از پس مشکلات برآمدن
تمام مردم دنیا مشکلاتی در زندگی خود دارند اما برخی افراد برای برآمدن از پس هر مشکلی راه حل های بسیار موثری دارند و می توانند زودتر از مشکلات عبور کنند.

از پس مشکلات برآمدن به راه و روش های تاثیرگذار

همه افراد در زندگی خود با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند اما افرادی موفق می شوند که از پس مشکلات خود برآیند و بهترین راه حل ها را برای مشکلاتشان بیابند که نوع نگرششان متفاوت است و همه جوانب و راه حل ها را می سنجند و سپس تصمیم گیری می کنند.

اگر می خواهید شما هم به راحتی از مشکلات عبور کنید و بتوانید بهترین راه حل را برای مشکلات خود بیابید بهتر است نکاتی را که در این بخش از نمناک آورده ایم در نظر بگیرید.

با یک رویکرد مثبت شروع کنید

هنگامی که مشکلی پیش می آید تصور بدترین سناریوها آسان است اما قبل از اینکه اجازه دهید ذهن تان به سمت افکار منفی برود، یک قدم به عقب بردارید و هر مشکلی را به عنوان یک موقعیت ببینید.

شما با داشتن تفکر مثبت و خلاقانه و با رویکرد مناسب می توانید از پس مشکلات برآیید. در برخورد با مشکلات مانند افراد باهوش عمل کنید زیرا افراد باهوش در مواجهه با مشکلات تفکر خلاق داشته و خارج از چارچوب فکر می کنند، ذهن باز و رویکردی سیستماتیک دارند.

تفکر مثبت و خلاقانه

نگرش خود را تغییر دهید

برای اینکه بتوانید مشکلات خود را بهتر حل کنید، ابتدا باید نوع نگرش خود را عوض کنید. مشکلات واقعیت زندگی هستند و شما نمی توانید زمان و نحوه وقوع آنها را کنترل کنید اما می توانید نگرش خود را تغییر دهید و مثبت اندیش باشید و به یاد داشته باشید این یک وضعیت است که همه افراد با آن روبرو می شوند و شما تنها کسی نیستید که دچار مشکلات می شوید، با این گفت و گو مثبت می توانید اعتماد به نفس و خوش بینی را بالا ببرید. سعی کنید با واقعیت روبرو شوید و آنچه هست را بپذیرید، تا بتوانید راجع به آن به درستی تصمیم گیری کنید.

به جای سوال چرا من، بپرسید...

سؤال «چرا من؟» را با «من چه چیزی از این موقعیت یاد می گیرم؟» عوض کنید زیرا در هر سختی ای همیشه درسی برای یاد گرفتن است. درک کردنِ درسی که می توانیم بگیریم، به آن ارزشی مثبت می دهد و باعث می شود انگیزه پیدا کنیم.

مشکل را تعریف کنید

برای حل مشکل مهم است که مشکل را به روشنی مشخص کنید زیرا وقتی مسئله به وضوح مشخص شود، پیدا کردن راه حل آسان تر می شود اما اگر مشکل مشخص نشود، ممکن است هرگز راه حلی پیدا نکنید.

در مواجهه با مشکلات بهتر است نه تنها به مشخص کردن مشکل بپردازید، بلکه ببینید علت آن چیست و اگر نمی توانید به علت پی ببرید قبل از هرگونه اقدامی با سایر افراد مشورت تا ریشه را مشخص کنید. اگر در کار گروهی با مشکلی روبرو هستید، مشکل را بنویسید و بازنویسی کنید تا مشکل به وضوح و به درستی تعریف شود.

مشورت مدیر با دیگران

به دنبال مقصر نباشید

دیگران را مسئول مشکلات پیش آمده ندانید و انگشت اتهام را به سوی دیگران نشانه نروید زیرا مقصر دانستن دیگران تنها باعث پراکنده شدن افراد از دور شما می شود پس بهتر است به جای اینکه اشتباهات خود را به گردن دیگران بیاندازند و دیگران را مسئول مشکلات پیش آمده تلقی کنید، به اصلاح اعمال خود بپردازید.

موقعیت را از جهات مختلف بررسی کنید

همانطور که گفته شد، افراد با هوش مسائل را با تفکر خارج از چارچوب حل می کنند و قبل از شروع به ارائه راه حل ، مشکل را از هر زاویه ای می بینند و با خود می گویند آیا مشکلات دیگری وجود دارد که بر این مانع تأثیر گذارد؟ اگر چنین باشد، ابتدا به آن رسیدگی می کنند.

به نظرات همه گوش دهید

در زمان حل مشکلات، عوامل موثر در مسئله را ببینید و به نظرات همه گوش دهید زیرا موارد متعددی برای هرگونه مشکل وجود دارد که وضعیت موجود را تغییر می دهد.

اگر در کار گروهی با مشکلی روبرو هستید، مشورت با افراد دیگر می تواند به شما قدرت بیشتری برای روشن شدن مشکل ارائه دهد، مشورت با افراد دیگر سبب می شود ببینید مشکل چه چیزی را تحت تأثیر قرار می دهد و چه چیزی بر آن تأثیر می گذارد.

مشورت با افراد دیگران

برای حل مشکل فکر کنید

چندین راه حل برای هر مشکل وجود دارد پس مشکل را از جهات مختلف بررسی نمایید و چندین راه حل برای آن ارائه کنید. اولین نتیجه ای که به ذهن می رسد ممکن است بهترین نتیجه نباشد، شما هرچه بیشتر تمرکز کنید، راه های بیشتری پیدا خواهید کرد به همین دلیل روی هم گذاشتن راه های ممکن یک گام اساسی برای حل مشکلات است.

مشکل را به عنوان یک سوال مطرح کنید و در نظر بگیرید اگر بخواهید راهی برای پاسخگویی به هر مشکل کشف کنید ، آن چه خواهد بود؟ با فکر کردن بهترین و ایده آل ترین راه حل را می توانید بیابید. اگر تمام جوانب مشکلات خود را در نظر بگیرید متوجه خواهید شد که همه چیز آن قدر که شما سخت می گیرید نیست و با این کار اره حل های زیادی را خواهید یافت.

بهترین راه حل را برای چالش خود بیابید

باید در نظر بگیرید که همه راه حل های ممکن برای شما مناسب نیستند پس باید بتوانید هر روش را محدود کنید و ببینید کدام یک برای مشکل شما موثرتر است. راه حل های ایده آل خود را در نظر بگیرید و با مقایسه آنها و نگاه عمیق به رویکردهای مختلف، بهترین راه حل را برای موقعیت انتخاب کنید.

بیش از حد تجزیه و تحلیل نکنید

همچنین بیش از حد فکر کردن راجع به یک مشکل سبب می شود تا شما اوقات سختی را سپری کنید و به جای دست به کار شدن و رسیدن به هدفتان زمان را هدر دهید. بیش از حد فکر کردن موجب می شود تا شما نسبت به همه چیز و همه کس قضاوت کنید.

بیش از حد فکر کردن

برای بدترین ها آماده شوید

عواقب راه حل را در نظر بگیرید و در صورتی که با آن راه حل نتوانستید موفق شوید ، آن را به عنوان یک شکست تلقی نکنید و لیستی از راه حل های جایگزین آماده کنید تا به شما در یافتن راه حل مناسب کمک کند.

به یاد داشته باشید قدرت تفکر مثبت به شما امکان می دهد راه حل های بیشتری را کشف کنید، اگر بتوانید ذهن خود را برای تفکرمثبت تربیت کنید، بیشتر راه حل گرا خواهید شد.

از کاه کوه نسازید

تعداد خیلی کمی از مشکلات هستند که تأثیرشان در طول زمان باقی می ماند و باقی مشکلات آنچنان پیچیده نیستند که فکر می کنید. برای اینکه دورنمای بهتری نسبت به مسئله پیدا کنید، به آینده فکر کنید و ببینید آیا 5 سال دیگر هم این مشکل برای شما اهمیت دارد یا نه.

خود را آموزش دهید

در زندگی و در برخورد با مشکلات قوی باشید تا بتوانید علم و آگاهی لازم برای حل مشکلاتمان را به دست آورید زیرا هر مشکل جدیدی که با آن برخورد می کنید، ممکن است به دانشی بیشتر از آنچه دارید نیاز داشته باشد.

دانش بیشتر

از افراد منفی دور شوید

افراد منفی معمولا نیمه خالی لیوان را می بینند و به سختی می توانند به شما نکات یاری دهنده ای ارائه دهند پس اگر می خواهید در برابر مشکلات قوی باشید بهتر است اطراف خود را پر از آدم های مثبت کنید.

برای راه حل خود مهلت تعیین کنید

در زمان پیاده سازی راه حل، مدت زمان تکمیل و زمان انتظار نتایج را مشخص کنید و استانداردهایی را در مورد چگونگی اندازه گیری موفقیت آن تعیین کنید. چگونه متوجه خواهید شد که در حال پیشرفت هستید؟ موفقیت این راه حل را چگونه با موفقیت راه حل دیگر مقایسه می کنید؟ تعیین کنید کدام شاخص های کلیدی عملکرد به شما امکان می دهد نتایج موفقیت خود را اندازه گیری و مجموعه ای از مهلت های کوتاه مدت را برای گزارش تعیین کنید.

مسئولیت اجرای تصمیم خود را بر عهده بگیرید

اکنون که راه حل مشکل را پیدا کرده اید، در نظر بگیرید که این راه حل در صورت تاثیر گذاری یا عدم تاثیرگذاری، چگونه در وضعیت فعلی شما تغییر ایجاد خواهد کرد. اگر نتیجه دلخواهتان نبود ،وظیفه شما است که مسئولیت را بپذیرید.

برخی از خلاقانه ترین ایده ها هرگز به وجود نمی آیند، زیرا هیچ کس قدرت استفاده از آنها در تصمیم گیری اش را ندارد. پذیرش مسئولیت تصمیم لزوماً به این معنی نیست که باید کسی باشید که آن را اجرا می کند ممکن است افراد مختلفی در این مشکل دخیل باشند و افراد مختلفی برای دستیابی به راه حل مورد نیاز باشد. با مسئولیت پذیری در مورد تصمیمی که می گیرید، اطمینان حاصل کنید که همه افراد درگیر می دانند که چه کاری را چه زمانی باید انجام دهند.

راز برآمدن از پس هر مشکلی اینجاست

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : سبک زندگی
وبگردی