تولد
سرمایه گذاری در بورس
اقداماتی از قبیل خرید سهام یا انتخاب کارگزاری که در این جهت انجام می‌شود، نیازمند دانش مالی است. بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که از سطح بالایی از سواد مالی برخوردارند، سرمایه‌گذاری‌های بهتری دارند.

چرا سرمایه‌گذاران باید سواد مالی داشته‌باشند؟

سواد مالی واژه‌ای است که در سال‌های اخیر کم‌و‌بیش درباره‌ آن شنیده‌ایم؛ مفهومی که با موفقیت سرمایه‌گذاری ارتباط مستقیمی دارد‍! سواد مالی توانایی درک مباحث مالی و اقتصادی و البته استفاده موثر از آن‌ها در زندگی شخصی است. این توانایی‌ها شامل مدیریت مالی شخصی، بودجه‌بندی و سرمایه‌گذاری است؛ بنابراین برای انجام اقداماتی از قبیل انتخاب بهترین کارگزاری بورس، خرید سهام یا بررسی گزینه‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سهام، برخورداری از سواد مالی اهمیت زیادی دارد.

منظور از سواد مالی چیست؟

زمانی که از سواد مالی صحبت می‌کنیم، در واقع به مجموعه‌ای از مفاهیم مالی و کاربرد آن‌ها در زندگی اشاره می‌کنیم که دانستن‌شان می‌تواند در زندگی مالی افراد بسیار موثر باشد. تصور کنید می‌خواهید برای دریافت وام خرید کالایی خاص تصمیم‌گیری کنید. سواد مالی همان دانشی است که به شما کمک می‌کند با در نظر گرفتن تمامی عوامل موثر بر نتیجه، بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. در نظر داشته باشید می‌توانید با استفاده از ساده‌ترین روش‌ها، دانش خود را در این حوزه افزایش دهید. گاهی حتی یک پادکست ساده در این حوزه می‌تواند نوع نگاه شما به مسایل مالی را تغییر دهد. برای مثال یکی از پادکست‌هایی که در ماه‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده، مربوط به سری پادکست‌های «اکوتاک» است که به‌طور ساده و خلاصه مباحث کاربردی سواد مالی را توضیح می‌دهد. این پادکست‌ها را می‌توانید با جستجوی واژه «اکوتاک» در پلتفرم‌های مرسوم پادکست گوش کنید.
علاوه بر این، زمانی که می‌خواهید تصمیمات مهم سرمایه‌گذاری بگیرید نیز می‌توانید با بهره‌گیری از سواد مالی نسبت به انتخاب بهترین گزینه سرمایه‌گذاری اقدام کنید. نکته قابل توجه در خصوص سرمایه‌گذاری این است که در کشور ما زمانی که صحبت از سرمایه‌گذاری می‌شود، عموم مردم تنها به سرمایه‌گذاری مستقیم از طریق خرید سهام فکر می‌کنند؛ اما واقعیت این است که گزینه‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بسیاری از مواقع جذابیت بیشتری دارند. مدیریت حرفه‌ای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سبدگردان باعث می‌شود متقاضیان این دسته از خدمات، از بهترین عملکرد ممکن سرمایه‌گذاری خود اطمینان داشته باشند. به‌عنوان مثال مطالعه‌ای که در سال 2016 در آمریکا انجام شد، نشان داد تنها 14 درصد آمریکایی‌ها به صورت مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند و بقیه جامعه سرمایه‌گذاران روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را ترجیح می‌دهند. بنابراین بیش از 80 درصد مردم کشوری مثل آمریکا از ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم بهره‌ می‌برند. در نظر داشته باشید برای استفاده از تمام روش‌های سرمایه‌گذاری لازم است ابتدا نسبت به دریافت کد بورسی غیر حضوری و ثبت‌نام سجام اقدام کنید.

تأثیر سواد مالی بر موفقیت در بورس

یک قاعده کلی می‌گوید افراد با سواد مالی بیشتر، تصمیمات بهتری می‌گیرند و این به معنی دور شدن از تصمیمات احساسی در سرمایه‌گذاری است. افزایش دانش مالی سرمایه‌گذاران در نهایت منجر به بهبود رفتار کلی بازار می‌شود؛ چرا که در ایده‌آل‌ترین حالت و زمانی که عموم سرمایه‌گذاران و فعالین بازار سرمایه از سواد مالی کافی برخوردار باشند و تصمیمات بهتری بگیرند، ثبات کلی بازار نیز بهبود می‌یابد.
ذکر این نکته همین جا ضروری است که انتظار کسب موفقیت در بورس، بدون بهره‌مندی از دانش مالی یا دریافت مشاوره دور از ذهن است. حتی اگر قصد نداشته باشید به‌طور مستقیم به خرید سهام و انجام سرمایه‌گذاری بپردازید نیز لازم است تا حدی از سواد مالی برخوردار باشید تا بتوانید گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری پیش روی خود را سنجیده و بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید. در واقع داشتن سواد مالی می‌تواند از انتخاب بهترین کارگزاری بورس تا انتخاب بهترین گزینه برای خرید سهام یا هر دارایی مالی دیگری موثر باشد.
همان‌طور که اشاره شد هر چه بیشتر در مباحث مالی اطلاعات بیشتری کسب کنید، این دانش به شما کمک می‌کند حتی در انتخاب بهترین کارگزاری بورس و دریافت کد بورسی غیر حضوری نیز بهتر از سایر افراد تصمیم بگیرید. برای این منظور علاوه بر مطالعات شخصی می‌توانید در دوره‌های آموزشی مرتبط با آموزش اصول سرمایه‌گذاری که توسط مراکز معتبر آموزشی از «آموزین» مرکز آموزش کارگزاری فارابی برگزار می‌شود، شرکت کنید.
دوره‌‌های برگزار شده توسط این مرکز، در سطوح مختلف از مقدماتی تا حرفه‌ای، مباحث مورد نیاز سهامداران و علاقه‌مندان فعالیت در بازارهای مالی را پوشش می‌دهد؛ بنابراین می‌توانید با در نظر گرفتن سطح دانش خود در هر کدام از دوره‌ها و کارگاه‌های تک جلسه‌ای مرکز «آموزین» شرکت کنید. در نظر داشته باشید با شرکت در دوره‌‌های این مرکز از پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته برخوردار خواهید بود.

جمع‌بندی

در پایان ذکر این نکته ضروری است که دریافت وام‌های مختلف، سپرده‌گذاری در بانک، دریافت کد بورسی غیر حضوری و آغاز سرمایه‌گذاری و اقدامات دیگری از این دست بدون برخورداری از سواد مالی میسر نیست. از طرفی در کشوری با نرخ تورم فزاینده، سرمایه‌گذاری بیش از اینکه یک انتخاب باشد، به یک ضرورت تبدیل شده است؛ بنابراین بسیار اهمیت دارد که با افزایش مطالعه در این زمینه، دانشی حداقلی از مسائل مالی داشته باشید. در نظر داشته باشید همواره می‌توانید در این مسیر از راهنمایی‌ مشاوران سرمایه‌گذاری کارگزاری فارابی برخوردار باشید.

اهمیت سواد مالی برای سرمایه گذاری در بورس

51
این مطلب مفید بود ؟10
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی