خواب حلزون
حلزون ها می توانند به مدت بسیار طولانی در خواب بمانند که البته خواب زیاد آن ها دلایلی نیز دارد، همچنین تشخیص خواب حلزون ها بسیار دشوار است.

حلزون ، موجودی که می تواند 3 سال بخوابد

در نگاه اول شاید تصورش را هم نکنید که حلزون های خاکی زندگی بسیار جذابی دارند. اما باید بدانید که این گاستروپود ها سبک زندگی کاملا منحصر به فردی دارند. این حیوانات هرمافرودیت (دو جنسی) هر دو اندام تولید مثل نر و ماده را دارند. آن ها هیچ حس شنوایی ندارند و نمک به طور بالقوه برایشان سم محسوب می شود. با این حال یکی از جالب ترین جنبه های زندگی آن ها نحوه خوابیدن شان است، این که تا چه مدت می توانند بخوابند. حال بیایید نحوه خواب برخی از حلزون ها را بررسی کنیم، در ادامه این بخش از سرگرمی نمناک همراه ما باشید.

حلزون ها تا چه مدت می توانند بخوابند؟

حلزون های خاکی می توانند تا 3 سال در خواب زمستانی یا تابستانی بمانند. اگرچه این مدت طولانی ممکن است در ابتدا جذاب به نظر برسد اما در واقع شرایط چندان ایده آلی نیست.

چرا حلزون ها این قدر می خوابند؟

حلزون ها برای زنده ماندن به رطوبت نیاز دارند بنابراین اگر در صورتی که هوا فاقد رطوبت باشد آن ها می توانند تا 3 سال بخوابند. براساس یک گزارش، بسته به شرایط جغرافیایی حلزون ها می توانند از خواب زمستانی به خواب تابستانی بروند و از آب و هوای گرم فرار کنند. در این مدت حلزون ها برای محافظت از خود در برابر هوای گرم مخاطی روی بدنشان ترشح می کنند. این موضوع اگرچه جالب است اما حلزون ها خوابیدن در مخاط خود را همیشه تکرار نمی کنند. وقتی هوا کاملا مناسب باشد آن ها تمایل دارند یک برنامه خواب منظم را دنبال کنند.

خوابیدن حلزون

آیا برنامه خواب حلزون ها با انسان متفاوت است ؟

برخلاف انسان ها، حلزون ها از قوانین شب و روز پیروی نمی کنند. به طور کلی حلزون ها در بازه های زمانی 13-15 ساعت می خوابند و بعد بیدار می شوند و سپس تا 30 ساعت یک بازه زمانی بیداری طولانی را تجربه می کنند.

مدت خواب حلزون

چگونه می توان تشخیص داد که حلزون خواب است ؟

تشخیص اینکه یک حلزون خواب است یا خیر بسیار دشوار است زیرا علائم مشخصی از جمله بسته بودن چشمان یا خروپف کردن را ندارند. با این حال، با چند روش ساده می توان تشخیص داد که حلزون خوابیده است یا خیر :

  • صدف آن ها ممکن است کمی از بدن شان آویزان باشد
  • پاهایی ریلکس کرده
  • شاخک های به عقب برده شده

این ممکن است ساده به نظر برسد و تصور کنید که حلزون مرده است اما زین پس وقتی یک حلزون بی حرکت را دیدید سریعا نتیجه گیری نکنید زیرا ممکن است در حال چرت زدن باشد.

حیوانی که 3 سال میخوابد و بدون آب و غذا زنده می ماند!

58
این مطلب مفید بود ؟80
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی