مراقبت از پوست
برخی از افراد با وجود روتین های مختلف پوستی باز هم با مشکلات پوست درگیر هستند دلیل این اتفاق اشتباهات و باورهای مخرب است که تاثیر عکس بر پوست صورت میگذارند.

باورهای اشتباه و مخرب در روتین مراقبت از پوست

بدونِ شک برخی از نکات مراقبت و زیبایی آنقدر شناخته شده هستند که تمایل دارید باورشان کنید؛ چرا که اساساً همه در موردشان صحبت می کنند. فقط در صورتی که تصمیم بگیرید خودتان هر یک از آنها را تست کنید و در این صورت ممکن است به این نتیجه برسید که این ترفند جواب نداده و حتی می تواند برای سلامتی تان مضر هم باشد؛ بنابراین بهتر است که در این باره تجدید نظر کرده و به این فکر کنید که بعضی از روش ها به جای اینکه پوست شما را بهتر کند، آن را خراب می کند. برای این که کارتان راحت ‌تر شود، در این قسمت از بهداشت و سلامت پوست و موی نمناک این اشتباهات را برایتان توضیح خواهیم داد.

در مدت زمان کوتاه از چند محصول مختلف پوست استفاده میکنید

همه ما شاید یک بار روتین های مراقبت از پوست را در اینترنت جستجو کرده باشیم و متوجه شده باشیم که به محصولات مختلف و زیادی نیاز داریم و باید همزمان برای صورت استفاده کنیم. شاید در چنین حالتی با خود فکر کنیم که از این طریق، مراقبت زیادی از پوستمان هم کرده ایم؛ اما در واقع استفاده از چندین محصول روی پوست هرگز الزامی نیست، زیرا صورت نمی تواند همه آنها را به یکباره جذب کند و در نتیجه ممکن است مشکلاتی مانند مسدود شدن منافذ، خشکی، حساسیت و قرمزی روی پوست ایجاد شود.

محصولات پوستی

با وجودِ پوست چرب از مرطوب‌کننده استفاده نمی کنید

اگر پوست چربی دارید، احتمالاً فکر می کنید نیاز به محصولی دارید که پوست شما را خشک کند؛ اما در حقیقت مرطوب‌کننده‌ ها آب را در لایه خارجی پوست نگه می دارند، به جای این که بخواهند به آن چربی اضافه کنند؛ پس به این فکر کنید که با وجود پوست چرب باز هم نیاز به مرطوب‌کننده و آبرسان دارید.

بر خلاف جهت رشد مو شیو می کنید

شیو کردن بر خلاف جهت رشد مو به خاطر نزدیک بودن وسیله شیو به پوست؛ باعث بریدگی پوست می شود و احتمالِ رویش موی زیر پوستی را بالا می‌ برد و باعث ایجاد حساسیت و جوش خواهد شد و سوزش به وجود می‌ آورد؛ پس بهتر است که در جهت رشد موها شیو کنید.

کَره؛ سوختگی را درمان می کند

بسیاری از شما تصور می کنید که با اعمال چیزی چرب مثلِ کره گرما و داغی ناشی از سوختگی را می گیرید؛ در صورتی که گرما بدتر به داخل پوست نفوذ می کند. بهترین راه برای از بین بردن سوختگی، این است که فورا زیر شیر آب سرد بگیرید. اگر از آب یخ یا خود یخ به صورت مستقیم استفاده کنید، باز هم پوست تان آسیب می بیند.

کره برای سوختگی

جوش ها را در زمان مناسب نمی ترکانید

اگر ترکاندن جوش را درست انجام دهید، باعث می شود که زودتر از بین برود، زیرا اینگونه فشار داخل آن کم شده و مواد آسیب زننده از آن بیرون می آید. فقط باید این کار را در زمان درست انجام دهید؛ وقتی را انتخاب کنید که جوش کاملاً سفید شده باشد، کمی برآمدگی داشته و محتویات آن آماده بیرون زدن باشد و بعد به آرام‌ترین حالت ممکن این کار را انجام دهید.

صورت تان را با آب داغ می شویید تا منافذ باز شده و تمیز شود

بخار آب داغ حمام باعث باز شدن منافذ می شود و خیلی از افراد فکر می‌ کنند که این اتفاق خوب است و باعث می شود تا لابلای منافذ پوست آنها تمیز گردد؛ اما این روش بدتر پوست تان را خشک می کند. آبی برای پوست مناسب است که بخار آن باعث قرمزی و خشکی نشود، یعنی آنقدر داغ نشده باشد.

فکر میکنید لایه برداری عمیق‌تر، پوست را تمیزتر میکند

خیلی از شما فکر می کنید که باید پوستتان را به عمیق ترین حالت ممکن اسکراب یا لایه برداری کنید تا مواد ناخواسته و سلول های مرده بیرون بزند و پوست تازه و تمیزی داشته باشید؛ اما در حقیقت لایه‌ برداری فرایندی است که باید خیلی ملایم انجام شود تا پوست بتواند دوباره خود را بازسازی کند. اسکراب خیلی خشن و عمیق باعث آسیب، عفونت، مسدود شدن منافذ و افزایش چین و چروک خواهد شد.

مراقبتی که بجای بهتر شدن پوست، اونو خراب میکنه

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
وبگردی