گیاه عنکبوتی
گیاه عنکبوتی از گیاهان آپارتمانی است که باعث زیبا تر شدن خانه میشود درصورتی که اطلاعات کافی از روش های نگهداری از این گیاه را داشته باشید.

کاشت، پرورش، نگهداری و بیماری های گیاه عنکبوتی

گل عنکبوتی که به آن برگ گندمی نیز می گویند، با نام علمی Chlorophytum comosu متعلق به خانواده Liliaceae می باشد. گل عنکبوتی گیاهی بسیار مفید برای آپارتمان است که قدرت تصفیه کنندگی بالایی دارد.

مراقبت از گیاهان عنکبوتی آسان است. این گیاهان سخت، تحمل زیادی دارند به همین دلیل آنها گزینه خوبی برای باغبانان تازه کار یا افرادی هستند که مهارت چندانی ندارند. در ادامه با نکاتی برای مراقبت از گیاهان عنکبوتی آشنا می شوید:

معرفی بیشتر گیاه عنکبوتی اسپایدرت‌ ها

گیاه عنکبوتی با افزایش نور در طول روز در فصل بهار، باید شروع به تولید گل کنند و در نهایت به اسپایدرت‌ها تبدیل شوند و این ممکن است همیشه رخ ندهد، زیرا فقط گیاهان بالغ با انرژی ذخیره شده کافی اسپایدرت تولید می کنند. اسپایدرت‌ها می توانند در آب یا خاک ریشه کنند اما، به طور کلی نتایج مطلوب تر و ریشه قوی تری را هنگامی که در خاک کاشته می شود، به همراه خواهند داشت.

در حالت ایده آل، بهترین روش برای ریشه زایی اسپایدرت‌ عنکبوت های گیاه این است که اجازه دهید گیاهچه به گیاه مادر متصل بماند. اسپایدرتی را انتخاب کنید و آن را در گلدان خاکی نزدیک گیاه مادر قرار دهید و به خوبی آبیاری کنید و پس از ریشه زدن، آن را از گیاه مادری جدا کنید. می توانید یکی از گیاهچه ها را قطع کنید، آن را در یک گلدان خاک قرار دهید و آبیاری کنید و گلدان را در یک کیسه پلاستیکی تهویه شده و در مکانی روشن قرار دهید و وقتی عنکبوت به خوبی ریشه داد، از کیسه خارج تا بطور معمول رشد کند.

گیاه عنکبوتی

راهنمای مراقبت از گیاه عنکبوت

گیاهان عنکبوتی به دلیل ماهیت آبشاری شاخ و برگ و ساقه بلندشان اغلب در گلدان به عنوان گیاهان آویزان رشد می کنند، همچنین وقتی ستونی رشد می کنند عالی به نظر می رسند. اگر گلدان را به جای آویزان کردن روی چیزی قرار می دهید، مطمئن شوید که برگ های بلند آن له نشوند و ساقه های بلند گیاهچه آنقدر سنگین نشوند که روی گلدان کشیده شوند. گیاهان عنکبوتی در آب و هوای گرم و فضای باز به خوبی رشد می کنند.

آبیاری منظم معمولاً وقت گیرترین بخش مراقبت از گیاه عنکبوت است و در طول فصل رشد بهار تا پاییز برای کود دهی به برنامه ریزی منظم نیاز دارد و تا زمان رشد ریشه، گیاه خود را مجدداً جابجا کنید.

نور

گیاهان عنکبوتی سایه را برای رشد ترجیح می دهند و می توانند سایه مطلق را تحمل کنند اما، رشد آنها به اندازه کافی قوی نخواهد بود همچنین نور مستقیم خورشید می تواند برگ های آن را بسوزاند. نگهداری این گیاه داخل خانه کنار یک پنجره نورگیر که نور غیر مستقیم خورشید را دریافت می کند ایده آل است. این گیاه به خاک با زهکشی خوب و نور غیرمستقیم نیاز دارد تا شکوفا شود.

خاک

این گیاهان می توانند در انواع مختلف خاک رشد کنند اما، خاکی سست و لومی با زهکشی خوب را دوست دارند همچنین خاک با pH خنثی را ترجیح می دهند و خاکی اسیدی تا کمی قلیایی را تحمل می کنند. سطح بالای نمک در خاک می تواند باعث قهوه ای شدن نوک برگ ها شود.

خاک گیاه عنکبوتی

آب

گیاهان عنکبوتی خاک کمی مرطوب اما نه خیس را دوست دارند. گیاهان عنکبوتی ترجیح می دهند زمانی را بین دو آبیاری خشک باشند و آبیاری بیش از حد می تواند باعث پوسیدگی ریشه و در نهایت از بین رفتن گیاه شود. این گیاهان به فلوراید و کلر موجود در آب حساس هستند که می تواند نوک برگ ها را قهوه ای کند. بنابراین در صورت امکان، از آب باران یا آب مقطر برای گیاهان گلدانی استفاده کنید.

دما و رطوبت

شرایط گرم و مرطوب برای گیاهان عنکبوتی ایده آل است و دمای زیر 50 درجه فارنهایت را دوست ندارند. آنها از دمای حدود 55 تا 65 فارنهایت (13-18 درجه سانتیگراد) لذت می برندو باید از تهویه ها در هنگام رشد داخل خانه محافظت شوند علاوه بر این، اگر رطوبت خیلی کم باشد، نوک برگ ها قهوه ای می شوند که غبار پاشی منظم گیاه می تواند به حفظ رطوبت کافی کمک کند.

کود دهی

این گیاهان به کوددهی متوسط نیاز دارند زیرا کوددهی بیش از حد می تواند باعث قهوه ای شدن نوک برگ ها و کود دهی بسیار کم باعث رشد ضعیف آنها می شود. از کود دانه ای همه منظوره یا محلول در آب در طول فصل رشد و طبق دستورالعمل های برچسب استفاده و در صورت لزوم بسته به رشد گیاه خود مقدار آن را تنظیم کنید.

کود دهی گیاه عنکبوتی

هرس

گیاهان عنکبوتی را می توانید گاه گاهی هرس کنید و از آنجایی که یک محیط نیمه گلدانی را ترجیح می دهند، آنها را فقط در زمانی که ریشه های بزرگ آن ها به خوبی نمایان و آبیاری مشکل است، مجدداً بکارید. گیاهان عنکبوتی را می توان به راحتی از طریق تقسیم گیاه مادری یا با کاشت عنکبوت های کوچک تکثیر کرد.

تکثیر گیاهان عنکبوتی

تکثیر گیاهان عنکبوتی بسیار آسان است. به سادگی گیاهچه های کوچک را روی ساقه خود بگذارید تا ریشه هایی به طول حداقل یک یا دو اینچ ایجاد کنند سپس آنها را با دقت از ساقه جدا کنید و ریشه ها را سالم نگه دارید.

آنها را در ظرفی با زهکشی خوب بچینید و مطمئن شوید که خاک مرطوب نه خیس تا زمانی که مستقر شوند بماند از طرف دیگر، گیاهان بالغ را می توان حفر و تقسیم کرد و به آرامی ریشه را به بخش هایی از هم جدا کنید و تا حد امکان ریشه ها را دست نخورده نگه دارید سپس، آن بخش ها را دوباره بکارید.

تکثیر گیاه عنکبوتی

تعویض گلدان گیاهان عنکبوتی

گیاهان عنکبوتی را در گلدانی که کمی بزرگتر از ریشه آنها هستند پرورش دهید و اطمینان حاصل کنید که سوراخ های کف گلدان برای زهکشی کافی هستند و از خاک گلدانی شل استفاده کنید. گیاهان عنکبوتی معمولاً هر دو تا سه سال یکبار وقتی می بینید که ریشه ها از سوراخ های زهکشی بیرون زده و بالای خط خاک اند نیاز به تعویض گلدان دارند و بهترین زمان برای اینکار فصل بهار است پس گیاه را به آرامی از گلدان قدیمی خارج کرده و در همان عمق در گلدان کمی بزرگتر قرار دهید سپس اطراف آن را با خاک گلدان تازه پر کنید.

آفات / بیماری های رایج

گیاهان عنکبوتی عموماً سالم هستند اما، چند آفت رایج گیاهی از جمله شته‌ها، مگس‌های سفید و کنه‌های عنکبوتی، می‌توانند بر آنها تأثیر بگذارند. استهلاک شاخ و برگ یکی از نشانه‌های رایج آلودگی است و یک راه طبیعی و موثر برای مبارزه با اینها، شستشوی گیاه با آب است همچنین می توان از یک حشره کش برای آلودگی های جدی تر استفاده کرد.

آفات گیاه عنکبوتی

قهوه ای شدن برگ های گیاه عنکبوت

اگر متوجه قهوه ای شدن برگ های گیاه عنکبوت شدید، جای نگرانی نیست. قهوه ای شدن نوک برگ ها کاملا طبیعی است و به گیاه آسیبی نمی رساند و اغلب به دلیل فلوراید موجود در آب است که باعث تجمع نمک در خاک می شود. معمولاً آبیاری کامل به تخلیه نمک های اضافی کمک می کند پس اجازه دهید آب تخلیه شود و در صورت نیاز اینکار را تکرار کنید همچنین ممکن است استفاده از آب مقطر یا حتی آب باران به گیاهان به جای آب آشپزخانه کمک کند.

سمیت گیاه عنکبوت

ممکن است در مورد توهم زایی گیاهان عنکبوت شنیده باشید. برخی منابع، مطالعات نشان داده اند این گیاه یک اثر توهم زایی خفیف برای گربه سانان ایجاد می کند، اگرچه گفته می شود این گیاه بی ضرر است.

در واقع، گیاه عنکبوت برای گربه ها و سایر حیوانات خانگی غیر سمی ذکر شده است با این وجود، هنوز گربه هایی که برگ های گیاه عنکبوت را می خورند ممکن است خطر بالقوه ای داشته باشد. گیاهان عنکبوت حاوی ترکیبات شیمیایی هستند که مربوط به تریاک است. اگرچه این ترکیبات غیر سمی در نظر گرفته می شوند اما، همچنان می توانند منجر به ناراحتی معده، استفراغ و اسهال شوند به همین دلیل، توصیه می شود گربه ها را از گیاهان دور نگه دارید تا از سمیت گیاه عنکبوت و اثرات خفیف آن جلوگیری کنید.

کاشت، پرورش، نگهداری و بیماری های گیاه عنکبوتی

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
وبگردی