد:

کلامیدیا

کلامیدیا شایع ترین STD باکتریایی است که توسط باکتری Chlamydia trachomatis ایجاد و اغلب از آن به عنوان "اپیدمی خاموش" یاد می شود. زیرا اکثر افراد هرگز از ابتلای خود به این عفونت مطلع نمی شوند.

سوزاک

باکتری Neisseria gonorrhoeae باعث ایجاد این بیماری مقاربتی است. این عفونت ممکن است به ویژه در زنان علائم بالینی خاصی ایجاد نکند اما در صورت عدم درمان با آنتی بیوتیک می تواند منجر به PID، ناباروری و عوارض دیگری شود.

سفلیس

سفلیس را با آنتی بیوتیک به راحتی می توان درمان کرد اما اگر این بیماری درمان شود، در طی سال های متمادی می تواند در سراسر بدن گسترش یابد و باعث آسیب قابل توجهی به سایر اعضای بدن شود.

تریکوموناس

تریکوموناس واژینالیس Trichomonas vaginalis یک انگل میکروسکوپی است که باعث ایجاد یکی از شایع ترین انواع STD بخصوص در زنان جوان یعنی تریکومونیازیس می شود. تریکومونیازیس با یک یا دو دوز آنتی بیوتیک قابل درمان است.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

انواع کم خطر آن می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی ( کندیلوما) شوند اما انواع پرخطر این ویروس منجر به سرطان دهانه رحم و یا سایر سرطان های مربوط به ناحیه ی تناسلی خواهند شد. تشخیص زودهنگام این ویروس می تواند ریسک ابتلا به سرطان را کاهش دهد. واکسن هایی وجود دارند که در برابر انواع خاصی از HPV مقاومت ایجاد می کنند.

تب خال تناسلی (HSV)

ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) باعث به وجود آمدن متناوب زخم هایی در ناحیه ی تناسلی فرد می شوند. این ویروس از زمان ورود به بدن تا آخر عمر فرد مبتلا، در بدن وی باقی می ماند.

هپاتیت B و هپاتیت C

این ویروس ها می توانند باعث التهاب کبدی شوند. رابطه ی جنسی محافظت نشده یا سوزن آلوده ی مشترک می توانند باعث انتقال این ویروس ها باشند. در صورت بروز اشکال حاد بیماری، علائم بالینی مربوطه بروز پیدا خواهند کرد اما اگر بیماری به صورت مزمن پیش روی کند باعث آسیب شدید و/یا ماندگار کبد می شود.

ویروس نقص سیستم ایمنی انسان (HIV)

ویروس HIV
ویروس HIV منجر به بیماری ایدز می شود. این ویروس به نوع خاصی از گلبول های سفید (لنفوسیت های T-helper) که بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن هستند، حمله می کند و آن ها را از بین می برد. با کاهش تعداد این سلول ها، توانایی بدن در مقابله با عفونت ها کم می شود. اگرچه تاکنون درمان قطعی برای HIV ارائه نشده اما با تشخیص زود هنگام این ویروس، درمان های ضد ویروسی (ART) می توانند به طولانی شدن عمر فرد مبتلا کمک کنند.

پیشگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی

پیشگیری مؤثر، قبل از شروع فعالیت جنسی آغاز می شود. در اینجا، چند نکته برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی قبل از رابطه جنسی معرفی می شود:
  •  تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید.
  • هر دو شریک جنسی باید در مورد سوابق جنسی خود صادق باشند.
  •  قبل از رابطه جنسی، به همراه شریک جنسی خود آزمایش دهید.
  •  اگر الکل یا مواد مخدر استفاده کرده اید، رابطه جنسی نداشته باشید. برای اینکه بهویروس پاپیلومای انسانی(HPV) و هپاتیت B دچار نشوید، واکسن بزنید.

داشتن رابطه جنسی ایمن

داشتن رابطه ایمن یعنی استفاده از مانع و محافظ لاتکس یا پلی اورتان در همه نوع رابطه جنسی است که از جمله انواع آن می توان موارد زیر را نام برد:
  •  استفاده ازانواع کاندوم زنانه یا مردانه هنگام مقاربت
  •  استفاده از کاندوم دهانی هنگام برقراری رابطه جنسی دهانی
  •  استفاده از دستکش هنگام تحریک با دست
کاندوم
رعایت نکات بهداشتی بعد از روابط زناشویی از مهمترین روشهای پیشگیری از بیماریها است. به یاد داشته باشید که شستشو پس از رابطه جنسی برای از بین بردن هر نوع باکتری از روی پوست مفید است. مخصوصاً زنان باید بعد از رابطه جنسی ادرار کنند تا خطر ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری در آن ها کم شود.

سخن پایانی

خبر خوشی برای شما داریم. فروشگاه اینترنتی الو کاندوم همراه با مشاورانی مجرب به شما در خرید کاندوم و انتخاب آن کمک می کنند، تا لذت تجربه ی راحت ترین انتخاب از فرشگاه اینترنتی را کسب کنید.
همچنین در صفحه اینستاگرام فروشگاه اینترنتی الو کاندوم، با شرکت در مسابقه ها و اجرای چند قانون ساده برنده ی جوایز ارزنده ای شوید.
ارسال رایگان سبدهای خرید بالای 150 هزار تومان و بسته بندی محرمانه نیز از ویژگی های خرید اینترنتی کاندوم و سایر محصولات زناشویی از الو کاندوم است.

بیماری های مقاربتی، از پیشگیری تا درمان

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی