حمام بعد ورزش
دوش گرفتن بعد از ورزش باعث ریکاوری عضلات می شود. البته دانستن نکات و چگونگی دوش گرفتن و سرد کردن بدن بعد از ورزش اهمیت زیادی در ریکاوری بهتر بدن دارد.

تمام نکات و باید نبایدهای حمام بعد ورزش

زمانی که ورزش می کنید، عرق روی بدنتان می ریزد، درد عضلانی می گیرید، ضربان قلبتان بالا می رود و تغییرات دیگری هم در پیش است که همه این ها را می توانید با یک دوش آب گرم بهبود ببخشید. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا بعد از باشگاه و ورزش باید دوش بگیرید؟ قطعاً یکی از دلایل آن، شستن عرق از روی بدن و رعایت بهداشت است و اما این که حتما باید بعد از ورزش دوش گرفت، یک عقیده درست است. اگر شما هم کنجکاو فهمیدن پاسخ این سوال هستید، این قسمت از ورزش و سلامت نمناک را تا انتها دنبال کنید.

دوش گرفتن

آیا دوش گرفتن یا حمام کردن بعد از ورزش به ریکاوری بهتر بدن کمک می کند ؟

دوش گرفتن بعد از ورزش باعث ریکاوری عضلات می شود و توانایی بدن را دوباره بر می گرداند زیرا بدن بعد از دوش گرفتن می تواند لاکتیک اسید دریافت کند. لاکتیک اسید یک ماده شیمیایی طبیعی است که ممکن است باعث سوزش عضلات هم بشود. آب سرد بعد از ورزش به ریکاوری سرعت بالاتری می بخشد، و قدرت بدنی را دوباره باز می گرداند. دوش آب سرد به کاهش ضربان قلب کمک کرده، فشار قلبی عروقی را نیز کاهش می دهد؛ مخصوصا اگر زیاد عرق کرده باشید.

دوش آب سرد یا آب داغ، کدام بهتر است ؟

دوش گرفتن با آب داغ ممکن است احساس خوبی بعد از ورزش به شما بدهد اما دوش آب سرد که البته منظور آب ولرم مایل به سرد است از لحاظ علمی روش بهتری برای پاکسازی عرق روی بدن است. فواید دوش آب سرد برای ریکاوری بعد از یک جلسه تمرینی بیشتر است. آب سرد احتمالاً درد های شما را بعد از ورزش تا حد مطلوبی بهبود می بخشد اما شاید باعث سفتی عضلات و افزایش ضربان قلب شود. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، بهتر است که دوش خود را با آب ولرم یا معمولی شروع کنید. بعد از این که دمای بدنتان کاهش پیدا کرد، می توانید آب را به دمای کم تر برسانید. در انتهای زمان حمام ، آب سرد را باز کنید تا دوباره ریکاوری شوید.

دوش آب گرم بعد از حمام، جریان خون را در کل بدن به راه می اندازد و به درخشندگی پوست کمک می کند و سوزش عضلانی را بهبود می بخشد اما دوش آب خنک دمای بدن را کاهش می دهد، و ضربان قلب را آرام می کند. معمولا این مطالعات نشان می دهد که دوش آب ولرم بعد از حمام، علاوه بر فوایدی که دارد، جریان خون را نیز بهبود می بخشد. 

دوش آب سرد

فواید دوش گرفتن بعد از ورزش

استحمام بعد ورزش فواید قابل توجهی دارد و اثرات مثبتی روی جسم و روح میگذارد که شامل :

رهایی از شر باکتری های روی پوست

ورزش مخصوصاً در محیط های بسته مثل باشگاه یا حتی منزل، عاملی برای جذب باکتری روی پوست است. در بخش های قبلی ورزش و تناسب اندام نمناک هم خواندید که زمانی که دوش می گیرید و به بدن آب و صابون می زنید، عرق شسته می شود . سلول های مرده از روی پوست برداشته شده و بدن پاکسازی می گردد.

جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست

زمانی که ورزش می کنید، لابلای منافذ پوست شما از عرق و آلودگی پر می شود و در نتیجه هم ظاهر پوست را به هم می ریزد و هم احساس سنگینی خواهید داشت. دوش گرفتن باعث می شود که علاوه بر پاک شدن عرق، از هرگونه آکنه یا جوش جلوگیری گردد.

افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن

هنگامی که با آب سرد دوش می گیرید، سیستم ایمنی شما به سرعت بهره وری بالاتری پیدا می کند و منظم تر از قبل کار خواهد کرد. 

سیستم ایمنی بدن

چگونه بعد از ورزش دوش بگیریم ؟

بعد از این که ورزش پر قدرت خود را به اتمام رساندید، سعی کنید که در نهایت یک نوع ورزش سبک انجام دهید تا بدن خود را سرد کنید و ضربان قلب تان را آرام کنید. این ورزش مخصوص سرد کردن، باید 5 الی 10 دقیقه طول بکشد.

هنگامی که ضربان قلب کم کم آرام شد، عضلات خود را بکشید تا لاکتیک اسید اضافی از بدن بیرون بیاید و از سوزش بعد از ورزش جلوگیری شود.

سپس آب ولرم را در حمام باز کنید تا بدن شما به دلیل تغییر دمای زیاد شوکه نشود. کم کم که دمای بدن کاهش پیدا می کند، می توانید آب را کمی خنک تر کنید تا بدن با آن مطابقت داشته باشد.

از یک صابون ضد باکتری برای پاکسازی عرق و باکتری روی بدن استفاده کنید. با انجام این کار کم کم ضربان قلب شما نیز کاهش پیدا می کند.

در 90 ثانیه آخر حمام، کم کم دمای آب را کاهش دهید تا بدنتان خنک شود و به آن عادت کند.

حال با یک حوله تمیز، به طور کامل بدن تان را خشک کنید و بعد بیرون بیایید. 

حوله

روش های مناسب سرد کردن بدن بعد ورزش

طبق نظر کارشناسان ، سرد کردن بدن جزو مراحل اصلی ورزش است و همانند گرم کردن از آسیب های وارده به بدن جلوگیری می کند که البته این مرحله نیز باید از راه صحیح انجام شود، روش هایی مثل:

پیاده روی ، طناب زنی یا انجام تمرینات با شدت کمتر

هنگامی که ضربان قلب شما افزایش پیدا می کند، بسیار مهم است که قبل از دوش گرفتن اول بدن تان را آماده کنید و کمی آن را سرد کنید. مثلاً 5 الی 10 دقیقه تمرین مربوط به سرد کردن انجام دهید که شدت کمتری دارد و به کاهش دمای بدن شما کمک می کند.

دوش آب ولرم

همانطور که گفتیم دوش آب ولرم که کم کم دمای آن کاسته می شود، راهی برای کاهش التهابات عضلانی، دفع لاکتیک اسید اضافه و ریکاوری بهتر ماهیچه هاست.

سوخت رسانی به بدن

4 الی 5 دقیقه بعد از ورزش شدید و سنگین، به بدنتان انرژی لازم را برسانید. مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین یا نوشیدن اسموتی های غنی از ویتامین ، یک راه ایده آل برای تعادل بخشی به بدن شماست. 

نوشیدنی های پروتئینی

اگر برای دوش گرفتن زمان نداشتیم ، چه کار کنیم ؟

  • • اگر بعد از ورزش برای دوش گرفتن زمان نداشتید، مراحل دیگری هستند که می توانید آن ها را در پیش بگیرید و بعد با یک حوله خشک و تمیز ، عرق را از روی بدنتان پاک کنید تا لابلای منافذ پوست شما تمیز شود.
  •  سپس بدن تان را با دستمال های ضدعفونی و ضدباکتریایی تمیز کنید؛ مخصوصا در قسمت هایی که عرق زیادی تجمع پیدا کرده است.
  •  از دستمال های تمیز و نرم برای از بین بردن عرق اضافه روی پیشانی، چانه و گردن استفاده کنید .البته این دستمال نباید با دستمالی که روی بدن می زنید، یکی باشد.
  •  لباس های خود از جمله لباس های زیر را هم عوض کنید.
  •  دستان خود را با صابون بشویید تا هر گونه باکتری از سطح دست شما بیرون برود.

نکته مهم

همانطور که گفتیم، دوش آب خنک بعد از حمام توصیه می شود اما مراقب باشید که به یک باره زیر دوش نروید.

پس، از قبل باید تمرینات مربوط به سرد کردن را انجام دهید . سپس با آب ولرم شروع کنید و کم کم که دمای بدنتان کاهش پیدا کرد، دمای آب را نیز کمی خنک کنید تا بدنتان دچار شوک نشود.

فواید حمام بعد ورزش + درباره سرد و گرم بودن آب

526
این مطلب مفید بود ؟260
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی