تاثیر نوشابه بر کبد
همه ما می دانیم که نوشابه برای سلامت بدن بسیار مضر است. بیماری های کبدی یکی از خطرناک ترین عوارض این نوشیدنی های گازدار و شیرین کننده مصنوعی می باشند.

عوارض جدی نوشابه برای سلامت کبد

احتمالا با تاثیر نوشابه بر چاقی آشنایی دارید، اما این نوشیدنی های گازدار و شیرین می توانند تاثیر جدی بر کبد هم بگذارند. بسیاری از مواد شیمیایی موجود در نوشابه تاثیر منفی بر کبد و سایر قسمت های بدن دارند.

وظیفه کبد به دام انداختن سموم و تبدیل آن ها به مواد بی ضرر است، خون را تصفیه و چربی ها را متابولیز می کند بنابراین باید تا حد امکان سالم باشد. در ادامه این بخش مهم از بهداشت و سلامت نمناک در مورد تاثیر نوشابه بر کبد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تاثیر نوشابه بر کبد

بیماری های کبدی که نوشابه عامل آنهاست

نتایج یک آزمایش نشان می دهد که یک شیرین کننده مصنوعی بنام اسپارتام که در نوشابه های رژیمی استفاده می شود، وضعیت عملکرد کبد در موش های آزمایشگاهی را تغییر داده است. اسپارتام باعث بروز مسمومیت کبدی می شود، بیماری که در اثر مصرف دارو هایی مانند ایبوپروفن و اریترومایسین ایجاد خواهد شد. عوارض نوشابه بر کبد شامل:

1- بیماری کبد چرب

بر اساس مطالعات انجام شده، نوشابه می تواند باعث بروز کبد چرب شود. در این تحقیق مصرف نوشابه افراد سالم و افراد دارای کبد چرب با یکدیگر مقایسه شدند و حدود 36 ماه تحت نظر بودند. بر اساس نتایج بدست آمده، 80 درصد از افراد دارای کبد چرب روزانه 50 گرم قند از نوشابه دریافت می کردند که این مقدار در افراد سالم خیلی کم تر بود.

اسپارتام موجود در نوشابه های رژیمی ممکن است مقاومت به انسولین را افزایش دهد و باعث بروز بیماری کبد چرب شود.

نوشابه برای کبد چرب

2- تجمع ماده شیمیایی فرمالدئید در کبد

تحقیقات دیگری در این زمینه انجام شد و نشان داد که حتی مقدار کم اسپارتام هم باعث تجمع فرمالدئید در کبد موش های آزمایشگاهی و اتصال آن ها به پروتئین می شود.فرمالدئید یک گاز است که به عنوان مواد نگهدارنده داخل اکثر مواد غذایی وجود دارد. علاوه بر این، می تواند از طریق دود سیگار و خوردن بعضی از غذا ها وارد بدن شود.

این ماده در آزمایشگاه باعث ایجاد سرطان در حیوانات شده است. قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی فرمالدئید می تواند باعث بروز سرطان در انسان ها شود.

3- مسمومیت کبدی

در اینجا صحبت ما در مورد قند اسپارتام است که برای شیرین کردن نوشابه های رژیمی استفاده می شود و به کبد آسیب جدی وارد می کند. مطالعات انجام شده نشان می دهد که اسپارتام یک ماده شیمیایی است که عملکرد کبد را تغییر می دهد و در نتیجه کبد از خود سم تولید می کند.

مسمومیت کبدی اغلب در اثر مصرف برخی از دارو ها ایجاد می شود. در واقع اسپارتام آنقدر برای بدن مضر است که همانند دارو ها به کبد آسیب می رساند.

مسمومیت کبدی

4- سیروز کبدی

نوشابه با دارا بودن مواد نگهدارنده ای بنام سدیم بنزوات می تواند باعث بروز سیروز کبدی شود که سیروز کبدی در صورت عدم درمان منجر به ایجاد زخم و نارسایی کبدی خواهد شد. بر اساس مطالعات انجام شده، سدیک بنزوات به سلول های کبد و ساید اندام های حیاتی بدن آسیب وارد می کند.

در یک آزمایش، تاثیر بنزوات سدیم بر روی مخمر زنده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که بنزوات سدیم با غیرفعال کردن DNA در میتوکندری عملکرد سلول را مختل کرده و با بسیاری از بیماری هایی که عصب را تخریب می کنند مانند پارکینسون مرتبط است.

* برخی تولیدکننده ها، استفاده از بنزوات سدیم را در نوشابه های خود متوقف کرده اند پس حتما مواد تشکیل دهنده نوشابه ها را قبل از خرید مطالعه کنید.

عوارض جدی و خطرناک نوشابه برای کبد

516
این مطلب مفید بود ؟160
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی