افتادگی پوست
بعد از رژیم های غذایی فراوان و یا ورزش های مختلف وقتی به وزن ایده آل خود می رسید یک مشکل به نام افتادگی پوست به وجود می آید که بدون جراحی نیز قابل درمان است.

راه حل و پیشگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری

کاهش وزن نقش زیادی در سلامت بدن ما دارد اما یکی از نگرانی ها برای کم کردن وزن افراد ، افتادگی پوست می باشد  زیرا بسیاری از افراد بعد از کاهش وزن خود، آب زیادی از بدن خود را از دست می دهند و در نتیجه پوست آن ها مانند همیشه شاداب نخواهد بود. به همین دلیل در این قسمت از تناسب اندام نمناک راه های پیشگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری را به شما معرفی خواهیم کرد. 

دلیل افتادگی پوست بعد از لاغری 

قبل از اینکه راجع به راهکارها و درمان های این مشکل صحبت کنیم، اول باید مشکل را ریشه یابی کنیم. احتمالاً بعد از لاغری متوجه افتادگی تدریجی پوست خود شده اید اما دلیل اصلی آن کاهش وزن نیست. زمانی که وزن شما افزایش پیدا می کند، پوستتان به دلیل ایجاد بافت جدید چربی کشیده می شود و سپس زمانی که شروع به کاهش وزن می کنید، این چربی سوزی باعث ایجاد فضای خالی و کاهش انعطاف پذیری پوست شما خواهد شد و در نتیجه دچار شل شدگی و افتادگی پوست می شوید. 

 افتادگی پوست

عواملی هستند که روی افتادگی پوست در طول کاهش وزن تاثیر می گذارند که شامل موارد زیر می باشند:

 •  سیگار کشیدن که تولید کلاژن پوست را کاهش می دهد و سفتی و انعطاف پذیری آن را می کاهد.
 •  سن که تاثیر زیادی روی شل شدن و افتادگی پوست دارد.
 •  قرار گرفتن در معرض نور خورشید اشعه های مضر خورشید یکی از بزرگ‌ترین دشمن های سفتی و انعطاف پذیری و جوانی پوست می باشند. 
 •  ژنتیک ژن ها نقش بسیار مهمی در سلامت ما دارند و می توانند تاثیرات زیادی روی نوع پوست ما داشته باشند. 
 • مقدار وزن کاهشی بسیاری از افراد هستند که وزن زیادی کم می کنند. وزن کم کردن بیش از 40 کیلوگرم خطر افتادگی پوست را افزایش خواهد داد. 
 •  مدت زمان چاقی هر چقدر مدت زمان چاقی شما طولانی تر باشد، احتمال افتادگی پوست بعد از لاغری افزایش پیدا می کند. 

چگونه از افتادگی پوست بعد از لاغری جلوگیری کنیم؟ 

و اما راه حل و چاره ای که شما را در جلوگیری از افتادگی پوست بعد کاهش وزن یاری میکند شامل مواردی است که در ادامه با هم میخوانیم

از رژیم های غذایی سخت و فوری استفاده نکنید

تقریباً بیش از 50 درصد افراد ترجیح می دهند که از رژیم های غذایی برای لاغری استفاده کنند که هرچه زودتر آن ها را لاغر کند اما رژیم هایی که شما را سریع لاغر می کنند، آسیب های زیادی به بدن از جمله پوستتان وارد می کنند. 

 به اندازه کافی آب بنوشید

بدن بدون آب نمی تواند عملکرد صحیح و مناسبی داشته باشد. اگر به اندازه کافی آب ننوشید، تشنگی پوست شما را دچار خشکی و شکنندگی می کند و آسیب های جبران ناپذیری از جمله افتادگی را به وجود می آورد.

آب

 وزن خود را تدریجی کم کنید

اگر بخواهیم صادق باشیم، همه ما دوست داریم که هر چه سریع تر به این هدف دست پیدا کنیم  اما همان طور که گفتیم، کاهش وزن تدریجی، نه تنها بدن سالم تری را برای شما باقی می گذارد، بلکه پوست شما را نیز مانند همیشه جوان نگه می دارد. 

 فقط روی ورزش های هوازی تمرکز نکنید

ورزش های هوازی یا ایروبیک به لاغر شدن شما کمک می کنند اما اگر در انجام آن ها زیاده روی کنید، توده عضلانی شما به یکباره کاهش پیدا می کند و در نتیجه زیاده روی در ورزش های هوازی، روش پیشنهاد شده مناسبی برای کاهش وزن نمی باشد.

 سیگار را ترک کنید 

سیگار یکی از عوامل تقویت کننده پوست شناسایی می شود؛ مخصوصاً اگر همزمان با کاهش وزن از آن استفاده کنید. پس قبل از اقدام به رژیم گرفتن، حتما سیگار را ترک کنید.

ترک سیگار

 از پوست خود در برابر نور آفتاب محافظت کنید

همه ما عاشق نورخورشید هستیم اما نباید اشعه های مخرب آن را برای پوست فراموش کنیم. قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید مخصوصاً بین ساعت 10 صبح الی 3 بعد از ظهر کلاژن سازی پوست ما را مختل می کند و عاملی برای افتادگی آن می باشد و همچنین همیشه هنگام بیرون رفتن از ضد آفتاب ها با اس پی اف بالا استفاده کنید.  

 مرطوب‌کننده بزنید 

پوست شما نیاز به مراقبت دارد تا بتواند سفتی و انعطاف خود را حفظ کند. آب و رطوبت یکی از عوامل تقویت کننده پوست می باشد و یکی از راه های تامین آن، استفاده از مرطوب‌کننده است. 

سایر اقدامات کمکی مرتبط با جلوگیری از افتادگی پوست

اقدامات دیگری نیز وجود دارند که در جلوگیری از افتادگی و شل شدن پوست بعد از لاغری مؤثر می باشند که شامل موارد زیر هستند:

 • استرس خود را کنترل کنید زیرا استرس مزمن تاثیر منفی روی پوست شما دارد.
 • به اندازه کافی بخوابید تا پوست شما استراحت کند و بتواند خود را بازیابی کرده و سفتی و انعطاف مناسب را به دست بیاورد.
 •  از مصرف نوشابه، چربی های ترانس و غذاهای حاوی قند و شکر بالا خودداری کنید زیرا ارزش غذایی بسیار کمی دارند.
 •  یوگا و مدیتیشن انجام دهید. 
 •  دو بار در هفته از ماسک صورت و اسکراب بدن استفاده کنید.  

لاغری

راهکارهای مؤثر دیگر برای پیشگیری از افتادگی پوست

علاوه بر آنچه گفته شد، روش های دیگری هم پیشنهاد می شود که شامل:

 تمرینات قدرتی انجام دهید

تمرینات قدرتی و مقاومتی در کنار مقدار کمی ورزش هوازی تا حد زیادی روی سفتی و جلوگیری از افتادگی پوست شما مؤثر است. 

 به اندازه کافی پروتئین مصرف کنید 

رژیم حاوی پروتئین و چربی سالم تا حد زیادی با التهابات پوست مبارزه می کند و مشکلاتی مثل کمبود کلاژن و کمبود کراتین را از بین می برد.

 پوستتان را ماساژ دهید

ماساژ یکی از راه های کاهش استرس و بهبود انعطاف پذیری پوست شما می باشد. پس چه بهتر که علاوه بر حفظ رطوبت، آن را ماساژ دهید.

ماساژ

 از پوست خود مراقبت کنید

به دنبال تقویت پوست خود باشید که یکی از راه های آن استفاده از محصولات ارگانیک می باشد. استفاده از محصولات شیمیایی را تا حد امکان کاهش دهید زیرا حاوی مواد سمی و مضر برای پوست شما است.

 چربی های سالم مصرف کنید

چربی های سالم یکی از عوامل مهم سلامت پوست می باشند زیرا لایه داخلی پوست را تقویت می کند. هر سلول پوستی با مقداری لایه چربی احاطه شده است که دیواره سلولی را سالم می سازد و روی سفتی و بهبود ظاهر پوست شما تاثیر گذار است.

بهترین راه جلوگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری

59
این مطلب مفید بود ؟90
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح/ن.ح
وبگردی