تولد
خطر برف شادی
برف شادی یکی از هیجان انگیزترین وسیله ها در جشن های مختلف برای کودکان و بزرگسالان می باشد اما این اسپری خطراتی برای سلامت بدن دارد که شاید کسی نداند.

عوارض و خطرات برف شادی

برف شادی یکی از آیتم های هیجان انگیز جشن ها و تولدهاست که برای کودکان و حتی بزرگترها جذابیت داشته و استفاده از آن هنگام عکاسی و فیلم برداری سبب زیباتر شدن تصاویر ثبت شده می شود اما متاسفانه در برخی از تولدها و... شاهد استفاده بیش از حد برف شادی هستیم.

اسپری کردن مستقیم برف شادی بر روی سر و صورت دیگران و استفاده بیش از حد از آن در فضای بسته نه تنها خطر آتش سوزی را در بر دارد بلکه موجب مشکلات و عوارض فراوانی می شود که در ادامه این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به آن پرداخته ایم.

مواد تشکیل‌دهنده برف شادی

 • کربنات کلسیم
 • ایزوبوتان
 • پروپان
 • سوربیتان تریستئارات

برف شادی

عوارض برف شادی برای کودکان و حیوانات خانگی و...

بسیاری از افراد در جشن تولدها برای شوخی و خنده برف شادی را روی سر و صورت دوستان خود خالی می کنند اما این کار اشتباه است و عوارض مختلفی را در پی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

اختلالات پوستی

تماس طولانی مدت برف شادی با پوست سبب می شود پوست تحریک شده و ملتهب گرددد و دچار سوزش و قرمزی و... شود.

سوزش و تحریک چشم

تماس برف شادی با چشم‌ها بی خطر نیست بلکه اگر برف شادی با چشم های شما تماس پیدا کند، سبب سوزش و تحریک چشم‌های حساس خواهد شد.

سوزش و تحریک چشم

مشکلات تنفسی

برف شادی شدیدا آلرژی‌زاست و برای افراد دارای سابقه آسم یا سایر مشکلات تنفسی و افرادی که به ذرات موجود در هوا حساسیت زیادی دارند، خطرناک است زیرا وجود مقدار زیادی از برف شادی در هوا موجب تحریک بینی، گلو و ریه‌ها می شود و مشکل این افراد را تشدید خواهد کرد.

مسمومیت

اگرچه مصرف خوراکی برف شادی نادر است اما اگر کسی آن را بخورد، ممکن است به مسمومیت دچار شود.

مشکلات قلبی و مرگ

استفاده از برف شادی در جشن ها و مهمانی ها و زدن آن بر سر و صورت افراد نه تنها موجب تشدید اختلالات پوستی، چشمی، تنفسی شده بلکه ممکن است باعث شوک آنافیلاکتیک و حتی مرگ شود.

مشکلات قلبی

توصیه های پزشکی برای جلوگیری از عوارض برف شادی

 • در صورت تماس برف شادی با پوست و بروز تحریکات پوستی، پوست را با آب و صابون بشویید و به پزشک مراجعه کنید.
 • در صورت تماس برف شادی با چشم، چشم‌ها را باز نگه‌دارید و به ملایمت برای مدت 15 تا 20 دقیقه بشویید. پس از این کار بهتر است هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کنید.
 • متخصصان توصیه می کنند، در صورت خوردن برف شادی توسط کودک و... سریعا به پزشک مراجعه شود.
 • اگر هنگام استفاده از برف شادی در فضای بسته احساس ناراحتی می‌کنید، سریعا به هوای آزاد بروید تا از مشکلات تنفسی جلوگیری کنید.
 • در صورت درگیری تنفسی شدید از دیگران بخواهید شما را به بیرون منتقل کنند.
 • در صورت بروز مشکلات قلبی و تنفسی گاهی اقدام به تنفس مصنوعی و تماس با اورژانس ضرورت پیدا می کند.

عوارض برف شادی

نکات مهم

 1. برف شادی، برای تزئین درخت کریسمس و پشت شیشه‌ها ساخته شده است پس برف شادی را روی سر و صورت افراد به خصوص بچه‌ها نزنید.
 2. برف شادی و انواع افشانه‌ها که در جشن تولد استفاده می‌شوند، قابلیت اشتعال بالایی دارند و در تماس با شمع یا سیگار حادثه آفریده و سوختگی‌ شدید ایجاد می‌کنند.
 3. اسپری مستقیم برف شادی روی صورت خطرات جدی به همراه خواهد داشت پس از اسپری مستقیم آن خودداری کنید.
 4. از برف شادی در مجاورت مواد غذایی، خوراکی‌ها و به خصوص کیک تولد استفاده نکنید.

خطر جدی برف شادی که خیلی ها ازش خبر ندارن

4.624
این مطلب مفید بود ؟222
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی