ویترای

آرمتی، فرشته نگهبان زمین

کد مطلب : 76089زمان مطالعه : 3 دقیقه
آرمتی یکی از اتفاقات خوب باسلام بوده و هست؛ غرفه داری که با هنر و صبوری اش، به بسیاری از غرفه های هنرمند باسلام کمک کرد تا آثار هنری شان را به بازار عرضه کنند و با علاقه مندان آثارشان ارتباط برقرار کنند.

 آرمتی یکی از اتفاقات خوب باسلام بوده و هست؛ غرفه داری که با هنر و صبوری اش، به بسیاری از غرفه های هنرمند باسلام کمک کرد تا آثار هنری شان را به بازار عرضه کنند و با علاقه مندان آثارشان ارتباط برقرار کنند. 

داستان یک فرشته ی نگهبان

مریم اصغری همچنان همان دختر دبستانی است که معلم ها دیکته هایش را به همدیگر نشان می دادند؛ چون دور و بر کلمه ها و خطوط، نقاشی هایی کشیده شده بود که از دختری به سن او پیشرفته تر و خاص تر بودند. ولی چرخ روزگار، او را به رشته کامپیوتر برد و بعد هم فارغ التحصیلی و مشغول شدن به کار؛ کاری که هنوز هم ادامه دارد. اما عشق واقعی، حتی اگر فاصله بگیرد، دوباره راه بازگشت را پیدا می کند؛ این برای خانم اصغری بعد از 14 سال اتفاق افتاد...

ویترای یا نقاشی روی شیشه

نقاشی روی شیشه یا هنر «ویترای» یکی از هنرهای قدیمی اروپایی است که از دوره ساسانی در ایران رواج پیدا کرده است و از آن در معماری کلیساها و مساجد و کاخ ها استفاده می شده است. حالا هم این هنر برای ساخت تابلوهای تزیینی، ظروف شیشه ای زیبا و رنگ دادن به آینه ها استفاده می شود.
کار به این صورت انجام می شود که با استفاده از نوعی خمیر خاص، مرزهایی روی شیشه ایجاد می شود و پس از خشک شدن خمیر، رنگ های مایع در میان این مرزها قرار می گیرند و پس از مدتی خشک می شوند و طرحی چشم نواز بر روی شیشه و آینه باقی می ماند. هنر طراحی اولیه، ظرافت در دورگیری ها و مرزهای خمیری و نهایتاً مهارت در ترکیب رنگ ها و تسلط دست هنرمند، مهم ترین ویژگی هایی است که باعث خلق یک اثر ویترای ماندگار می شود.
خانم اصغری کرج زندگی می کند و کارش را در یک اتاق کوچک و دنج در خانه اش شروع کرده ولی حالا دو شاگرد هنرمند هم دارد که کم کم به همکار و هم تیمی اش تبدیل شده اند و هنر ویترای را به خوبی از او آموخته اند. این کارگاه آرامش بخش و نقلی، با حضور این سه هنرمند و بوی رنگ و تینر و صدای مرغ عشق های روی دیوار، چنان روح و روان انسان را با خود درگیر می کند که کم کم می شود از همه نگرانی های روزمره فاصله گرفت و دل سپرد به بازی گوشی رنگ ها روی شیشه و حرکات خطوط و شکل های تو در تو.

چرا ویترای آرمتی؟

  • آثار آرمتی، به خاطر چند دلیل حرفه ای، از ارزش بالایی برخوردارند؛ یکی اینکه همه طرح ها کاملاً اصیل و بکرند و توسط خود او خلق شده اند.
  • این طرح ها نتیجه رؤیاپردازی های هنری و استفاده از تکنیک ها و ابزارهای طراحی کامپیوتری است و طرح های آرمتی را پیش از او در هیچ گالری ای نمی بینید؛ گرچه بعضی از کارهایش توسط دیگران کپی شده است!
  • نکته دیگر درباره کارهای آرمتی این است که این سه هنرمند، وسواس خاصی در انتخاب بهترین رنگ های بازار دارند.
گویا همچنان بهترین رنگ های بازار برای نقاشی ویترای، ایرانی نیستند ولی خانم اصغری و شاگردهایش همیشه برای تست کیفیت، با آغوش باز با رنگ های ایرانی برخورد کرده اند و برخی از رنگ های ایرانی نیز توانسته اند وارد مسیر استفاده حرفه ای این چند هنرمند خلاق بشوند.
 
غرفه آرمتی یکی از باسابقه ترین غرفه های بازار اجتماعی  باسلام است و از سال 95 تا کنون با باسلام همراه بوده است. این غرفه، در زمانی وارد باسلام شد که فروش صنایع دستی، یکی از چالش های جدی بازار بود و بسیاری از غرفه داران هنرمند و تولیدکنندگان صنایع دستی، هنوز به ایده های مؤثر و قطعی برای فروش دست پیدا نکرده بودند، ولی غرفه آرمتی نه تنها برای عرضه مناسب محصولاتش به جامعه علاقه مند به هنر تلاش زیادی کرد، بلکه در مسابقه تازه نفس ها دست بسیاری از غرفه های دیگر را نیز گرفت و غرفه های آن ها را بهبود داد و راه و رسم غرفه داری در باسلام و فروش آنلاین آثار هنری و صنایع دستی را به آن ها آموزش داد.

آرمتی، فرشته نگهبان زمین

53
این مطلب مفید بود ؟30
برچسب : کسب و کار
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی