استفاده از چاقو تیز کن
چاقو ها ابزارهای پرکاربرد آشپزخانه هستند پس باید همیشه تیز و آماده باشند، برای این امر از چاقو تیز کن کمک می گیریم اما باید روش صحیح استفاده آن را بدانیم.

آموزش نکات و اصول استفاده صحیح از چاقو تیز کن

چاقو یکی از کاربردی ترین ابزار آشپزخانه محسوب می شود اما بسیار مهم است که برای انجام دادن کارهای مهم آن را تیز نگه دارید. بهترین راه برای تیز نگه داشتن چاقو استفاده از سنگ تیزکن چاقو است. آشپزان عقاید مختلفی درباره این موضوع دارند و بهترین متد برای استفاده از این چاقو تیز کن ها برای آن ها یکسان نیست.

همچنین آموزش های مختلفی در این باره وجود دارد که از طریق آن ها، فرد بتواند لبه های چاقو را تیز کند و کل لبه چاقو به طور کامل تیز باشد؛ اما این که مثلاً برای تیز کردن چاقو باید از انتهای چاقو شروع کرد یا از نوک چاقو، هنوز یک موضوعی است که بسیاری از آشپزها بر سر آن به توافق نرسیده اند، همچنین برخی از آن ها عقیده دارند که باید از مواد نرم کننده در این پروسه استفاده کرد.

بعضی از متخصصان عقیده دارند که جهت ضربه چاقو به چاقو تیز کن، بسیار مهم است اما به نظر شما چگونه باید از چاقو تیزکن استفاده کرد؟ برای رسیدن به پاسخ این بخش از سبک زندگی و خانه داری نمناک را با دقت مطالعه فرمایید.

چاقو تیز کن

لوازم مورد نیاز

چاقو:

قطعاً چاقو باید در دسترس شما باشد تا بتوانید آن را تیز کنید. بسیاری از آشپز ها اعتقاد دارند که چاقوی کند بیشتر باعث بریدگی دست می شود زیرا شما مجبور هستید فشار بیشتری به آن وارد کنید و در نتیجه خطرناک تر است.

چاقو تیز کن:

برای تیز کردن لبه های چاقو قطعاً باید چاقو تیز کن داشته باشید. یک نوع سنگ مخصوص تیز کردن چاقو است که دو طرف دارد. یک طرف آن زبر و طرف دیگر نرم تر است. اول باید از طرف زبر شروع کنید و کار را با سمت نرم چاقو تیز کن به اتمام برسانید.

حوله:

بسیار مهم است که زیر سنگ چاقو تیز کن یک حوله بیندازید تا از لیز خوردن چاقو در حین انجام کار جلوگیری کند.

سنگ تیز کردن چاقو

دستورالعمل

 1. سنگ چاقو تیز کن را به مدت 10 الی 15 دقیقه در داخل آب نگهدارید.
 2. حوله را روی یک سطح صاف بیندازید.
 3. سنگ چاقو تیز کن را به صورت عمودی بالای حوله قرار دهید. به صورتی که قسمت زبر مقابل شما باشد.
 4. انتهای چاقو را در زاویه 20 درجه در قسمت بالا و سمت چپ چاقو تیز کن بگیرید. برای اینکه این زاویه را بهتر بتوانید تشخیص دهید ابتدا چاقو را به صورت 90 درجه روی سنگ چاقو تیز کن قرار دهید سپس آن را به 45 درجه نگه دارید و در آخر به 20 درجه تغییر دهید. اینک شما می توانید چاقوی خود را بر روی سنگ چاقو تیزکن بکشید.
 5. چاقو را از بالا تا پایین به روی چاقو تیزکن بکشید؛ تا جایی که نوک چاقو به قسمت سمت راست و انتهای چاقو تیز کن برسد.
 6. سپس چاقو را برگردانید تا طرف دیگر آن را تیز کنید. این دفعه باید از نوک شروع کنید تا بعد از کشیدن چاقو روی چاقو تیز کن، دوباره به موقعیت اول برگردید:یعنی دقیقاً قسمت بالا و سمت چپِ چاقو تیز کن. حال باید دو باره این حرکت را تکرار کنید تا چاقوی شما تیز تر شود. بعد از این که چند ضربه زدید، سنگ را برگردانید. سپس این فرایند را برای ان طرف چاقو تیزکن هم انجام دهید. این دفعه با قسمت نرم چاقو تیز کن سر کار دارید.

نکته مهم:

یکی از مهمترین عوامل برای تیز کردن چاقو این است که زاویه چاقو در هنگام تیز کردن آن 20 درجه باشد.

سنگ چاقو تیز کنی

تکنیک هایی برای تیز کردن چاقو

 • از یک پارچه مرطوب و خشک برای جلوگیری از لیز خوردن چاقو تیز کن استفاده کنید.
 • چاقو تیز کن را با روغن یا آب درصورت نیاز نرم کنید.
 • هنگام کشیدن چاقو روی سطح چاقو تیز کن، فشار کافی را به آن وارد کنید.
 • حین انجام کار مراقب باشید که لبه های چاقو به خودتان نزدیک نباشد.
 • برای هر کدام از لبه های چاقو، تعداد دفعات یکسان را برای کشیدن روی چاقو تیز کن پیاده کنید. اول از قسمت زبر شروع به تیز کردن کنید و بعد با قسمت نرم کار را تمام کنید.
 • قبل از استفاده از چاقو حتماً آن را بشویید.

ابزار چاقو تیز کن

دیگر ابزارهای چاقو تیز کن

چاقو تیزکن های استیل:

میله های استیل برای توازن لبه های چاقو مناسب هستند . استیل ها حین تیز کردن با چاقو تیز کن جابجا نمی شوند و کیفیت تیغه های چاقوی شما را حفظ می کنند.

چاقو تیز کن های الکتریکی:

این چاقو تیز کن ها یک سطح ساینده دارند و با سرعت بالا چاقوی شما را تیز می کنند. البته باید مراقب باشید که به خودتان آسیب نزنید اما در هر صورت ممکن است عمر چاقوی شما را بکاهند.

مثل حرفه ای ها از چاقو تیز کن استفاده کنید + آموزش

4.820
این مطلب مفید بود ؟191
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی