بیماری های فصل بهار
با تغییر فصل ماهم دچار تغییراتی می شویم، تغییراتی که گاه خوشایند و گاه ناخوشایندند. با داشتن آگاهی کافی می توان از بروز هر گونه شرایط مشکل ساز جلوگیری کرد.

بیماری‌ها و مشکلات جسمی رایج فصل بهار

فصل زیبای بهار از راه رسیده است. البته که اکثر ما عاشق هوای زیبای بهاری هستیم و از آن لذت می‌بریم اما ممکن است درگیر مشکلاتی هم در این فصل باشیم که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم مشکلات رایج در فصل بهار را به شما معرفی کنیم تا شما نسبت به آنها آگاهی بیشتری پیدا کنید.

آلرژی

بهار فصلی است که آلرژن‌ها در محیط بیشتر از هر زمان دیگری قرار گرفتند. آلرژن‌ها بزرگترین تحریک کننده بدن می‌باشند که از گیاهان و خاک آزاد می‌شوند و باعث ایجاد عطسه و سرفه خواهند شد. البته نباید آن را با سرماخوردگی اشتباه گرفت. آلرژی‌ها خود به خود برطرف می‌گردند اما هر زمان که فرد با ماده آلرژن برخورد کند، دوباره آلرژی تحریک می‌شود.

آلرژی در بهار

سرماخوردگی معمولی

ممکن است فکر کنید که سرماخوردگی فقط مختص فصل زمستان است، اما فصل بهار هم عاملی برای افزایش سرماخوردگی‌های رایج و عفونت‌های ویروسی در انسان‌ها است. حتی این سرما خوردگی‌ها ممکن است شیوع بیشتری داشته باشند.

سرما خوردگی در بهار

خس‌خس سینه و گرفتگی بینی

نوسانات دما در فصل بهار ممکن است بین احساس تعریق و یا حس لرز و سرما، تغییراتی ایجاد کند که همین امر دمای بدن را از حالت پایدار خارج می‌کند و ممکن است مشکلات تنفسی ایجاد کند. آبریزش بینی، گرفتگی بینی، خس‌خس سینه و سرفه، همگی از علائم این تغییرات دمایی هستند.

= خس خس سینه

سر درد

در فصل بهار هوا گرم تر می‌شود اما باید مراقب باشید که حتی در صورت گرم شدن هوا هم از کولر و لوازم خنک‌کننده استفاده نکنید زیرا خنکی موجود در منزل و گرمای هوا در بیرون، باعث ایجاد تغییرات شدید دما در بدنتان می‌شود و می‌تواند عاملی برای سردرد باشد. پس سعی کنید بدن خود را به هوای بهاری عادت دهید و نگرانی از گرما را در خودتان از بین ببرید.

سردرد در فصل بهار

تب و آنفولانزا

متأسفانه با گرم شدن هوا و رسیدن به فصل بهار، تب و آنفولانزا کاهش پیدا نمی کند زیرا ویروس‌ها در رطوبت بیشتر رشد می‌کنند. بنابراین مراقبت‌ها را فراموش نکنید.

بیماری لایم

هوای گرم و بارانی فصل بهار، عاملی برای انتقال بیماری لایم می‌باشد. این ذرات ریز در دمای بالای 35 درجه فارنهایت فعالیت بیشتری دارند.

آنفولانزای معده

این مشکل معمولاً در هوای گرم تر ایجاد می‌شود و شیوع دارد؛ با درد شکم، دل پیچه، حالت تهوع، اسهال و استفراغ همراه است. معمولاً فقط یک روز طول می‌کشد اما ممکن است سه روز بعد از علائم، همچنان احتمال انتقال داشته باشد. شستشوی مناسب دست‌ها عاملی برای جلوگیری از انتقال ویروس است. پس سعی کنید همیشه دست‌های خود را ضدعفونی کنید و سیستم ایمنی خود را با مصرف ویتامین و مواد مغذی تقویت نمایید.

آنفولانزای معده

گلو درد استرپتوکوکی

حتماً باید از این مشکل جلوگیری کنید زیرا این نوع گلو درد از طریق سرفه، عطسه و لمس اجسام مشترک که حاوی بزاق فرد عفونی هستند، انتقال پیدا می‌کنند. پس باید مراقب باشید که به این افراد نزدیک نشوید و دچار دردسر نشوید.

چشم‌های قرمز یا صورتی

اگر متوجه شدید که فرزندتان در فصل بهار با آبریزش چشم و یا قرمز و صورتی شدن چشم از مدرسه برگشته است، احتمالاً به عفونت چشم صورتی دچار شده است که باید به پزشک مراجعه شود.

رگ به رگ شدن چشم

آلرژی حشره

معمولاً در فصل بهار احتمال گزیدگی توسط حشرات بیشتر است که عاملی برای ایجاد درد، خارش، سوزش و ورم در این نواحی است. همچنین بعضی از حشرات ممکن است باعث ایجاد واکنش آلرژیک جدی شوند و سلامت فرد را به خطر می‌اندازند. پس حتماً باید بعد از این گزیدگی‌ها به پزشک مراجعه کنید.

بیماری هایی که فصل بهار سراغتون میاد !

58
این مطلب مفید بود ؟80
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /ف.ن
برچسب : فصل بهار
وبگردی