شیرینی بهشتی
شیرینی بهشتی یک شیرینی ترد و خوشمزه است که از شیرینی های پر طرفدار عید نوروز است که با رعایت نکاتی می توانید در منزل تهیه کنید.

طرز تهیه شیرینی بهشتی با 3 روش مختلف :

بسیاری از خانمها دوست دارن شیرینی هایی که توی شیرینی فروشی رو میبینن رو خودشون بتونن توی خونه درست کنن، یکی از این شیرینی ها، شیرینی بهشتی یا شیرینی کرکی است که اگه نکاتی که گفته میشه رو خوب رعایت کنید می تونید یه شیرینی عالی برای عید و مناسبت های دیگه تهیه کنید.

دستور تهیه شیرینی بهشتی روش اول :

چون در طرز تهیه شیرینی بهشتی از تخم مرغ استفاده نمی کنیم ماندگاری این شیرینی بیشتر از 15 روز می باشد.

تهیه شیرینی بهشتی

مواد لازم برای شیرینی بهشتی:

پودر شکر:125 گرم
آرد:250 گرم
روغن صاف قنادی:100 گرم
پودر کاکائو:2 ق س
دانه سیاه و یا کنجد:برای تزیین شیرینی
پودر هل:1 ق م

دستور پخت شیرینی بهشتی (شیرینی کرکی) :

ابتدا روغن قنادی و پودر شکر را در کاسه ای بریزید و حدود 1 دقیقه با همزن برقی هم بزنید تا با هم ترکیب شوند. آرد و پودر هل را با هم ترکیب کرده و در چند مرحله به مواد افزوده و با دست شروع به مخلوط کردن خمیر کنید. خمیر بدست آمده را داخل چرخ گوشت بریزید تا یک خمیر یکدست و نرم درست شود. خمیر را به دو قسمت تقسیم کرده و به یکی از آن ها پودر کاکائو را اضافه کنید و کمی با دست ورز دهید تا یکدست شود. هر بار به اندازه یک گردو از خمیر بردارید و به آن شکل دهید سپس روی شیرینی ها را به شکل دلخواه طرح دهید. همچنین میتوانید خمیر را با وردنه باز کرده و با قالب و کاتر دلخواه آن را قالب بزنید. سینی فر را با کاغذ روغنی بپوشانید و شیرینی ها را با فاصله از هم بچینید. روی شیرینی ها کمی کنجد یا دانه سیاه بپاشید و برای 12 الی 15 دقیقه با دمای 160 درجه بپزید.

دستور تهیه شیرینی بهشتی روش دوم

در این روش از قیف استفاده کردیم تا شیرینی هایی که درست میکنیم خیلی شیک تر شود و شکل بهتری داشته باشد.

مواد لازم شیرینی بهشتی قیفی:

 • آرد:200 گرم
 • پودر شکر:200 گرم
 • روغن صاف قنادی:200 گرم
 • پودر هل:1 ق م

دستور پخت شیرینی بهشتی قیفی:

ابتدا پودر شکر و روغن صاف قنادی را در کاسه ای بریزید و با همزن برقی خوب بزنید تا یکدست شود، سپس هل را افزوده و مجدد مخلوط نمایید. در ادامه آرد را در چند مرحله به مواد اضافه کرده و با دست مخلوط کنید تا خمیر درست شود. خمیر را داخل قیف بریزید، سینی فر را چرب کرده و یک لایه کاغذ روغنی پهن کنید. شیرینی ها را با فاصله از هم داخل سینی فر بریزید و روی آن ها کنجد یا دانه خرفه بپاشید. شیرینی بهشتی را برای 10 تا 15 دقیقه با دمای 160 درجه بپزید. اگر طعم هل را دوست نداشتید می توانید پودر زنجبیل یا پودر دارچین را جایگزین کنید. اگر دوست دارید شیرینی های رنگی داشته باشید خمیر را به تعداد رنگ های دلخواه تقسیم کرده و به هر کدام از آنها چند قطره رنگ خوراکی اضافه کنید.

شیرینی بهشتی

دستور تهیه شیرینی بهشتی روش سوم

مواد لازم شیرینی بهشتی خانگی:

 • آرد:180 گرم
 • پودر قند:130 گرم
 • روغن صاف قنادی:150 گرم
 • پودر کاکائو:1 ق س
 • وانیل:1/4 ق چ
 • اسانس هل:چند قطره
 • روغن مایع:به مقدار کافی
 • سیاه دانه به مقدار لازم

دستور پخت شیرینی کرکی(بهشتی) :

ابتدا روغن صاف را داخل قابلمه کوچکی بریزید و روی شعله گاز قرار دهید تا روغن آب شود. سپس آن را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا کمی خنک شود. روغن آب شده، پودر قند، وانیل و اسانس هل را در کاسه ای بریزید و برای 5 دقیقه با همزن خوب هم بزنید تا مواد با هم ترکیب شده و کرم رنگ شود. در این مرحله پودر کاکائو را افزوده و مجدد هم بزنید تا مواد یکدست شود. در مرحله بعدی آرد را افزوده و مواد را مخلوط کنید تا خمیر شیرینی آماده شود. در صورتی که خمیرتان سفت بود کمی روغن مایع به آن اضافه کنید تا نرم شود. مواد را داخل قیف بریزید و با ماسوره دلخواه شیرینی را داخل سینی با فاصله از هم بریزید. روی هر شیرینی کمی سیاه دانه و یا کنجد بریزید ، شیرینی ها را برای 10 تا 12 دقیقه با دمای 175 درجه بپزید.

شیرینی بهشتی  

نکات تکمیلی در مورد شیرینی بهشتی

زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 20دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 15دقیقه میباشد .
شیرینی بهشتی را می توانید در وعده دسر - سرو کنید .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 6 نفر مناسب میباشد .

طرز تهیه شیرینی بهشتی خانگی با 3 روش ویژه و متفاوت

4.3220
این مطلب مفید بود ؟18931
وبگردی