تقویت حواس پنجگانه
با آشنایی با روش های تقویت حواس پنجگانه خود می توانید از دنیای پیرامون خود لذت بیشتری ببرید و با محیط اطراف خود بهتر ارتباط برقرار کنید.

تکنیک های علمی و موثر برای تقویت حواس پنجگانه 

آیا دوست دارید که همیشه از بالاترین ظرفیت بدنی خود استفاده کنید؟ مثلاً دوست دارید حواس پنجگانه خود از جمله بویایی، چشایی، بینایی، شنوایی و لامسه را به بهترین شکل خود برسانید. وقتی که سن بالا می رود، این حس ها کاهش پیدا می کند اما همیشه راهکارهایی برای تیز کردن و تقویت این حواس پنجگانه وجود دارد که در این قسمت از نمناک آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

تقویت حواس پنجگانه

تقویت حس بویایی 

رایحه تراپی 

در مورد این روش با پزشک مشورت کنید که احتمالاً در طول زمان، حس بویایی شما را تقویت می کند. بعضی از رایحه های قوی هستند که با بو کردن آن ها به صورت روزانه می توانید این حس خود را تقویت کنید. انجام این کار به طور منظم باعث می شود که راحت تر بوهای مختلف را تشخیص دهید. 

روغن های طبیعی گزینه مناسبی برای رایحه درمانی هستند. 3 الی 4 مورد از این روغن ها از جمله روغن لیمو ، گل رز، وانیل و چوب سرو، جزء این موارد می باشند. 

مواد خام خاصی هستند که برای راه درمانی مفید محسوب می شوند. سعی کنید که همیشه یک شیشه مربا پر از  قهوه، برگ ادویه و بعضی از شامپو های طبیعی خوش بو داشته باشید و چند وقت یک بار آن ها را بو بکشید و هر زمان که کارتان تمام شد، در آن ها را محکم ببندید تا بوی بیشتری داخل آن بماند.

سعی کنید که هنگام تمرین رایحه درمانی، هر مورد را به سرعت بو بکشید و بیش از حد آن را وارد عمق تنفس خود نکنید. 

رایحه تراپی

چشمان خود را ببندید و بو بکشید

یکی دیگر از راهکارهایی که باعث می شود بویایی خود را تقویت کنید ، این است که موارد مختلف را با چشم بسته بو بکشید. انجام این تمرین در عرض چند ماه به شما کمک می کند که ظرفیت تمایز بین بوهای مختلف را در خودتان افزایش دهید. کافی است که چشمان خود را ببندید و از دیگران بخواهید که چند مورد مختلف را زیر بینی شما نگه دارند تا شما آن ماده خاص را تشخیص دهید. 

سعی کنید که انواع موارد مختلف از جمله کاکائو، دارچین، وانیل، نعناع و پرتغال را بو بکشید. چرخش و تغییر چنین بو های مختلفی باعث می شود که حس بویایی شما ارتقا پیدا کند. 

زمانی که بتوانید بوهای مختلف را از یکدیگر متمایز کنید، کم کم در بو کشیدن موارد پیچیده تر هم قدرت پیدا می کنید و می توانید بوی مواد کم بویی مثل گیلاس، آلبالو، گریپ فروت، لیمو یا حتی موارد دیگر را هم تشخیص دهید که شاید قبلا قادر به انجام این کار نبودید.

بوییدن

سعی کنید بوها را با صدای بلند شرح دهید 

همزمان که یاد می گیرید هر بو را تشخیص دهید، سعی کنید که آن را با صدای بلند شرح دهید . در نتیجه چنانچه در نمناک عنوان شده است ظرفیت درک آن بو برای شما تقویت می شود. در مورد بویی که احساس کرده اید صحبت کنید. سعی کنید بوهای مختلف را بیان کنید، مثلاً ویژگی بوی لیمو را توضیح دهید. 

سعی کنید انجام این کار را به یک تمرین تبدیل کنید. مثلاً بوهای مختلف را شناسایی کرده و در موردشان صحبت کنید. مثلاً غذاهای تند و شیرین را با بو کشیدن متوجه شوید و آن ها را توضیح دهید و این کار را به یک عادت در خودتان تبدیل کنید. 

تقویت حس چشایی 

کاهش مصرف نمک و شکر 

مزه نمک و شکر جزء مزه های اصلی محسوب می شوند و باعث می شود که ما مزه واقعی مواد غذایی را نفهمیم زیرا این دو مورد طعم قالبی دارند. زمانی که این طعم دهنده ها را از غذای خود حذف کنید، احتمالاً کار برای شما سخت می شود اما بعد از چند روز متوجه می شوید که طعم های پیچیده را بهتر می فهمید و از آن ها بیشتر لذت می برید. 

فقط کافی است سعی کنید که شکر را در مواد غذایی به یک سوم یا نصف کاهش دهید، مثلاً شکر را با عسل جایگزین کنید که شیرینی کمتری دارد. 

نمک را نباید به طور کلی از غذای خود حذف کنید. مقدار حداقلی نمک طعم غذایی را که می پزید، بهبود می بخشد اما اگر بخواهید نمک زیادی را روی هر غذای استفاده کنید، کم کم مزه واقعی غذا را متوجه نخواهید شد. 

نمک

دوری از غذاهای فرآوری شده 

غذاهای فرآوری شده معمولاً محتوای شکر و سدیم بالایی دارن . به همین دلیل باعث می شود که شما طعم اصلی غذا را نفهمید و در نتیجه باید از آنها دوری کنید. طعم دهنده های مصنوعی و محتوای مواد شیمیایی حس چشایی را در شما کاهش می دهد. نوشیدن تکه هایی از غذاهای پر ادویه و شیرین موجود در فست فودها قطعاً حس چشایی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. پس سعی کنید با انتخاب جایگزین های سالم تر، حس چشایی تان را تقویت کنید. 

میان وعده هایی مثل چیپس ، تافی و نوشابه ها ممکن است حس رضایت در تمام غذاهای شما را به خطر بیندازد و باعث می شود که به یک دسته بندی از غذاهای مضر اشتیاق پیدا کنید. 

شاید برایتان سخت باشد که طعم دهنده های طبیعی را جایگزین کنید اما کم کم متوجه می شوید که حس چشایی شما تقویت شده است.

قبل از غذا خوردن مواد غذایی را بو بکشید

احساس بویایی و چشایی با یکدیگر ارتباط قوی دارند. زمانی که حس بویایی تیز شود، به طور اتوماتیک حس چشایی هم قدرت بیشتری پیدا می کند. بنابراین مزه ها را بهتر می فهمید و بوها را نیز بهتر متوجه می شوید. 

بوییدن مواد غذایی

تقویت حس بینایی 

مواد غذایی استفاده کنید که چشم شما را سالم نگه می دارد

مواد غذایی حاوی ویتامین a، B، C، و ویتامین e برای بینایی بسیار مفید هستند . مصرف غذاهای حاوی این ویتامین ها عاملی برای تقویت بینایی است. مواد غذایی حاوی بتاکاروتن و لوتئین همچنین برای سلامت چشم ضروری می باشند و به عنوان یک محافظ برای چشم های شما در برابر نور آفتاب عمل می کنند. 

سبزیجات برگ دار و سبز رنگ، سیب زمینی شیرین، هویج و همچنین فلفل را در رژیم غذایی خود بگنجانید. آنتی اکسیدان هایی که از چشم شما محافظت می کنند، در بلوبری یا تمشک آبی، سیر، پیاز و انگور وجود دارند. مواد غذایی حاوی اسید چرب به سالم نگه داشتن چشم کمک می کنند. سالمون و ماهی ساردینس هم جزء مواد مغذی برای تقویت بینایی هستند. 

مواردی که برای سلامت چشم باید آن ها را مد نظر قرار دهید 

سرازیر شدن اشک چشم در محل کار هنگام انجام کار ممکن است بینایی شما را در طول زمان دچار مشکل کند. بسیار مهم است که بین هر دوره از کار کردن به چشمتان استراحت دهید. نگاه خود را از روی صفحه کامپیوتر و موبایل بردارید تا چشمان شما بتواند آرامش پیدا کند. بعد از یک ساعت کار کردن از جای خود بلند شوید، به صفحات دیجیتالی نگاه نکنید و تحت نور طبیعی قرار بگیرید. 

استراحت چشم

تمرین های چشم

چنانچه در مطلب دیگری در بخش بهداشت و سلامت نمناک با موضوع " ورزش تقویت چشم " خواندید، انجام چند تمرین ساده چشم به عنوان بخشی از روتین روزانه باعث می شود که در تقویت بینایی موفق شوید.

چشم خود را به اطراف بچرخانید. به بالا، سپس به کناره ها و بعد به پایین و جهت دیگر نگاه کنید. 10 دقیقه این کار را تکرار کنید. 

چشم های خود را به صورت متمرکز روی یک جسم نگه دارید. آن را نزدیک به صورت بگیرید و سپس به آرامی از چشمتان دور کنید اما همزمان تمرکز چشم را روی آن وسیله قرار دهید. سپس دوباره جسم را به چشمتان نزدیک کنید و همزمان از آن چشم بر ندارید. به مدت 10 دقیقه این کار را تکرار کنید. 

صاف بایستید. با تمرکز به دیوار مقابل نگاه کنید. سعی کنید که به کناره ها نگاه کنید. سر خود را نزدیک به دیوار بگیرید. این تمرین را انجام دهید تا ببینید که بینایی شما هنگام نگاه کردن به اطراف چگونه است. چند روز این کار را تمرین کنید تا بینایی شما بهبود پیدا کند.

تقویت حس شنوایی 

رژیم غذایی 

بعضی از مواد غذایی خاص هستند که به شما کمک می کند تا ظرفیت شنوایی خود را حتی با افزایش سن هم بالا نگه دارید. این مواد مغذی در غذاهای خاصی وجود دارند که برای سلامت گوش ضروری هستند. 

جریان خون در مسیر گوش، توسط مصرف غذاهای حاوی اسید چرب امگا 3 افزایش پیدا می کنند و باعث می شود که ظرفیت شنوایی بالا برود. التهاب بخش های داخلی گوش از طریق مصرف غذاهای حاوی زینک کاهش پیدا می کند. سیب حاوی یک آنتی اکسیدان است که به درمان آسیب رادیکال های آزاد کمک خواهد کرد. 

رژیم غذایی سالم

موسیقی 

برای تقویت شنوایی گوش دادن به موسیقی با صدای کم یا معمولی ظرفیت شنوایی شما را تقویت می کند. موسیقی هایی را انتخاب کنید که با دیگر موسیقی ها متفاوت هستند و باعث می شود که شما بتوانید روی یک آلت موسیقی تمرکز بیشتری پیدا کنید و تمرکز خود را به طور کامل بر روی موسیقی که می شنوید نگه دارید و به تغییر صدا ها فکر کنید. 

موسیقی جاز برای ارتقای ظرفیت شنوایی مفید است زیرا موزیسین مدام در طول آهنگ، حالت های موسیقی را تغییر می دهد. هرگز صدای موسیقی را از حد متوسط بیشتر نکنید. صدای موسیقی باید به حدی باشد که بدون هیچ مشکلی بتوانید به راحتی با فرد دیگر صحبت کنید. گوش دادن به موسیقی اصلاً با شرکت کردن در کنسرت های پر سر و صدا یکسان نیست. این کنسرت ها حتی ظرفیت شنوایی شما را کاهش می دهند. 

تقویت حس لامسه 

علم ثابت کرده است که حس بینایی و  لامسه با یکدیگر مرتبط هستند. بنابراین زمانی که یک جسم را نگاه کنید و همزمان آن را لمس کنید، حس لامسه در شما تقویت می شود. سعی کنید با لمس کردن به شکل اجسام هم دقت کنید تا فهم بهتری از آن پیدا کنید.

حس لامسه

توجه بیشتر به احساسی که دارید 

حس لامسه یکی از مواردی است که اکثر زمان ها مهم تلقی می شود. باید یاد بگیرید که احساس خود را هنگام لمس اجسام مختلف بشناسید و در نتیجه دفعه بعد ذهن شما راحت تر می تواند با لمس کردن، موارد مختلف را شناسایی کند و این گونه حس لامسه در شما قوی تر می شود. ظاهراً باید به حس پوست خود هنگام لمس چیزی دقت کنید.

هنگام خرید لباس انگشتان خود را روی پیراهن بکشید. بافت های مختلف پارچه را احساس کنید. سعی کنید تفاوت بین پلی استر و نخ کتان، ابریشم و ساتن را شناسایی کنید و لباس را بر اساس حسی که به پوستتان می دهد انتخاب کنید. 

سعی کنید که همیشه با هدف ، بافت های مختلف را در اطراف خود لمس کنید. به انگشتانتان فرصت دهید که بتوانند از اجسام سخت تا گل های نرم را لمس کند. سپس انگشتان خود را روی ساقه موها بکشید. پوست خود را در زیر انگشت پا و نواحی مختلف لمس کنید تا بتوانید آن ها را از یکدیگر متمایز کنید.

از هوای بسیار سرد یا نور شدید خورشید دوری کنید تا حس لامسه در شما کاهش پیدا نکند . 

تحریک پوست 

پوست نرم معمولاً حساس تر از پوست زبر است. مثلا استفاده از سنگ پا باعث می شود که زبری های روی پوست را از بین ببرید و بعد از آن بتوانید آن را با روغن و لوسیون نرم کنید و در نتیجه بافت پوست شما نرم تر می شود و حساسیت آن نسبت به موارد مختلف بالاتر می رود.

انجام ورزش هایی مثل یوگا و دویدن و همچنین انجام ماساژ و طب سوزنی باعث می شود که حس لامسه شما تقویت شده و از لحاظ جسمی هوشیار باشید.

تقویت حواس پنجگانه با چند راه ساده و جالب

4.717
این مطلب مفید بود ؟161
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /س
وبگردی