تولد
التهاب روده و فراموشی
با بالاتر رفتن سن ترس از ابتلا به فراموشی و آلزایمر در افراد افزایش پیدا میکند اماخوب است بدانیدکه چه عواملی خطر ابتلا به فراموشی و آلزایمررا بیشتر میکنند.

دو برابر شدن خطر فراموشی با نوعی مشکل شکمی

کم کم که سن افراد بالا می رود، ترس از ابتلا به آلزایمر و فراموشی در آنها افزایش پیدا می کند. قطعا شما هم بسیار نگران هستید که در سن پیری در به یاد آوردن نام دیگران، مکان وسایل شخصی تان و چیزهای بسیار مهم تر دچار فراموشی شوید و ناتوانی پیدا کنید. همچنین نشانه های آن را در خودتان بررسی می کنید که شاید بعضی از آن ها خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

عواملی مثل رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی، سلامت ذهن و عادات مناسب می تواند به جلوگیری از این مشکلات کمک کند اما شاید تا بحال نمی دانستید محققان به این نتیجه رسیده اند که بعضی از مشکلات شکمی خاص، خطر ابتلا به فراموشی را افزایش می دهد و باید سعی کنید این بیماری ها را مد نظر قرار دهید. سپس سبک زندگی خود را سالم کنید و همیشه مراجعه منظم به پزشک داشته باشید. حال در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک، این مشکل شکمی را به شما معرفی می کنیم.

دل درد

بیماری التهابی روده می تواند خطر ابتلا به فراموشی را دو برابر کند

مطالعه ای در سال 2020 نشان می دهد که بیماری التهابی روده خطر ابتلا به فراموشی را افزایش می دهد. طبق مطالعات انجام شده، 5 و نیم درصد افرادی که به بیماری التهابی روده دچار هستند، بیش از دیگران به فراموشی در سنین پیری دچار می شوند.

یافته ها نشان می دهد که رابطه ای بین بیماری التهابی روده و افت نورون های ذهنی وجود دارد که عاملی برای افزایش احتمال ابتلا به فراموشی در سنین بالا است.

این افراد زودتر دچار فراموشی میشوند

فراموشی به طور میانگین می تواند 7 سال زودتر در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده تشخیص داده شود. مطالعات همچنین نشان می دهد افرادی که بیماری التهابی روده دارند، تقریباً 7 سال زودتر از کسانی که این بیماری را ندارند، می توانند متوجه وجود آن شوند.

طبق مطالعات انجام شده افرادی که به بیماری التهابی روده مبتلا هستند، معمولاً به طور میانگین در سن 76 سالگی متوجه این موضوع می شوند اما افرادی که این بیماری را ندارند، معمولاً در 83 سالگی به این موضوع دست پیدا می کنند. علاوه بر آن افراد مبتلا به بیماری التهابی روده، 6 برابر احتمال بیشتری برای ابتلا به آلزایمر دارند که یک نوع رایج از فراموشی است اما کسانی که این بیماری را ندارند، کم تر در معرض خطر هستند.

فراموشی

علت ریشه ای این موضوع، ارتباط بین گوارش و مغز است

بسیاری از مطالعات به این نتیجه رسیده اند که بین معده و روده و سیستم عصبی مرکزی ارتباط عمیقی وجود دارد که می توانند روی یکدیگر اثر گذار باشند.

سیستم عصبی بدن در قسمت مغز بیش از 100 میلیون سلول عصبی دارد که به سیستم گوارش هم اتصال پیدا می کند و در نتیجه این دو به یکدیگر مربوط می شوند و می توانند عاملی برای ایجاد مشکلات روحی، روانی، عاطفی و ذهنی هم باشند. اضطراب و افسردگی هم می تواند عاملی برای ایجاد مشکلات گوارشی باشد که قطعاً بسیاری از شما این موضوع را تجربه کرده اید.

مراقب علائم فراموشی باشید

اگر به بیماری التهابی روده مبتلا هستید، علائم اولیه فراموشی را در خودتان به دقت بررسی کنید. اگر در مورد خطر ابتلا به فراموشی نگران هستید، حتما علائم اولیه این بیماری را در خودتان بررسی کنید.

کاهش سطح حافظه، فراموش کردن جای وسایل ها، مشکل در برنامه ریزی و حل مسئله، ناتوانی در انجام دادن کار های معمولی، تغییر در روحیه و شخصیت، جزء علائم اولیه فراموشی هستند که اگر هر کدام از آن ها را متوجه شدید، حتما باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید .

ارتباط عجیب التهاب روده با فراموشی و آلزایمر

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : bestlifeonline / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی