زیبایی پوست
بسیاری از توصیه ها برای زیبایی پوست از زمان های قدیم وجود دارد و مردم آنها را پذیرفته اند اما با تحقیق روی این باورها نادرست بودن بسیاری از آنها ثابت شده است.

باورهای غلط قدیمی درباره زیبایی پوست و مو

همه ما به دنبال راه‌هایی برای زیباتر به نظررسیدن هستیم، به همین دلیل بسیاری از باورهای اشتباهی که در این زمینه وجود دارد را به راحتی می پذیریم، این باورها ممکن است توصیه ای از مادر یا مادر بزرگتان باشد اما تحقیقات ثابت کرده است تمام توصیه هایی که در مورد زیبایی وجود دارد، درست نیست و برخی از این باورهای غلط قدیمی رد شده اند. در این بخش از نمناک چندین باورغلط قدیمی که درباره زیبایی وجود دارد، را آورده ایم.

زیبایی پوست

وازلین بزن به پوستت

ماده اصلی مورداستفاده برای تهیه وازلین، نفت خام است. وازلین پالایش نشده ممکن است حاوی مواد مضر باشد، اما وازلین تصفیه شده معمولا ایمن است وبرای پوست صورت و دیگر نقاط بدن خطری ندارد. وازلین مزایای مرطوب‌کنندگی داشته و می توانند به پاک کردن آرایش کمک کنند اما برای کاهش چین و چروک بهتر است از درمان های موضعی حاوی رتینول کمک بگیرید.

خمیر دندون بزنم به جوش هام

یک باور قدیمی وجود دارد که برای از بین بردن جوش ها می توان از خمیر دندان استفاده نمود اما قرار دادن خمیر دندان روی جوش ها ممکن است پوست را تحریک، قرمز و خشک کند پس برای از بین بردن جوش ها از خمیر دندان استفاده نکنید و از داروهای از بین برنده جوش که حاوی اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پر اکساید هستند، استفاده نمایید.

جای جوش

گلاب بزنم پوستم روشن بشه

گلاب فواید فراوانی برای پوست دارد و بسیاری از افراد بر این باورند که گلاب سبب روشن شدن پوست می شود. گلاب اگر به پوست شما سازگار باشد، می تواند به عنوان یک روشن کننده طبیعی مورد استفاده قرار بگیرد و با تنظیم چربی صورت به روشن شدن و براق شدن پوست صورت کمک کند اما در برخی افراد گلاب موجب تیرگی پوست می شود. گاهی استفاده از گلاب برای پوست موجب بروز حساسیت های پوستی مانند خارش، قرمزی و سوزش می شود.

تیغ بزن موهات پرپشت بشه

به گفته مادر بزرگ ها تراشیدن موها باعث می شود آن ها ضخیم‌تر، درشت تر یا تیره‌تر شوند اما تیغ زدن بر سرعت رشد مو یا ضخامت مو تأثیر نمی گذارد و موهای شما با تیغ زدن پر پشت نمی شود.

شیو کردن

برای جلوگیری از ترک بارداری کره ی کاکائو بزن

برخی خانم ها در دوران بارداری برای جلوگیری از ترک ها یا استرچ مارک از کره ی کاکائو استفاده می کنند اما کره ی کاکائو از استرچ مارک جلوگیری نکرده یا شدت آن ها را کاهش نمی دهد.

ویتامین های پریناتال رشد موها رو سریع تر می کنه

بسیاری از خانم ها به خاطر تغییرات هورمونی در طول دوران بارداری، رشد سریع موها و افزایش ضخامت مو را تجربه می کنند پس رشد موها در بارداری به دلیل تغییر هورمون ها می باشد و ویتامین های دوران بارداری باعث ضخیم‌تر شدن موها نمی شوند.

بارداری

من تو خونه ضد آفتاب نیاز ندارم

بسیاری از افراد بر این باورند که تنها باید در روزهای آفتابی در بیرون از خانه از ضد آفتاب استفاده نمود اما استفاده از ضد آفتاب در خانه نیز باید در روتین پوستی شما قرار بگیرد. اشعه ماوراء بنفش میتواند از پنجره های شیشه ای نیز نفوذ کند و لازم است برای حفاظت از سلامت پوست در منزل هم ازکرمهایی حاوی SPF استفاده کنید.

پوست من چربه زیاد برم حموم

هر روز حمام رفتن پوست و موی شما را خشک می‌کند و آسیب جدی به آنها می‌زند. بیش از حد رفتن به حمام و شستن زیاد پوستتان سبب می شود، پوست برای تولید چربی بیشتر تمایل داشته باشد. زمانی که صورت خود را مرتب با صابون‌های قوی می ‌شویید، برخی از چربی‌های محافظ و موانعی که از جوش‌ها و حتی سوزش‌ها جلوگیری می‌کنند را از بین می‌برید. به جای آن صورت خود را با پاک‌کننده‌ای ملایم بشویید و پس از آن از یک مرطوب‌کننده یا ضد‌آفتاب استفاده کنید.

کرم ضد چروک، چروک رو از بین می بره

یکی دیگر از باورهای غلط زیبایی این است که کرم ضد چروک، چروک را از بین می برد اما بسیاری از کرم‌های ضدچروک به سادگی عمل آبرسانی به پوست را انجام داده و آن را محکم کرده و می کشند و شما به‌طور موقتی ظاهری زیبا پیدا می‌کنید.

کرم

جوش های چرکی رو فشار بده

برخی افراد بر این باورند جوش های چرکی را باید فشار داد اما فشار دادن جوش های چرکی سبب می شود چرک به قسمت‌های عمیق پوست نفوذ کند و سبب التهاب و زخم شدن و برجای ماندن اثر جوش می شود.

زخم ها روباز بزاری زودتر خوب میشه

این تصور غلط بین مردم وجود دارد که فکر می کنند با باز گذاشتن زخم و هوا خوردن آن، زخم زودتر خوب می شود اما زخم یا خراش باز و بدون پانسمان در معرض خطر باز شدن مجدد یا عفونت قرار دارد. در صورت مردد بودن در مورد استفاده از بانداژ، آن را با یک چسب زخم بپوشانید و روزانه عوض کنید تا از نفوذ باکتری‌ها جلوگیری شود.

باورهای کاملا غلط قدیمی درباره زیبایی پوست و مو

448
این مطلب مفید بود ؟3810
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی