غذای شب عید
معمولا مردم شهرهای مختلف کشور ایران در شب عید نوروز اقدام به پخت غذای محلی خود می کنند، غذای شهرهای مختلف ایران در شب عید نوروز چیست؟

غذاهای مرسوم شب عید نوروز در شهرهای مختلف ایران

یکی از عیدهای مهم و قدیمی کشورمان عید نوروز می باشد که قدمتی طولانی دارد و از زمان های باستان برای ما به یادگار مانده است. همه ما از عید نوروز خاطراتی داریم که برایمان بسیار شادی آور می باشد، ایرانیان از دیرباز تا کنون این مراسم را هر ساله جشن می گیرند و روزهای زیبایی را برای هم رقم میزنند. امروزه جشن های عید نوروز توانسته از دیگر کشورهای جهان علاقمندان بسیاری را جذب کند.

وقتی زمین لباس سفید زمستانی اش را از تن به در می کند خورشید با گرمای بی منتش سبزه ها را می رویاند، زمین دوباره نفس می کشد و روحی دوباره در کالبدش دمیده می شود و این شروع یک زندگی نو برای زمین است، یعنی دوباره حیات آغاز می گردد و آمدن عید در همه جا می پیچد و این سرآغاز خانه تکانی و خریدهای نوروزی است که با چیدن سفره ی هفت سین شروع می شود. هر یک از شهرهای کشورمان برای شروع عید مراسمات ویژه ای دارند از پخت غذا گرفته تا سایر کارها.

مردم هر شهر از کشورمان برای شام شب عید غذای مخصوص یا غذای محلی خود را طبخ می کنند و آن را با سلیقه های خاص خود به زیبایی می آرایند. در ادامه این بخش از آشپزخانه نمناک شما را با غذاهای لذیذ و خوشمزه ی عید آشنا میکنیم فقط در هنگام خواندن یا دیدن این تصاویر سعی کنید گرسنه نباشید چرا که با خواندن مطالب مربوط به این غذاها و دیدن تصاویرشان بر گرسنگی شما افزوده خواهد شد.

سبزی پلو با ماهی

سبزی پلو با ماهی یک غذای عالی و خوشمزه با بیشترین طرفدار که البته اولین انتخاب بیشتر ایرانیان برای شام شب عید می باشد. ایرانیان قدیم آغاز بهار زیبا و طراوت و شادابی سال نو را با خوردن سبزی و غذاهایی که با سبزی طبخ می شد آغاز می کردند برای همین امروزه نیز مردم سعی می کنند شام شب عید را با سبزیجات درست کنند. این غذاها با توجه به سلیقه و ذائقه و سنت مردمان هر منطقه متفاوت است. مثلا اهالی مازندران سبزی پلو را با ماهی شکم پر می پزند و در کنار آن ته چین نیز می پزند یا در بعضی مناطق دیگر علاوه بر سبزی پلو، کوکو سبزی هم در سفره هایشان خودنمایی می کند، البته این سبزی پلو ها با ماهی های خاصی پخته می شود اما قزل آلا و ماهی سفید بیشتر ین درصد پخت را دارند.

سبزی پلو با ماهی

برای تهیه سبزی پلو با ماهی کلیک کنید.

دلمه

دلمه انواع مختلفی دارد از جمله دلمه ی کلم برگ، دلمه ی بادمجان، دلمه ی قارچ، دلمه ی گوجه فرنگی، دلمه ی کدو حلوایی و دلمه ی پیاز. ولی دلمه ی برگ مو یک چیز دیگر است و رایج ترین نوع دلمه ها در اقصی نقاط کشور به شمار می رود و بیشتر در شهرهای مختلف آذربایجان در شب عید پخته می شود البته عده ای معتقدند که اگر در شب سال جدید دلمه بخورند در سال نو به آرزوهایشان می رسند.

 دلمه در شب عید

برای تهیه دلمه کلیک کنید.

کلم پلو

از غذاهای اصیل و خوشمزه که متعلق به شیراز است کلم پلو می باشد و شیرازی ها با یک کلم پلوی خوشمزه و ناب به استقبال سال نو می روند شیرازی ها کلم پلو را به روش سنتی برای شب اول سال تدارک می بینند. پخت کلم پلو شیرازی با سایر نقاط کشورمان اندکی متفاوت است با این تفاوت که شیرازی ها به جای کلم پیچ یا کلم برگ با کلم قمری درست می کنند، البته در بعضی نواحی شیراز هم دمپختک در شب عید پخته می شود که یک غذای دلپذیر و خوشمزه است.

کلم پلو  

برای تهیه کلم پلو کلیک کنید.

خورش قیمه

اهالی خراسان نیز شروع سال جدید را با سبزی پلو با ماهی و رشته پلوی خوشمزه شروع می کنند البته در بعضی مناطق هم قیمه نیز طبخ می شود. در واقع خورشت قیمه ی خراسانی مهمترین غذای شب عید در این استان می باشد برای تهیه ی یک خورشت قیمه ناب و دلچسب وجود زعفران، فلفل سیاه، زنجبیل، پودر جوز هندی از ضروریات است.

خورش قیمه  

برای تهیه خورش قیمه کلیک کنید.

رشته پلو با ماهی

از دیر باز تاکنون ماهی یکی از سمبل های سال نو در سفره های ایرانیان بوده است و آنها بر این باور بودند که ماهی ها نیرویی حیات بخش در خود دارند و علت اصلی جاری شدن آب و زندگی در طبیعت هستند. مردم زنجان هم شب عید را با ماهی و رشته پلو یا زعفران پلو شروع می کنند و در کنار عزیزان یک شب خاطره انگیز را رقم می زنند.

 غذای شب عید در تهران

ته چین مازندرانی

ته چین انواع متفاوتی دارد که در تمام نقاط کشورمان پخته می شود و طرفداران زیادی نیز دارد. گوشت و برنج دو ماده ی اصلی و مهم ته چین می باشند. در مازندران ته چین با موادی هم چون سیب زمینی، اسفناج، آلو، گوشت و برنج، پیاز، پخته می شود. بدین شکل که سیب زمینی های حلقه شده در کف قابلمه قرار می گیرد و بعد مواد دیگر به صورت لایه لایه روی هم ریخته می شود و بعد روی مواد را با برنج می پوشانند. در مازندران شب اول عید علاوه بر ماهی، ته چین خوشمزه و لذیذ نیز سرو می گردد. البته مازندرانی ها ته چین را ترجیح میدهند ترش مزه درست کنند.

ته چین 

برای تهیه ته چین کلیک کنید.

خورش سبزی

قورمه سبزی جزو غذاهای محبوب و پرطرفدار است و شاید کمتر ایرانی باشد که نسبت به قورمه سبزی بی علاقه باشد. اولین شنبه آذر ماه به عنوان روز جهانی قورمه سبزی نامگذاری شده است. در بیشتر نقاط ایران مخصوصا مناطق کوهستانی در شب اول سال بوی قورمه سبزی همه کوچه ها را پر می کند. ساکنان این مناطق بر این باورند که تناول قورمه سبزی در شب اول سال جدید سبب می شود که سالی سبز و پر برکت داشته باشند. پخت قورمه سبزی در مناطق مختلف فرق می کند مثلا در پخت آن بعضی ها از لوبیا چشم بلبلی استفاده می کنند و بعضی ها هم از لوبیا چیتی استفاده می کنند.

 قورمه سبزی

برای تهیه خورش سبزی کلیک کنید.

خورش باقلا قاتق

این خورشت خوشمزه و لذیذ از غذاهای اصیل شمالی می باشد که طرفداران زیادی نیز دارد و به خورشت گل در چمن یا باقالی خورشت نیز معروف است. این غذای دلپذیر با یک نوع باقالی مخصوص به نام باقالا که نوعی لوبیای رشتی و کشاورزی است پخته می شود که زمان زیادی نیز برای پخت لازم ندارد، پیشنهاد می کنیم یکبار پختن آن را امتحان کنید.

 خورش باقلا قاتق

برای تهیه خورش باقلاقاتق کلیک کنید.

آبگوشت و کوفته

هموطنان همدانی نیز همچون سایر هموطنان برای شب عید غذای مخصوصی می پزند یکی از این غذاها کوفته ی سنتی است که بعد از پخت روی آن آبگوشت ریخته و نوش جان می کنند. البته برخی نیز در این شب آش اناج می پزند. البته اینکه شب عید چه غذایی پخته شود به باورها و سنن قدیمی ها بر می گردد و آنچه در این میان مهم است احترام به سنت ها و رسوم باستانی ایرانیان و احیای آنها می باشد و از مهمترین این رسوم دورهمی بین خانواده هاست که از دیرباز تاکنون در میان ایرانیان حائز اهمیت بوده است.

کوفته  

برای تهیه کوفته کلیک کنید.

کوفته محلی

اهالی استان زیبای چهار محال بختیاری برای شب عید غذای سنتی خود یعنی کوفته ی مخصوص می پزند. این غذا که به کوفته ریزه نیز مشهور است علاوه بر این استان، در کرمانشاه نیز پخته می شود. اهالی چهارمحال برای طبخ این غذای خوشمزه در شب اول سال مراسمی بنام کوفته پزان اجرا می کنند و با روش مخصوص خود به پخت این غذای خوشمزه و محلی اقدام می کنند.

کوفته محلی 

برای تهیه کوفته محلی کلیک کنید.

فسنجان مجلسی

یکی از غذاهای اصیل ایرانی که از طرفداران بی شماری برخوردار است خورشت فسنجان یا فسنجون می باشد که اصالت آن به استان گیلان بر می گردد. برای پخت یک فسنجان خوشمزه و دلچسب از گوشت چرخ شده یا گوشت مرغ یا گوشت قرمز، مغز گردوی آسیاب شده رب انار یا رب آلبالو استفاده می کنند. خورشت فسنجان را با پلو سفید و به صورت گرم سرو می کنند و یک وعده غذای کامل و لبریز از مواد مغذی و مقوی پروتئین است و در مناطق دیگر کشورمان نیز پخته می شود و در مراسمات و مهمانی ها به عنوان یک غذای مجلسی برای پذیرایی از مهمانان سرو می گردد.

فسنجان  

برای تهیه فسنجان کلیک کنید.

رشته پلو

در شب اول سال نو اولین غذایی که در سفره ی ایرانیان دیده می شود سبزی پلو با ماهی است البته این غذا مخصوص همه ی شهرها نیست ، در بعضی از شهرهای کشور نیز رشته پلو برای شب عید پخته می شود که طرفداران زیادی نیز دارد ایرانیان کهن بر این باور بودند که خوردن رشته پلو موجب می گردد که همه ی کارها به موقع انجام گردد برای همین در شب سال نو ترجیح می دهند که رشته پلو بخورند، در بعضی از شهرها هم معتقدند که با خوردن رشته پلو عمرشان بیشتر می شود. البته در بعضی از شهرها هم برای چهارشنبه سوری می پزند و در شهرهایی مانند اراک، تهران، کرمانشاه آذربایجان، رشته پلو را برای شب اول عید می پزند.

رشته پلو  

برای تهیه رشته پلو کلیک کنید.

زرشک پلو با مرغ

یکی از غذاهایی که از دیرباز توانسته مقام خود را در بین همه ی غذاها حفظ کند و همیشه پای ثابت غذاهای مراسمات و نذری است زرشک پلو معروف می باشد. زرشک جزو میوه هایی است که در دو نقطه از کشورمان کشت می شود، زرشک سیاه در استان زیبای کرمانشاه و زرشک قرمز در جنوب استان خراسان کشت می گردد شاید به علت کشت زرشک در خراسان است که زرشک پلو اول در خراسان و بعد در نقاط دیگر کشور شناخته شده است. زرشک پلو زعفرانی با مرغ همراه با سس گوجه فرنگی و کره غذای محبوب و خوشمزه ایرانی که در مهمان ها و مراسمات سرو می شود در شب عید نیز طرفداران زیادی به خود اختصاص داده است و بسیاری از افراد در این شب این غذای خوشمزه را طبخ می کنند. زرشک پلو با مرغ از ران مرغ، رب، پیاز، ادویه، کره و برنج ایرانی تهیه می شود.

زرشک پلو با مرغ 

برای تهیه زرشک پلو با مرغ کلیک کنید.

ترشی تره با ماهی

ماهی در استان گیلان غذای اصلی گیلانی ها می باشد. اهالی خونگرم گیلان ماهی را با ترشی تره که غذای سنتی و محلی آنهاست میل می کنند و در شب سال نو دور هم جمع می شوند و ماهی را با ترشی تره تناول می کنند. در این غذا از سبزی های محلی و سنتی که خالواش نام دارد و از آلوهای ترش جنگلی برای پخت این غذای خوشمزه استفاده می کنند.

ترشی تره  

برای تهیه ترشی تره کلیک کنید.

کوکو سبزی

در گذشته های دور کوکو سبزی جزو غذاهایی بوده که در سفره شب عید می گذاشتند. امروزه هم در کنار سبزی پلو با ماهی سرو می شود، البته خوردن کوکو سبزی برای خودش داستانی دارد اینکه با خوردن کوکو سبزی دیگر به دنبال اشیای گم شده در خانه تکانی نمیگردیم و به اصطلاح کو ....کو نمی کنیم. سبزی سمبل طراوت و سرسبزی است و این نیز می تواند علت پخت کوکو در شب اول سال باشد.

کوکو سبزی با زرشک و گردو یک وعده ی کامل برای ناهار یا شام است که از سبزیجات تازه مانند (تره، شوید، جعفری، گشنیز) تهیه می گردد. سبزیجات تازه دارای عطر و طعم بی نظیری می باشد و اگر با کمی روغن زیتون نیز تفت داده شود بسیار مقوی و خوشمزه تر می شود.

کوکو سبزی  

برای تهیه کوکوی سبزی کلیک کنید.

علت خوردن بعضی از غذاها در شب عید چیست ؟

سبزی پلو با کوکو یا ماهی و رشته پلو جزو غذاهایی هستند که از دیرباز در شب عید نوروز پخته می شدند. ماهی سرشار از فسفر است و موجب تقویت مغز می گردد و سبب می شود که فرد فعالتر شده و از نظر فکری عملکرد بهتری داشته باشد. اما در بعضی از شهرها که ماهی موجود نبوده یا مردم توان خرید ماهی را نداشتند کوکو سبزی می پختند. مردم بر این باور بودند که تناول کوکو خصوصا با سبزی صحرایی، خاصیتی شبیه به ماهی را دارد و زمانی که کوکو می خورند مغز افراد فعالتر می شود. رشته پلو نیز از غذاهای پر طرفداری است که در روز عید تهیه می شود، یعنی در همان روز تحویل سال اولین غذایی که پخته می شود رشته پلو است و با این باور، این غذا تهیه و خورده می شود که هم موجب طول عمر می گردد و هم رشته ی کار از دستشان در نمی رود.

بهترین غذای شب عید در شهرهای مختلف ایران + آموزش

510
این مطلب مفید بود ؟100
منبع : بخش آشپزخانه نمناک/ح.ب/ن
برچسب : عید نوروز
وبگردی