تولد
خوابیدن با چراغ روشن
تا به حال به این فکر کرده اید که چرا هنگام خواب چراغ را خاموش می کنیم و خوابیدن در اتاق روشن به هیچ وجه توصیه نمی شود؟ این مسئله دلیلی بسیار مهم دارد.

وقتی با چراغ روشن می خوابیم چه اتفاقی در بدنمان می افتد

احتمالا برایتان پیش آمده که با چراغ روشن در اتاق خوابیده بوده اید. فرقی ندارد که دلیل این موضوع چه باشد، در هر صورت خوابیدن با نور لامپ و چراغ روشن مضراتی دارد که باعث می شود شما به اندازه کافی از خوابتان بهره مند نشوید.

در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم به شما بگوییم زمانی که با چراغ روشن بخوابید، چه اتفاقی در بدنتان می افتد.

آسیب به سیستم تولید مثل

مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی هنگام شب، باعث افزایش خطر ناباروری می شود. این ازمایش روی موش های ماده انجام شده است. این موش ها شب ها در نور روشن می خوابیدند و نسبت به موش هایی که شب ها در تاریکی می خوابیدند، میزان ناباروری بیشتری داشتند.

همچنین ریتم سیستم شبانه روزی بدن آن ها یعنی ساعت درونی بدنشان هم به هم ریخته بود. پس نور چراغ حین خواب شب روی سیستم باروری خانم ها اثرگذار است.

مطالعه دیگری هم در این زمینه انجام شد و به این نتیجه رسیدند پرستارانی که شیفت شب دارند، معمولا احتمال ابتلا به این مشکل و به هم ریختن چرخه قاعدگی در آن ها بیشتر است.

تست بارداری

مشکلات قلبی

نور هنگام شب نه تنها ملاتونین را کاهش می دهد بلکه باعث فشار خون نیز می شود. اگر شب ها در معرض نور زیاد قرار بگیرید، تولید ملاتونین در بدن سرکوب می شود و در نتیجه فشار خون افزایش پیدا می کند و نوسانات زیاد می تواند عاملی برای افزایش احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سکته باشد.

افزایش وزن

قرار گرفتن زیاد در معرض نور مصنوعی هنگام شب، علت کاهش متابولیسم و سوخت و ساز است که باعث به هم ریخته شدن چرخه خواب و ریتم شبانه روزی بدن می شود و عاملی برای چاقی خواهد بود.

مطالعه ای روی 43000 خانم در این زمینه انجام شده است و نشان می دهد افرادی که شب ها با نور روشن تلویزیون می خوابند، با افزایش وزن مواجه خواهند بود. این تغییر بدون توجه به کیفیت یا زمان خواب رخ خواهد داد.

چاقی

تغییرات هورمونی

روشن بودن یک عدد چراغ هم می تواند تعادل هورمونی را به هم بریزد. نور حاصل از گوشی موبایل، تلویزیون یا کامپیوتر باعث کمبود ملاتونین می شود و همچنین فرآیند های بیولوژیکی آشفته می شوند. ملاتونین اولین چیزی است که در چنین حالتی سرکوب می گردد و خواب افراد به هم می ریزد. هورمون ها هم تحت تاثیر قرار می گیرند و هورمون های ضدپیری کمتر ترشح می شوند.

افسردگی

مطالعه ای در این زمینه نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور هنگام شب باعث افزایش خطر افسردگی می شود. به هم ریختن ریتم شبانه روزی علائم افسردگی را بدتر می کند. نور قرمز شاید اثرات مخرب کم تری داشته باشد زیرا حساسیت به طول موج قرمز در افراد کم تر است.

البته در بعضی از موارد نور درمانی با رنگ آبی هم انجام می شود اما به طور کل بهتر است که هنگام شب در معرض هیچ نوری قرار بگیرید.

خوابیدن با چراغ روشن چه بلایی سرمون میاره؟

4.519
این مطلب مفید بود ؟172
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
برچسب : خوابیدن
وبگردی