موجود عجیب غریب
برای دانشمندان و محققان حاضر باورکردنی نبود، موجود به ظاهر ناتوان دارای توانایی شگفت انگیز بود به گونه ای که ابتدا سرش را قطع کرده و سپس بدن جدیدی رشد داد.

موجود که سرش را قطع می کند و بدنی جدید رشد می دهد

محققان ژاپنی اخیراً متوجه یک توانایی در حلزون دریایی شده اند که می تواند سر خود را از بدن جدا کند و یک بدن جدید رشد دهد که هر کدام از اعضا تازه ، نو و سالم باشند. اتوتومی رفتاری است که یک حیوان از خودش نشان می دهد و از مکانیسم خود دفاعی استفاده می کند و دوباره شبیه به روز اول رشد می کند که در بسیاری از حیوانات جهان دیده شده است. اگرچه آتوتومی معمولاً اینگونه است که آن ها پا یا دم خود را جدا می کنند اما نمی توانند دوباره اعضای بدن جدیدی بسازند اما حلزون دریایی قادر به انجام این کار است.

حلزون

محققان در دانشگاه نارا در ژاپن گونه هایی از حلزون دریایی را مشاهده کردند که بعضی از آن ها عجیب و غریب بودند . چنانچه در تصویر این بخش از گوناگون نمناک مشاهده می کنید یکی از این حلزون ها بدن خود را به طور کامل جدا می کند و فقط با یک سر به زندگی خود ادامه می دهد. البته محققان بر این عقیده هستند که آن ها بعد از این اتفاق، مدت زمان کوتاهی زندگی می کنند و تا چند ساعت می توانند تغذیه داشته باشند . البته بعضی از آن ها زخم موجود در قسمت سرشان بهبود پیدا می کند و بعد از سه هفته ، یک بدن جدید را رشد می دهند و اعضای حیاتی بدن را کامل می کنند.

بسیار جالب است؛ بعد از این که بدن از سر جدا می شود ، همچنان تکان خوردن سر را هم مشاهده می کنید. شاید با خودتان فکر کنید که این حلزون بدون قلب و دیگر اعضای حیاتی بدن ، به زودی می میرد اما این اتفاق نمی افتد زیرا او دوباره از نو بدن خود را رشد می دهد.

این اولین نمونه از چنین رویدادی است. البته بعضی از موجودات دیگر مثل ستاره دریایی هم هستند که توانایی های عجیب و غریب تر دارند اما اکثر موجوداتی که چنین کار مشابهی انجام می دهند ، قلب ندارند اما این حلزون قلب هم دارد و می تواند تا چند هفته زندگی کند تا یک قلب جدید برای خودش به وجود بیاورد.

حلزون عجیب

البته محققان اعلام کرده اند که این پدیده در 9 گونه از حیوانات اتفاق می افتد که همگی قادر هستند دوباره به بدن اولیه خود برگردند. حلزون های دریایی پیرتر که بین 480 الی 520 روز قبل از جدا شدن سرشان تخم گذاری کرده اند، نمی توانند بدون بدن زندگی کنند و بعد از این اتفاق در عرض 10 روز جان خود را از دست می دهند.

جالب است بدانید که بدن های بعضی از این حلزون ها دست نخورده باقی می ماند و دوباره قادر به پرورش سر نیستند اما همین بدن می تواند به مدت 10 ماه هم زنده بماند.

هنوز محققان نفهمیدند که این حلزون های دریایی چگونه می توانند بدون اعضای حیاتی بدن زنده بمانند و انواع جدید را رشد دهند اما یک ایده در این باره وجود دارد که آن ها از کلروپلاست استفاده می کنند و آن را از طریق فتوسنتز به دست میآورند تا بدنشان دوباره از اول ساخته شود . البته این فقط یک تئوری است و هنوز به اثبات نرسیده است.

تقریباً بعد از این اتفاق، حلزون 80 درصد از وزن بدن خود را از دست می دهد و همین می تواند خطری برای جان او باشد. معمولاً حلزون های دریایی پیر این انتخاب را می کنند زیرا در هر صورت عمر آن آن ها کم است. در نتیجه این پدیده را رقم می زنند تا شاید شانس بیشتری برای زنده ماندن داشته باشند.

موجودی که سر خودشو قطع می کنه !!

4.226
این مطلب مفید بود ؟224
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/س
وبگردی