تغذیه و بی خوابی

وقتی عامل بی خوابی تان تغذیه شماست

کد مطلب : 77555زمان مطالعه : 3 دقیقه
گاهی اوقات ممکن است پس از بیدار شدن از خواب بی قراری کنیم یا دچار درد عضلانی باشیم، تغذیه و رژیم غذایی نامناسب از عاملان اصلی بی خوابی و بد خواب شدن افراد است.

تغذیه و بی خوابی ؛ وقتی عامل بی خوابی تان تغذیه شماست

آیا زمانی که بیدار می شوید، احساس سستی می کنید؟ انگار که اصلاً نخوابیده بودید. پس حتما اشکال از رژیم غذایی شماست. گاهی اوقات خواب شبانه ما به گونه ای است که بعد از بیداری احساس خستگی و بی قراری بیشتری می کنیم. پس اگر این دفعه هر کدام از این علایم زیر را داشتید، احتمالاً رژیم غذایی شما باعث شده است تا خوابتان به هم بریزد. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک با ما همراه باشید.

تغذیه بی خوابی

علائمی که ارتباط تغذیه و بی خوابی را نشان می دهد

1. احساس خستگی می کنید

احساس خستگی ممکن است نتیجه چیزهای زیادی باشد. اگر با احساس خستگی از خواب بیدار می شوید احتمالاً بدن شما در پروسه گوارش هنگام خواب دچار چالش هایی بوده است؛ مخصوصاً ممکن است غذاهایی مصرف کرده باشید که باعث ایجاد رفلاکس اسید معده و سوزش آن شده باشد. مثلاً پیتزا پپرونی یکی از مواد غذایی است که رفلاکس زیادی از اسید معده را ایجاد می کند که علت آن هم اسیدی بودن سس گوجه فرنگی است. سوزش معده یا رفلاکس اسید خواب عمیق را به هم می ریزد و باعث ایجاد احساس خستگی هنگام بیداری خواهد شد.

خوردن پیتزا

2. بیدار شدن در نیمه شب

کسانی که الکل مصرف می کنند، تقریباً 4 تا 5 ساعت طول می کشد که الکل از بدنشان خارج شود و در نتیجه بدن باید خودش را با این موقعیت تنظیم کند. اگر این فرایند هنگام خواب اتفاق بیفتد، آن را به هم می ریزد. پس باید هر چه سریع تر این عادت را ترک کنید.

بیدار شدن در شب

3. درد عضلانی

اگر به اندازه کافی آب مصرف نمی کنید، احتمالاً بدن شما کم آب و دهیدراته شده و انقباض عضلات اتفاق افتاده است؛ مخصوصاً زمانی که خواب هستید. نوشیدن الکل در اواخر شب باعث کم آبی بدن می شود و بنابراین بسیار مهم است که در طول روز آب بنوشید.

درد عضلانی

4. به خواب نرفتن

احتمالاً دلیل این مسئله مصرف کافئین است. قهوه و چای جزء میان وعده هایی هستند که به شدت سطح کافئین بالایی دارند و خواب شما را به هم می ریزند. کافئین یک محرک است که سیستم عصبی مرکزی شما را برای بیدار ماندن هوشیار نگه می دارد و سعی می کند که با خستگی مبارزه کند. اگر هم بدن شما خسته نباشد، خوابیدن برایش سخت خواهد شد.

قهوه علت بی خوابی

5. دستشویی رفتن هنگام خواب

اگر بدن شما دهیدراته و کم آب باشد و مدام قبل از خواب آب بنوشید، احتمالاً هنگام خواب یکسره باید به دستشویی بروید. پیش از این در بخش سلامت نمناک خواندید که اگر می خواهید از کم آبی بدن جلوگیری کنید، باید این را بدانید که مصرف آب قبل از خواب هیچ کمکی به شما نخواهد کرد و سعی کنید آب بدن خود را در طول روز تامین کنید.

نوشیدن آب کافی

6. احساس سستی

اگر بدن شما چرخه خواب را به طور کامل طی نکرده باشد، احتمالاً صبح ها احساس سستی خواهید داشت. سوزش معده و رفلاکس اسید معده عامل این مشکلات است و دقیقاً شبیه به زمانی عمل می کند که مشکلات گوارشی را در بدن شما تشدید می کند. اگر جزء افرادی هستید که معمولا میان وعده های سنگین مصرف می کنند یا شام خود را دیر وقت می خورند، پس احتمالاً دچار این مشکل خواهید شد زیرا بدن شما برای گوارش دچار سختی می شود و نمی تواند وعده غذایی آخر شب را به خوبی هضم کند و در نتیجه خواب شبانه تان را به هم می ریزد.

وقتی عامل بی خوابی تان تغذیه شماست

511
این مطلب مفید بود ؟110
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی